Francijā policijas nogalinātā jaunieša bēru dienā turpinās masu protesti

Francijas policija aizvadītājā naktī aizturējusi aptuveni 1300 protestētāju. Kārtības sargi vēsta, ka vardarbība ceturtajā grautiņu naktī pakāpeniski sākusi mazināties. Francijas tieslietu ministrs sola bargu sodus tiem, kas demolē automašīnas, veikalus un sabiedriskās iestādes. Sestdien notikušas policijas nošautā jaunieša bēres.

Francijā pirms policijas nogalinātā jaunieša bērēm turpinās masu protesti
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Jau ceturto nakti vairākās Francijas pilsētās turpinājušies protesti un grautiņi. Tie aizsākās pēc tam, kadf policija ceļu satiksmes pārbaudes laikā nošāva 17 gadus vecu pusaudzi.

Parīzes priekšpilsētā Nantērē sestdienas pēcpusdienā ir notikušas policijas nošautā jaunieša bēres. Ģimene un draugi lūdza žurnālistus un plašākas sabiedrības locekļus tajās nepiedalīties. Televīzijas kanāls "France24" vēsta, ka šajā nabadzīgajā Parīzes priekšpilsētā daudzi neuzticas žurnālistiem. Bet neuzticība un niknums pret policiju tur esot nesalīdzināmi lielāks.

Nošautais pusaudzis tiek raksturots kā salīdzinoši kluss alžīriešu izcelsmes jaunietis, kuru māte audzināja vienatnē. Viņš bija izkritis no skolas, bet nopietnus likuma pārkāpumus iepriekš neesot veicis. Tomēr septembrī viņam būtu bijis jāstājās tiesas priekšā par atteikšanos klausīt policistu rīkojumiem. Nāves dienā viņa automašīna tika apturēta par agresīvu braukšanu.

Varasiestādes brīdina par bargiem sodiem

Lai gan policija apgalvo, ka situācija sāk stabilizēties, aizvadītajā naktī ir veikts līdz šim lielākais grautiņu dalībnieku arestu skaits. Tas ir sasniedzis 1300 cilvēku. Tāpat sākotnējās varasiestāžu aplēses liecina, ka ir izdemolētas 1350 automašīnas un 234 ēkas. Ir konstatēti arī aptuveni 2500 dažādu dedzināšanas gadījumu.

Francijas tieslietu ministrs Eriks Dipons-Moreti ir solījis bargus sodus grautiņu dalībniekiem.

"Es gribētu apstāties uz mirkli un norādīt, ka uz vienu no Nantēras Tieslietu pils spārniem tika iemests Molotova kokteilis. Dažas stundas iepriekš tika izdemolēta vietējās tiesas ēka Aņjērā, kur apsargs gandrīz tika sadedzināts dzīvs. Notika arī uzbrukums cietumam. Tā apsargu dzīvību izglāba tikai tas, ka viņi bija aiz stikla, kas nesaplīsa.

Tādēļ tos cilvēkus, kuri demolē godīgu cilvēku īpašumus, kā arī tādas sabiedriskās iestādes kā bērnu dārzus, skolas, tiesas, pasta nodaļas un tā tālāk, gaida stingri sodi."

Nemiernieki izlaupa veikalus

Par kārtību piektdienas naktī rūpējas aptuveni 45 000 policistu. Arī tas ir lielākais skaits kopš grautiņu sākuma. Ielās atrodas arī elites policijas vienības un vieglā bruņutehnika.

Tomēr tas nav spējis novērst veikalu izlaupīšanu tādās pilsētās kā Marseļa, Liona un Grenoble.

Spītējot lietum, protesti naktī ir turpinājušies arī Parīzē. Turklāt tur ir arestēta gandrīz puse no visiem pagājušajā naktī aizturētajiem cilvēkiem.

Daudzviet Francijā vakaros ir pārstājuši kursēt sabiedriskie autobusi un tramvaji, jo tie vairākkārt ir tikuši izdemolēti.

Pusaudža nāve bijusi tikai iegansts nemieriem

Francijas varas iestādes apgalvo, ka pusaudža nāve ir tikai iegansts, lai grautiņu dalībnieki varētu īstenot savus nodomus.

Francijas prezidents Emanuels Makrons apsūdzējis protestētājus pusaudža nāves izmantošanā. Viņš aicināja vecākus atturēt bērnus no došanās ielās un vainoja sociālos medijus vardarbības veicināšanā.

Vardarbības dēļ Makrons ir atlicis valsts vizīti Vācijā, ko bija plānojis sākt svētdien.

Francijas slavenākie futbolisti iesaistījušies mēģinājumos nomierināt situāciju. Viens no viņiem sociālajos medijos sacījis, ka ir pienācis laiks sērām, dialogam un atjaunošanai.

KONTEKSTS:

Francijas policists 27. jūnijā nogalināja 17 gadu vecu arābu izcelsmes pusaudzi, kurš mēģināja aizbēgt no likumsargiem ar nomas automašīnu.

Divi policisti apturēja jaunieti, jo viņš pārkāpa vairākus ceļu satiksmes noteikumus. Pēc tam puisis mēģināja ar automašīnu aizbēgt, un viens no policistiem viņa virzienā raidīja šāvienu. Tā rezultātā pusaudzis zaudēja dzīvību.

Pret policistu, kurš atklāja uguni, sākta izmeklēšana par slepkavību. Francijas prokurori apgalvo, ka šaujamieroča lietošana nebija juridiski pamatota.

Francijas pilsētās pēc šī incidenta sākās plaši nemieri, apsūdzot policiju un Francijas valdību rasismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti