Panorāma

Panorāma

Panorāma

Soda par valsts valodas nezināšanu Daugavpilī

Gumijas lentes un savilcēji apdraud stārķus

Gumijas lentes un savilcēji rada draudus stārķiem

Sagaidījuši siltās augšupejošās gaisa strāvas, stārķi jau devušies prom uz Āfriku, ko sasniegs pēc diviem, trim mēnešiem. Tikmēr dabas sargi brīdina par briesmām, ko putniem nodara elastīgās gumijas un savilcēji, ar ko zemnieki un tirgotāji sasien redīsu un zaļumu saišķus un ziedu pušķus. Vācijā reģistrēti ziņojumi par beigtiem stārķiem, kuri saēdušies šādus gumijas izstrādājumus.

Elastīgās gumijas ir praktiska un saimniecībā noderīga lieta. Taču tās ir bīstamas putniem, piemēram, baltajam stārķim. Mazos gumijas izstrādājumus stārķi sajauc ar sliekām, kas ir svēteļu iecienīta barība.

Stārķi gumijas norij vai izbaro mazuļiem. Tās nosprosto gremošana sistēmu, un putni mirst bada nāvē.

Vācijā vairākas vietās atrasti beigti jaunie stārķi. Kā norādījuši eksperti, nereģistrēto nāves gadījumu skaits varētu būt liels. Jo tas, ka putni ir saēdušies šādas lietas, atklājas vien tad, ja tie nonāk līdz veterinārārstam.

"Latvijā šādi pētījumi nav veikti. Bet tā varētu būt problēma.

Acīmredzot tas tā ir. Un par to ir jādomā. Galvenais ir šķirot atkritumus, tas ir vienīgais paņēmiens, kā šo problēmu risināt," norādīja bioloģijas zinātņu doktore Māra Janaus.

Sīkās gumijas vidē nonāk ar organiskiem atkritumiem. Piemēram, ar savītušiem garšaugiem, ko vairs nevar izmantot uzturā. Arī no veikaliem, kuri nepārdotu preci ar visu aizsienamo iemet kopīgajā nešķiroto atkritumu konteinerā.

"Atkritumu problēmu nevarēs atrisināt tikmēr, kamēr pastāvēs atklātie atkritumu poligoni. Tādi pastāv arī Latvijā. Un šajos poligonos var redzēt arī baltos stārķus. Ļoti netīrus, kas šajos atkritumu kalnos meklē barību. Tas nozīmē, ka mājās godprātīgi sašķirotie atkritumi, tai skaitā gumijas, putniem tik un tā būs pieejami," norādīja Latvijas Dabas fonda pārstāvis Jānis Ķuze.

Vienlaikus Māra Janaus pauda, ka stārķi ir lauku putni, un par laimi Latvijas pļavās un arumos šādas lietas milzīgā skaitā nemētājas. Taču pilsētās ir vārnveidīgie un kaijas, kuri arī var gumijas un sīkus plastmasas izstrādājumus sajaukt ar kāpuriem un tārpiem.

Senāk veikts pētījums pierādīja, ka stārķiem problēmas sagādā auklu pārpalikumi no sienu ruļļiem, ko svēteļi izmanto, lai pielabotu ligzdas. "Auklas aptinas ap stārķu mazuļu kājām ar visām no tā izejošajām ļoti bēdīgajām sekām. Stārķēni nekur nevar tik prom. Kājiņas tiek nožņaugtas. Un iet bojā briesmīgā nāvē," skaidroja Janaus.

Kā norādīja Latvijas Dabas fondā, gadījums ar stārķiem un gumiju ir tikai viens, mazs piemērs lielam postam, ko cilvēka radītie atkritumi nodara putniem. Un to var mazināt vienkārši – pareizi sašķirojot to, ko izmetam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti