Dienas ziņas

Mūzikas akadēmijas rektora amata pienākumus pildīs Ilona Meija

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Aktīvi notiek kaķu reģistrācija

Šogad iedzīvotāji aktīvāk reģistrē un čipo kaķus

Šogad ievērojami pieaudzis ar mikroshēmu apzīmēto kaķu skaits. Īpaši kāpums vērojams pēc tam, kad marta vidū Saeima noteica obligātu kaķu reģistrāciju no 1. jūlija. Speciālisti izmaiņas vērtē pozitīvi – jo vairāk identificējamu kaķu, jo mazāk tie pamesti klīdīs pa ielām.

Saeimas atbalstītās izmaiņas Veterinārmedicīnas likumā paredz, ka ar mikroshēmu jāapzīmē un jāreģistrē ne tikai suņi, bet arī mājas seski un kaķi. Prasība stāsies spēkā šā gada 1. jūlijā.

"Kaķu īpašnieki izrāda interesi, īpaši par tiem dzīvniekiem, kas staigā ārā. Ierodoties uz klīniku, uz kādām operācijām, tad arī mēs cilvēkiem apjautājamies par to, vai tie dzīvnieki iet ārā. Mēs arī rekomendējam uzreiz anestēzijas laikā to dzīvnieku čipot," stāstīja veterinārārste Vivita Pikšēna.

Zemkopības ministrija patlaban gatavo sarakstu ar kaķu kategorijām, kuri obligāti būs jāčipo. Pašlaik paredzēts, ka tie būs:

  • kaķi, kuri staigā pa āru, ārpus īpašnieka dzīvokļa vai īpašuma teritorijas;
  • kaķi, kurus izmanto pavairošanai;
  • kaķi, kuri tiek izmantoti izstādēs un citos publiskos pasākumos.

Tāpat čipoti tiks visi tie mīluļi, kas nonāks patversmēs un ievesti no ārzemēm. Prasība attieksies uz kaķiem, kurus atstāj dzīvnieku viesnīcās, kā arī tie dzīvnieki, kas tiek pārdoti, uzdāvināti vai vienkārši atdoti.

"Mēs arī gribētu atgādināt cilvēkiem, ka

tikai apzīmēšana ar mikroshēmu nedod jums tiesības kaķi laist ārā brīvi pastaigāt, ja tas nav sterilizēts,"

norādīja Latvijas Veterinārārstu biedrības priekšsēdētājs Ilmārs Dūrītis.

Klaiņošana, nekontrolētā vairošanās un pārpildītās patversmes ir galvenais iemesls, kāpēc bija vajadzīgas izmaiņas, komentē Zemkopības ministrijā. Patlaban iedzīvotāji aktīvi čipo savus četrkājainos draugus.

"Tiešām diezgan neticami, bet ir pastiprināta tieši tā interese. Tie, kas seko visam līdzi, tie noteikti grib nākt, un ir mums palielinājums vismaz reiz divi," pastāstīja veterinārās klīnikas "Fel–Can" vadītājs Ainars Kokarēvičs.

Kopš Saeimas balsojuma 14. martā apzīmēts un reģistrēts ir 1651 kaķis. Pagājušā gada analogā laika periodā tie bija 528 jeb trīsreiz mazāk kaķu nekā šogad.

Iedzīvotāji aicināti nekavēties ar savu mīluļu čipošanu, jo pārejas periods jau ir iestājies. "Caur administratīvās atbildības likumu kontrolējošām institūcijām ir dota iespēja uzdot īpašniekam pienākumu vai, piemēram 10 dienu laikā vai divu nedēļu laikā veikt apzīmēšanu–reģistrāciju. Tad par šo neizpildīto pienākumu ir iespēja piemērot naudas sodu," norādīja Zemkopības ministrijas Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Agija Mediņa.

Ministrijā atzina, ka ir gūtas mācības no suņu čipošanas procesa. Mediņa minēja piemēru: "Tādas kļūdas, kas bija attiecībā uz suņiem – apzīmēja, aizmirsa piereģistrēt."

Kopš 2022. gada apzīmēt un reģistrēt dzīvniekus var tikai praktizējoši veterinārārsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti