Radio vilks dabā

Eiropā nopietni sāk aizdomāties par vilku populācijas ierobežošanu

Radio vilks dabā

Latvijas kultūrvēsturiskais mantojums - pilis un muižas

Latvijas dabas muzejā top izstāde par sēnēm

Vai tiešām izaug trīs dienās? Mikoloģe komentē populāras leģendas par sēnēm

Par sēnēm nereti izskan dažādas leģendas un apgalvojumi: trešā diena mums zināmo ēdamo sēņu ievākšanai ir labākā, jo pēc nedēļas tās jau būs vecas; ar sēņu baudīšanu svaigā veidā aizrauties nevajadzētu; indīgas sēnes nevar atpazīt pēc rūgtenas garšas, – šos un citus mītus un patiesības par Latvijā tik iecienītajām meža veltēm Latvijas Radio 2 raidījumā "Radio vilks dabā" komentēja mikoloģe Inita Dāniele.

Vai taisnība, ka sēnes izaug trīs dienās? 

"Vispār jā. Tā jau ir novērots, ka piektdien dzima, sestdien auga, svētdien brauca precinieki. Kā kura, protams. Tas ir par tādām mūsu klasiskajām ēdamajām sēnēm. Ir jau tādas sēnes, kas vispār tikai pāris stundas dzīvo, kaut kādas sīkās tintenītes, bet tās sēnes, kuras mums varētu interesēt, nedēļas laikā jau būs vecas – tā trešā, ceturtā diena sēņu ievākšanai ir labākā," atzina Dāniele. 

Vai baravikas drīkst ēst svaigā veidā?

"Var jau kādu gabaliņu ēst svaigu, bet ar svaigo ēšanu nevajadzētu pārāk aizrauties. Baravikām vēl nekas, bet viena mūsu laba sēņu pazinēja vienreiz mežā bija jutusies ļoti izsalkusi un apēda pusīti no apšu bekas cepurītes. Viņai bija ļoti slikti no tā. Sākām skatīties, un ir ziņas, ka cilvēki ir pat saindējušies ar apšu bekām, kas nav pietiekami labi apstrādātas. Tā kā ar svaigo ēšanu nevajag aizrauties, sēnes tomēr ir termiski jāapstrādā," norādīja Dāniele. 

Vai par sēņu indīgumu liecinās rūgta garša?

"To, sēne ir indīga vai nav, nekādi nevar atšķirt. Katra ir jāpazīst individuāli, diemžēl nav tādu kopīgo pazīmju. Katrai ir savas pazīmes. Ja sēne ir rūgta, tad, protams, nebūs ēdama, bet, ja tā ir maigas garšas, tas nenozīmē, ka tā būs ēdama. Mušmirēm, piemēram, nevienai nav nepatīkama garša," skaidroja Dāniele. 

Vai taisnība, ka, izkaisot sēņu atgriezumus pagalmā, iespējams "iesēt" sēnes?

"Var jau mēģināt, bet nav teikts, ka iesēsies. Lielākoties tie "dzīvokļi" jau ir aizņemti, visiem mūsu kokiem kaut kāda mikoriza jau ir, un tur īsti sēnēm nav brīvas vietas, bet vienam otram ir izdevies, regulāri izkaisot savā mežiņā. Protams, tur vajag pareizos kokus. Ja jūs sēni no priežu meža kaisīsiet zem ābelēm, nekas tur neaugs. Ja esat sēnes lasījuši zem bērziem un jums mājās ir bērzi un līdzīgi apstākļi, varat mēģināt. Dažiem tiešām izdodas, bet nevar jau zināt, vai sēnes pašas no sevis izauga vai tāpēc, ka viņi tur iesēja," stāstīja Dāniele. 

Vai sēnes drīkst nevis griezt, bet izņemt ar visu kātiņa pamatni? 

"Tajos gadījumos, kad cilvēki vēlas noskaidrot, kas tā par sēni, vajadzīga visa sēne. Ja jūs sēni nepazīstat, tā nav jāgriež, jo var gadīties, ka tieši kātiņa pamatne ir galvenā pazīme. Pazīstamas sēnes ēšanai, protams, labāk griezt, jo tad sēne būs tīra, nebūs gružu groziņā, kā arī redzēs, vai kāpuru nav kātiņā. Dabai nekādu ļaunumu nenodarīsi, arī izņemot visu, – sēņotnei tas ir vienalga. Tas pat savā ziņā stimulē augt vēl," skaidroja Dāniele.

Iepazīsti sēnes!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti