Dabas fonds ar ciešāku sabiedrības iesaisti turpinās dabisko pļavu glābšanu

Latvijas Dabas fonds (LDF) ar jaunām aktivitātēm turpinās projektu "GrassLIFE" Latvijā izzūdošās vērtības – dabisko pļavu atjaunošanas un saglabāšanas jomā, veidojot dabas zemnieku kopienu, attīstot pļavas augu sēklu ražošanu, paplašinot mobilā ganāmpulka darbību un sadarbībā ar 11 dabisko zālāju īpašniekiem atjaunojot vēl 1260 hektārus dabisko pļavu, informēja LDF.

Kā skaidroja fondā, šogad tiks uzsākts projekts projekts "GrassLIFE2", tā papildinot dabisko pļavu saglabāšanai un atjaunošanai veltīto LDF iniciatīvu klāstu.

Šajā projektā LDF sadarbojas ar 14 partneriem, tostarp 11 zemnieku saimniecībām visā Latvijā, kurās tiks veikta dabisko zālāju biotopu atjaunošana un veidošana, kā arī kopīgi ar projekta ekspertiem izmēģinātas jaunas vai Latvijā vēl maz izmantotas zālāju atjaunošanas metodes. Zinātnisko komponenti projektā nodrošinās Latvijas Universitātes un Tartu Universitātes pētnieki. Savukārt Vides risinājumu institūts padziļināti pētīs pļavas augu sēklu ražošanas iespējas.

Tāpat turpināsies mobilā ganāmpulka darbība, informēja LDF, norādot, ka pirms sešiem gadiem projektā "GrassLIFE" izveidotais mobilais Galovejas šķirnes liellopu ganāmpulks ik sezonu nogana vairāk nekā 200 hektārus dabisko pļavu dažādās Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Jaunā projekta laikā sadarbībā ar Kurzemes un Vidzemes lopkopjiem tiks veidotas reģionālās mobilā ganāmpulka vienības, lai dabisko zālāju noganīšanas pakalpojumus varētu sniegt arī Kurzemes, Ziemeļlatvijas un Ziemeļlatgales aizsargājamās dabas teritorijās.

Fondā skaidroja, ka būtiskākais faktors, kas veicina dabisko pļavu saglabāšanu un atjaunošanu, ir zemes īpašnieku motivācija šīs vērtīgās dzīvotnes apsaimniekot, tāpēc projektā "GrassLIFE2" lielāks uzsvars likts uz zemes īpašnieku un plašākas sabiedrības iesaisti, izglītošanu un pieredzes apmaiņu. Projekta laikā tiks veidota un atbalstīta zālāju apsaimniekotāju kopiena, nodrošinot tai praksē pārbaudītas zināšanas par dabisko zālāju apsaimniekošanu un atjaunošanu. Tāpat turpināsies darbs pie zālāju biznesa potenciāla izpētes.

Projekts ilgs līdz 2028. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti