Republikāņu iebildumi apdraud ASV Kongresā panākto vienošanos par atbalstu Ukrainai

ASV parlamenta augšpalātas Senāta republikāņu un demokrātu līderi svētdien, 4. februārī, paziņoja, ka pēc ilgstošām sarunām ir vienojušies par likumprojektu, kas paredz atvēlēt 118 miljardus dolāru ASV dienvidu robežas stiprināšanai, kā arī militārajai palīdzībai Ukrainai, Izraēlai un Taivānai.

Saskaņā ar šo likumprojektu papildu palīdzībai Ukrainai piešķirtu 62 miljardus dolāru, ko jau pagājušā gada nogalē lūdza ASV prezidents Džo Baidens.

Taču parlamenta apakšpalātas (Pārstāvju palātas) priekšsēdētājs republikānis Maiks Džonsons jau ir paziņojis, ka viņa partija likumprojektu neatbalstīs, jo tas nepietiekami stingri vēršas pret nelegālo imigrāciju.

Baidens aicina Kongresu atbalstīt likumprojektu

ASV prezidents Džo Baidens apsveica vienošanos un aicināja Kongresu pēc iespējas drīzāk balsot par likumprojektu. Senāta demokrātu frakcijas līderis Čaks Šūmers paziņoja, ka balsojums par likumprojektu varētu notikt trešdien, 7. februārī.

Ja Senāts to apstiprinās, tad likumprojekts nonāks Kongresa apakšnamā – Pārstāvju palātā, kur vairākums ir republikāņiem.

ASV Kongresa augšpalātas Senāta 49 republikāņu frakcijas deputāti pērn decembrī nobloķēja prezidenta Džo Baidena iesniegto likumprojektu par palīdzības piešķiršanu Ukrainai, Izraēlai, Taivānai un ASV–Meksikas robežas stiprināšanai.

Likumprojektu, kurā Ukrainai bija paredzēts atvēlēt 61 miljardu dolāru, vajadzēja atbalstīt vismaz 60 no 100 Senāta locekļiem, taču republikāņu nostājas dēļ šis slieksnis netika sasniegts.

Galvenais iemesls republikāņu pretestībai ir prasība būtiski stiprināt ASV dienvidu robežu ar Meksiku, lai samazinātu migrantu plūsmu, jo valdība neko nedarot apstākļos, kad dienā ASV no Meksikas ierodas apmēram 10 000 migrantu. Republikāņi arī pieprasa pārskatīt patvēruma piešķiršanas kārtību.

Paredz iespēju slēgt robežu ar Meksiku

ASV dienvidu robežas drošības stiprināšanai jaunajā likumprojektā ir atvēlēti nedaudz vairāk kā 20 miljardi dolāru, taču likumprojekts paredz arī plašas izmaiņas imigrācijas politikā, piemēram, sašaurinot iespējas iegūt patvērumu.

Taču būtiskākais punkts, kas attiecas uz imigrāciju, ir iespēja automātiski slēgt robežu, ja diennakts laikā reģistrēto nelikumīgo robežas šķērsošanas gadījumu skaits pārsniegs 5000.

Neatkarīgā senatore Kirstena Sinema, kura bija iesaistīta sarunās par šo likumprojektu, sacīja, ka tas dos iespēju valdībai būtiski uzlabot situāciju uz robežas ar Meksiku.

"Saņemot jaunu, spēcīgu rīku, valdībai būs iespēja slēgt robežu brīžos, kad ir liels migrantu pieplūdums un pārāk daudz patvēruma pieprasījumu. Mēs dodam rīkus šai administrācijai un nākamajām administrācijām, lai faktiski iegūtu kontroli pār robežu. Tas ir neticami spēcīgs rīks," Sinema sacīja intervijā telekanālam "CBS News".

Baltais nams paziņoja, ka ASV prezidents Džo Baidens nekavējoties izmantotu iespēju slēgt robežu, jo pēdējos mēnešos ir bijušas dienas, kad nelegālo robežas šķērsošanas gadījumu skaits ir sasniedzis 10 tūkstošus.

ASV interesēs ir apturēt Putinu

Pats Baidens sociālajos tīklos aicināja Kongresu atbalstīt šo likumprojektu, jo tas ietverot ne vien "stingrāko un taisnīgāko" imigrācijas reformu pēdējo desmitgažu laikā, bet tajā ir paredzēts arī atbalsts Ukrainai karā pret Krieviju.

Savukārt Senāta demokrātu frakcijas līderis Čaks Šūmers uzsvēra, ka šis ir viens no svarīgākajiem likumprojektiem, par ko Kongresam ir bijis jālemj daudzu gadu laikā.

"Putins ir iebrucis Ukrainā. Ja viņu neapturēs, tad viņš iebruks arī Austrumeiropā. Un tad uz kārts būs likti ASV resursi un, iespējams, arī amerikāņu dzīvības. Ukraiņiem trūkst munīcijas. Viņi ir drosmīgi un varonīgi, bet bez šīs palīdzības Putins uzvarēs karu.

Ukrainas prezidents Zelenskis mūs brīdināja, ka bez šīs palīdzības viņi zaudēs karu, bet Rietumi un ASV maksās par sekām," sacīja Šūmers.

"Likumprojektā paredzētie līdzekļi palīdzēs Izraēlai aizsargāties pret "Hamās". Un ar šī likumprojekta palīdzību mēs atrisināsim problēmas uz mūsu robežas. Šis likumprojekts ir ļoti svarīgs ASV, mūsu nacionālajai drošībai un mūsu labklājībai."

Senātā balsojums par likumprojektu varētu notikt līdz trešdienai. Pagaidām nav skaidrs, vai tas varētu saņemt minimālo nepieciešamo balsu skaitu – 60.

Ja Senāts to apstiprinās, tad likumprojektu nosūtīs Pārstāvju palātai. Tās priekšsēdētājs republikānis Maiks Džonsons jau ir paziņojis, ka likumprojektam nebūs iespēju saņemt vairākuma atbalstu.

Džonsons un citi labējā spārna republikāņi uzskata, ka likumprojekts pašreizējā formā nepietiekami stingri vēršas pret nelegālo imigrāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti