Sporta studija

Sporta studija. Hokejs un brāļi Lielbārži

Sporta studija

Sporta zvaigžņu hokeja mačā vāc līdzekļus labdarībai

Mūsu hokejisti cīņā par Eiropas prestižākajām trofejām

Latvijas hokejistiem ražīgs pavasaris Eiropā spēcīgāko līgu finālos – krājas zelts un sudrabs

Latvijas hokeja izlase gatavošanās posmā pirms pasaules čempionāta ir tikusi pāri vidusdaļai, un ierasti šajā laikā lielākā daļa spēlētāju jau ir ieradušies treniņnometnē. Tiesa, 2024. gads ir izņēmums, jo septiņi hokejisti vai nu vēl joprojām spēlē, vai arī ir noslēguši sezonu klubu pārstāvēto čempionātu finālos. Turklāt četri hokejisti iesaistījās cīņā par Eiropas divu spēcīgāko līgu trofejām Šveicē un Zviedrijā.

ĪSUMĀ:

  • Šveicē finālsērijā par zelta medaļām tiekas Rūdolfs Balcers un Ronalds Ķēniņš
  • Zviedrijā titula sērijā Mārtiņa Dzierkala komanda pieveica Rodrigo Ābola vienību
  • Vārtsargu Kristeru Gudļevski uzteic par lielisku sezonu Vācijas vicečempionu sastāvā

Rūdolfs Balcers un Ronalds Ķēniņš tiekas aci pret aci Šveicē, bet Mārtiņš Dzierkals un Rodrigo Ābols nule kā noslēdza cīņu par čempiontitulu Zviedrijā. Šveicē latvieši jau iepriekš bija tikuši pie trofejām, bet Zviedrijā gan pieredzēta pirmā reize. Vācijā čempiona godā centās tikt vārtsargs Kristers Gudļevskis, kam šoreiz vēl jāsamierinās ar sudrabu. 

Zviedrijas hokeja pazinējs un Rodrigo Ābola tēvs Artis Ābols uzsvēra, ka atpakaļ no Nacionālās hokeja līgas (NHL) uz Eiropu pārbraukušos spēcīgos hokejistus interesē divas līgas – Šveice un Zviedrija. Spēcīgākās un turīgākās hokeja līgas Eiropā ir iemīļojušas hokejisti, tuvojoties karjeras noslēgumam.

Ne tikai hokeja, bet arī materiālo labumu no NHL uz Šveici šosezon devās meklēt 10 spēlētāji, toties septiņi hokejisti, to skaitā Rūdolfs Balcers, pievienojās no Amerikas hokeja līgas (AHL).

Savukārt Zviedrijā lielāks īpatsvars ir tieši NHL fārmklubu spēlētājiem – kopumā 17 hokejisti. No NHL trīs spēlētāji pievienojās klubiem uz īres nosacījumiem. Tas nozīmē, ka jaunie hokejisti, kuri neizturēja konkurenci NHL komandās, labāk izvēlās spēlēt pie profesionāļiem Zviedrijā, nevis junioru līgās vai fārmklubā.

Kopš laika, kad pirms 31 gada Aleksandrs Beļavskis kļuva par pirmo Latvijas hokejistu, kam izdevies spēlēt Zviedrijas augstākajā hokeja līgā, kopumā vismaz ar vienu spēli tur ir pierakstījušies 23 latvieši, taču šis gads ir īpašs.

Pirmo reizi līdz finālam tika kāds no Latvijas hokeja audzēkņiem un uzreiz ar garantiju uzvarēt, jo viens pret otru cīnījās savu klubu debitanti – Rodrigo Ābols Engelholmas "Rogle" sastāvā un Mārtiņš Dzierkals Šellefteo AIK kreklā.

Rodrigo Ābols (pa kreisi) un Mārtiņš Dzierkals
Rodrigo Ābols (pa kreisi) un Mārtiņš Dzierkals

Ābolam šī jau ir sestā sezona Zviedrijā, bet pirmā "Rogle" komandas sastāvā. Lai gan kluba mērķis bija fināls, izslēgšanas turnīrā tam izdevās tikt ar lielām grūtībām. Turpinājumā gan tika ieslēgti citi apgriezieni.

"Tā komanda izmainījās, bet kas tieši? Es domāju, ka viņi noticēja, – play-off tas ir kaut kas cits," vēl pirms finālsērijā izšķirošās spēles teica Artis Ābols. "Mēs vinnējam vai tagad mums viss beidzas, vienu vinnē, otru vinnē. Ok, ceturtdaļfināls, pamēģināsim aizbraukt. 2-0 sērijā – pagaidi. Mēs tūlīt "Farjestad" pieķersim, un bams! – 4-0. Kas tālāk nāk? Tā arī sanāk, pirmos vinnēja Vekši, pēc tā, kā regulārajā sezonā, tagad Šellefteo pretī, jāuzvar."

Uzvarēt, protams, vēlējās arī Dzierkals, kuram punktu ziņā sezona bija sliktākā karjerā. 45 regulārā turnīra spēlēs tikai divi vārti un piespēle, tāda pati statistika arī izslēgšanas spēlēs. Mārtiņam gan komandā atvēlēta cita loma – mazākuma maestro. AIK regulārajā sezonā ar Dzierkalu laukumā 55 minūtēs neielaida vārtus. Pērnās sezonas fināliste AIK ar pirmdien gūto uzvaru tika pie kārotā titula.

Otro gadu pēc kārtas latvieši tika pie Zviedrijas otrās līgas zelta.

Pērn to iespēja Kristers Gudļevskis, bet šogad Kārlis Čukste un Miks Indrašis "Brynas" sastāvā. Pārspēlēs latviešu pārstāvētā komanda nopelnīja ceļazīmi uz augstāko līgu, un vismaz Indrašis komandā paliks arī nākamsezon.

Arī par Šveices čempionu šogad kļūs latvietis, tikai vēl finālā jānoskaidro kurš – savu ceturto titulu Šveicē cer iegūt Ronalds Ķēniņš, to pieļaut negrib Rūdolfs Balcers.

Balcers savā debijas sezonā Cīrihes "Lions" rindās ar 38 punktiem bija ceturtais rezultatīvākais spēlētājs. Mērķis bija reabilitēties Eiropā un doties atpakaļ uz NHL, bet galdā tika likts jauns divu gadu līgums Šveicē – Rūdolfs to pieņēma. Toties Ķēniņš, ieskaitot izslēgšanas spēles, Šveicē aizvadījis jau 588 mačus.

Ronalds Ķēniņš (pa kreisi) un Rūdolfs Balcers
Ronalds Ķēniņš (pa kreisi) un Rūdolfs Balcers

Abu komandu spēku samērā sērijā ir tik līdzīgs, ka uzvarētājs būs jānoskaidro pēdējā – septītajā – duelī 30. aprīlī.

Šveices hokejā pieredzējušais Latvijas valstsvienības galvenais treneris Harijs Vītoliņš uzsvēra, ka izslēgšanas turnīrā komandas spēlē atšķirīgu hokeju.

"Ja ir kāds metiens, tad uzreiz notīra vārtu priekšu. Regulārajā sezonā pēc metiena bija vēl momenti, tad šeit varbūt izspēlē vienu labu momentu, bet pēc metiena pretinieks visu neitralizē, vienkārši ripu iemet stūrī un vairāk nav bīstamu momentu," teica Vītoliņš.

Otro gadu pēc kārtas čempiontitulu kāroja iegūt vārtsargs Gudļevskis. Pērn to izdevās paveikt Zviedrijas otrajā līgā, bet šogad līdz Vācijas čempionāta titulam mazliet pietrūka. Regulārajā sezonā ar 91,44% atvairītu metienu un vidēji ielaistiem diviem vārtiem Gudļevskis bija labākais ripu ķērājs DEL līgā. Finālā regulārā turnīra uzvarētāja Brēmerhāfenes "Fischtown Pinguins" vidēji spēlē nespēja gūt vairāk par diviem vārtiem un piecos mačos zaudēja Berlīnes "Eisbären".

Vācijas hokeja pazinējs Herberts Vasiļjevs uzteica Gudļevski par lielisku sezonu Brēmerhāfenes komandā.

"Nebija viegls sākums, viņiem bija divi labi vārtsargi, viens vācietis un Gudis [Gudļevskis], kuri vienmēr mainījās. Viens spēlēja vienu spēli, otrs – otru. Nedaudz Gudim arī paveicās, ko var teikt ar paveikšanos, ja otrs vārtsargs gūst traumu," sacīja Vasiļjevs. "Tāds nedaudz pacēlums, ka arī viņš ir pirmais vārtsargs, un tas viņam noteikti deva impulsu. Viennozīmīgi arī [Edgars] Lūsiņš šeit palīdzēja kā vārtsargu treneris. Viņam jau bija iepriekš stinti [iespējas] Vācijā, kuri nebija tik veiksmīgi. Šī sezona padevās lieliska, ceru, ka viņš arī parakstīs jaunu līgumu."

Skaidrs ir tas, ka Latvijai būs čempioni divās spēcīgākajās Eiropas hokeja līgās. Protams, vieni varēs celt kausu un dzert šampanieti, bet otrajai vietai diemžēl nāksies samierināties zaudējumu un, protams, ar nepatīkamām emocijām.

KONTEKSTS:

Latvijas hokeja izlase gatavojas pasaules čempionātam, kas Čehijā sāksies 10. maijā. Daļa potenciālo izlases līderu vēl turpina klubu sezonu un valstsvienībā varētu iekļauties vēlāk.

Pasaules čempionātu Latvijas hokejisti sāks 11. maijā Čehijas pilsētā Ostravā ar spēli pret Poliju. Grupas kārtas turpinājumā būs jāspēlē pret Franciju (12. maijā), Kazahstānu (14. maijā), Vāciju (15. maijā), Zviedriju (18. maijā), Slovākiju (19. maijā) un ASV izlasi (21. maijā).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti