Dizaineres Sarmītes Poļakovas darbam nepieciešamas garas, taisnas un resnas priedes. Vislabāk der koka augšdaļa – tur miza ir mīkstāka un labāk padodas noņemšanai.
"Eksperimentu pa eksperimentam es atklāju, ka priežu miza, sevišķi tā, kas aug augstāk kokā, ir ļoti patīkama, ļoti taktila, ļoti skaista, un īstenībā mēs ar to neko nedarām koku ciršanas laikā vai arī tālākās apstrādes laikā. Es savukārt lieku uzsvaru uz mizu no nocirstā koka vienā lielā gabalā," stāstīja materiāla "PineSkins" radītāja, dizainere Sarmīte Poļakova.
Sarmīte ikdienā dzīvo Vācijā, bet Latvijā ieradusies, jo šeit vieglāk atrast strādniekus, kuri koku nociršanai neizmanto smago tehniku. Mizu vākt var tikai pavasarī, kad kokiem ir sulas laiks un mizas ir mīkstākas.
"Tad, kad mēs noņemam mizu tādā lielākā gabalā, tad, kad mēs viņu notīrām tā, ka viņai sāk parādīties skaists raksts, tad cilvēki parasti ir ļoti pārsteigti: "Kā tas tur bija? Tas aug kokā?"" stāstīja Sarmīte Poļakova.
Viņas ceļš uz šāda materiāla izveidi aizsācies kā maģistra darbs Eindhovenas Dizaina akadēmijā Nīderlandē. Tur viņa atklājusi metodi, kā sākotnēji cietu koka mizu, mērcējot un speciāli apstrādājot, pārvērst vieglā un mīkstā materiālā.
"Tas pārtop pēc sajūtām ādai līdzīgā materiālā. Tas ir nedaudz vēss pēc pieskāriena, bet tam ir ļoti tāda reljefaina virsma, arī meža smarža. Tas ir pāris milimetru biezs un ļoti vizuāli unikāls materiāls," skaidroja Sarmīte Poļakova.
Māksliniece no tā veido paklājus, somas un citus priekšmetus, kā arī pārdod arhitektu, mēbeļu ražošanas un dizaina studijām, kas to labprāt izmanto, piemēram, dažādu virsmu un mēbeļu apdarei.
Sarmīte novērojusi, ka lielākais pieprasījums pēc "PineSkins" esot tieši valstīs, kur ilgtspēja ir īpaši aktuāla – Lielbritānijā, Francijā, Nīderlandē un Vācijā.
"Mēs vairs negribam redzēt plastmasu interjeram. Mēs negribam redzēt materiālus, kas nodara lielus postus dabai, un tāpēc aizvien vairāk tiek likts uzsvars uz interjeriem, kur visos produktos tiek izvērtēta ilgtspējība," skaidroja Sarmīte.
Lai iegūtu mizas, Sarmīte sadarbojas ar mežu īpašniekiem, mežizstrādātājiem. Gada laikā vislielākais mizu daudzums, kādu līdz šim izdevies novākt, bijuši 150 kvadrātmetri, bet, lai apmierinātu augošo pieprasījumu pēc materiāla, nākotnē dizainere plāno priežu mizas iegūt arī citās valstīs.