Panorāma

68 uzņēmumi Latvijā ieved pārtiku no agresorvalstīm

Panorāma

Panorāma

Ungārija draud bloķēt sarunas par Ukrainas dalību ES

Orbāns neatbalsta sarunu sākšanu ar Ukrainu par iestāšanos ES

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns piektdien paziņoja, ka neatbalsta sarunu sākšanu ar Ukrainu par pievienošanos Eiropas Savienībai (ES), liekot saprast, ka viņa valsts varētu kļūt par nopietnu šķērsli Ukrainas ceļā uz ES.

Ukraina ir tik tālu no dalības ES, cik tālu ungāru ciems no Jeruzalemes – tā intervijā ungāru radio izteicās Orbāns. Šādi epiteti no Ungārijas premjera izskan vien divas dienas pēc tam, kad Eiropas Komisija rekomendēja oficiālu iestāšanās sarunu uzsākšanu.

"Ukraina nebūt nav gatava sarunām par tās centieniem pievienoties ES," sacīja Orbāns. "Ungārijas nepārprotamā nostāja ir, ka sarunām nav jāsākas," viņš uzsvēra.

"Ja mēs runājam par Ukrainas dalību ES, ja runājam par karu, tiek pieņemti visādi slikti lēmumi. Briseles birokrāti rīkojas globālās elites vārdā, tie nav mūsu cilvēki. Viņi nekalpo mūsu interesēm," apgalvo Orbāns.

Orbāna nostāja gan nevienam nenāk kā pārsteigums – savu pretestību Ukrainas atbalstam viņš izrādījis arī iepriekš.

Attiecībā uz Ukrainas dalību ES, Orbāna iebildumi saistīti ar etnisko ungāru tiesībām Ukrainas rietumos. Tur dzīvo aptuveni 150 tūkstošu liela ungāru minoritāte, kuriem, pēc viņa teiktā, netiek nodrošināta izglītība ungāru valodā.

Tomēr Kijiva apgalvo, ka sadarbībā ar Ungāriju šajā jomā veikti uzlabojumi un dialogs aizvien turpinās. Tāpēc Ukraina vēl cer Ungāriju pārvilināt savā pusē.

"Mēs esam pārliecināti, ka pārvarēsim šo izaicinājumu. Tas patiesi būs izaicinājums nākammēnes. Taču mēs te vienkārši nesēžam un negaidam. Septembrī valdība uz Budapeštu nosūtīja delegāciju," norāda Ukrainas vicepremjere Olha Stefanišina.

Nākammēnes gaidāmajā samitā jālemj ne tikai par ES sarunu uzsākšanu, bet arī par papildu 50 miljardu eiro finansiālo palīdzību Ukrainai, kas ļautu valstij apmaksāt algas un citas vajadzības. Arī šo balsojumu draudējusi bloķēt Ungārija.

Bet Briselē pacietības mērs varētu būt pilns. ES amatpersonas medijiem paudušas, ka Ungārija jau kārtējo reizi grib turēt visus par ķīlniekiem, tāpēc viņi ir gatavi meklēt veidus, kā apiet Budapeštas veto.

Tas būtu sarežģītāk, bet nav neiespējami - katra dalībvalsts var noslēgt divpusēju palīdzības līgumu ar Kijivu, kas kopā veidotu to pašu summu.

Ungārija vairākkārt apsūdzēta savas veto balss izmantošanā, lai panāktu piekāpšanos no Briseles. Saistībā ar tiesiskuma pārkāpumiem valstī aizvien iesaldēti Ungārijai paredzētie ES fondu līdzekļi vairāku miljardu vērtībā.

Orbāns gan apgalvo, ka Ungārijas iebildumi nav saistīti ar aizturētajiem līdzekļiem. Taču šādas tirgošanās notikušas arī iepriekš, kā rezultātā Ungārija pievienojusies ES balsojumiem. Arī tagad medijos izskan, ka Brisele izskata iespējas daļu no Ungārijai paredzētajiem līdzekļiem drīzumā izmaksāt.

Vairāki eksperti norādījuši, ka šis varētu būt Orbāna mēģinājums vērst spiedienu pret Briseli, lai panāktu finansējuma saņemšanu.

Kā sacīja Orbāns, viņa valdība "neakceptēs" ES spiedienu, lai panāktu Budapeštas atbalstu Ukrainas pieteikumam dalībai ES apmaiņā pret to, ka tiek pārtraukta finansējuma Ungārijai bloķēšana.

ES līderi decembra vidū pieņems lēmumu, vai Ukraina būtu oficiāli uzaicināma sākt iestāšanās sarunas, un Ungārija šajā procesā varētu būt potenciāls šķērslis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti