Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Trusis mājās

Kinoloģe kritizē radiosētu izmantošanu suņu noturēšanai mājas tuvumā

Radiosēta jeb elektrosēta, kas neļauj sunim pamest mājas teritoriju – nežēlīga metode vai paņēmiens, kā suni pasargāt no aizmukšanas briesmām? Lai arī mīluļu saimnieki mēdz izvēlēties šādu risinājumu, tomēr kinoloģe Laine Kupča ir kritiski noskaņota, uzsverot dzīvniekam draudzīgāku metožu nozīmību suņa apmācīšanā, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Elektrosēta darbojas tā – saimnieka izraudzītā vietā zemē jāierok vads desmit centimetru dziļumā un kakla siksnai jānoregulē strāvas stiprums. Noteiktā vietā kakla siksna sāk pīkstēt vai vibrēt, bet, arvien vairāk pietuvojoties noteiktajai robežai, suns sāk just strāvas sitienus, kas, kā informē ierīču izplatītāji, ir viegli.

Tomēr kinoloģe Laine Kupče ir pret šādas metodes izmantošanu, uzsverot – ir jāsaprot, ka suns domā citādāk nekā cilvēks. Nav tāda termina kā neredzama sēta. Suns šīs robežas neredz, viņš uztver teritoriju kā mīnu lauku.

Viņa skaidroja:

"Mēs radiosētu redzam kā sētu, bet suns, – viņam tās ir kā nesaprotamas sāpes šajā vietā."

Kinoloģe uzsvēra, ka atšķirībā no cilvēkiem suns mazāk orientējas ar redzi, vairāk ar ožu.

"Tajā brīdī, kad viņš iet pa pēdām, viņam pazūd pārējās maņas, viņš koncentrējās tieši uz ožu, it sevišķi, ja ir runa par tādiem dzinējsuņiem kā bīgli, – viņš "pazaudē" pat dzirdi, viņš nododas šai vienai lietai un saprot, ka šī vieta ir bīstama," skaidroja kinoloģe.

To, ka tālāk vairs nedrīkst, suns saprot tikai tad, kad saņem strāvas sitienu. "Viņš zina savu teritoriju, bet viņš savu teritoriju dzīves laikā visu laiku var paplašināt, mainīt, un viņš nemitīgi to pārbauda. Ja viņš redz, ka viņa mīļie cilvēki iet tur, tad viņš apmēram sāk saprast – "tā ir mūsu teritorija, es viņiem sekošu"," skaidroja speciāliste.

Tāpat kinoloģe vaicāja, kāpēc mēs kā gudrākas un attīstītākas būtnes esam uzņēmušies atbildību par suni, bet šādas problēmas nerisinām dzīvniekam draudzīgā veidā. Eksperte arī uzskata, ka radiosēta ir bīstama pašam sunim, jo nepasargā no tā, ka viņam pašam var uzbrukt, piemēram, klaiņojoši suņi.

"Visdrošākā ir vizuālā sēta, reālā sēta, fiziskā sēta. Protams, ja tas nav suns, kas lec tam visam pāri. Un nodarboties ar suni,"

viņa sacīja.

Kinoloģe arī uzsvēra, ka saimniekam ir jāsaprot suņa vajadzības – kopābūšana, spēles, pastaigas jaunās vietās, ošņāšana, meklēšana – tas viss būs labāk par radiosētu kā vienīgo risinājumu.

Ja saimnieks domā, ka viss, kas tam būs jādara radiosētas gadījumā, ir tikai kabeļa ierakšana un kaklasiksnas uzlikšana, tie ir lieli maldi. Arī pie radiosētas suns ir jāpieradina, kas var aizņemt vairākas nedēļas, turklāt atkarīgs arī no katra suņa individuāli.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti