Dienas ziņas

ANO: Situācija Gazā – apokaliptiska

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Mednieki sāk piebarot meža dzīvniekus

Mednieki sāk piebarot meža dzīvniekus; būtiski barotavas ierīkot pareizi

Līdz ar ziemas iestāšanos mednieki visā Latvijā uzsākuši meža dzīvnieku piebarošanu. Tā palīdz ne tikai dzīvniekiem pārziemot, bet arī mazina viņu nodarītos postījumus lauku saimniecībām, atvieglo medības un ierobežo Āfrikas cūku mēra izplatību, skaidro Valsts meža dienestā. Tomēr piebarošana rada arī riskus, ja netiek veikta pareizi.

Dienvidkurzemes novadā, Nīcā, mednieks Antons Broks meža dzīvnieku barotavu piepildījis ar kviešu un kukurūzas graudiem. Tā pievilina savvaļas dzīvniekus un labi palīdz kontrolēt to populāciju, jo netālu no barotavas atrodas medību tornis.

"Piebarošanas vietā nāk zvēri, mednieks sēž tornī. Viņš izvēlas selekciju veidot, (..) jo dzinējmedībās ir ļoti grūti izvēlēties to selekciju," viņš skaidroja.

Lai piepildītu vienu barotavu, visai ziemai vajadzīga pustonna graudu. Tos mednieks pērk par saviem līdzekļiem, iztērējot apmēram tūkstoti eiro. Novērots, ka savvaļas dzīvnieki mieloties nāk teju katru nakti. Sekot līdzi dzīvnieku aktivitātei palīdz uzstādītās novērošanas kameras. Tomēr galvenais mērķis neesot tikai palīdzēt dzīvniekiem ziemas periodā.

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis norādīja: "Tas mērķis ir, lai mazinātu postījumus lauksaimniecības kultūrām, mežsaimniecībai un arī kaut kādus postījumus dabas aizsardzības objektiem. Tā atturētu dzīvnieku uzturēšanos šajās platībās, un attiecībā uz mežacūkām un Āfrikas cūku mēri, tad tā piebarošana šobrīd ir pieļaujama tikai ar mērķi, lai sekmētu mežacūku medības pie ēsmas."

Lai uzstādītu barotavu, jāievēro vairāki strikti noteikumi.

Piemēram, bez saskaņošanas ar zemes īpašnieku to izvietot nedrīkst, kā arī nedrīkst barību bērt uz zemes. Par nepareizu piebarošanu sods fiziskai personai ir līdz 250 eiro, bet juridiskajai personai līdz 1000 eiro.

Lūsis skaidroja, ka nosacījums barotavas ierīkošanai ir tāds, lai tā neietekmētu kaimiņu. Piemēram, lai netiktu veidota uz robežas ar kaimiņu, kur dzīvnieki varētu postīt īpašumu, jaunaudzi vai tamlīdzīgi. Tāpat nedrīkst ierīkot arī pie ceļiem, lai neapdraudētu satiksmes drošību, kā arī pilsētu tuvumā.

Šobrīd barotavas nav reģistrētas, līdz ar to precīzs skaits nav zināms. Valsts meža dienestā skaidroja, ka tās sāks uzskaitīt Āfrikas cūka mēra ierobežošanas plāna ietvaros, kā arī tajās izvietos vakcīnas.

Aļņu un briežu populācija visā Latvijā samazinās, bet stirnu pieaug, savukārt mežacūku populācija ir nemainīga, saka Valsts meža dienesta pārstāvji. Šobrīd valsts teritorijā esot 230 tūkstoši stirnu, 19 tūkstoši aļņu, 69 tūkstoši briežu un 26 tūkstoši mežacūku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti