Šī diena vēsturē

17. augusts. Londonā klajā nāk Džordža Orvela romāns „Dzīvnieku ferma”

Šī diena vēsturē

21. augusts. No Luvras muzeja tiek nozagta Leonardo da Vinči glezna "Mona Liza"

19. augusts. Zemnieku sacelšanās Tambovas guberņas sādžās

Šī diena vēsturē. Zemnieku sacelšanās Tambovas guberņas sādžās

1920. gada vasarā boļševiku valdība Krievijā diezgan nepārprotami bija uzvarējusi pilsoņu karā. Nozīmīgākās balto ģenerāļu armijas bija sakautas, bija noslēgti miera līgumi ar Baltijas valstīm. Sarkanā armija izvērsa sekmīgu uzbrukumu pret Poliju un jūlija beigās jau atradās Varšavas pievārtē. Sapnis par uzvaras gājienu Eiropā gan izkūpēja gaisā līdz ar sakāvi Varšavas kaujā augusta otrajā pusē, un tajā pašā laikā Ļeņina valdībai radās vēl viena nopietna problēma. 1920. gada 19. augustā vienlaicīgi vairākās Tambovas guberņas sādžās sacēlušies zemnieki apšāva labības savācēju vienības, līdz tam nelielās pretpadomju partizānu grupas strauji apvienojās "zaļajās armijās", un guberņā izvērtās sacelšanās, kuras apspiešana prasīja padomju valdībai gandrīz gadu.

Krievijas impērijā Tambovas guberņa bija viena no pārticīgākajām. Šeit atrodas Krievijas Eiropas daļas auglīgākās zemes, kas tolaik piegādāja labību ne vien pašmāju, bet arī Rietumeiropas tirgiem.

Tamboviešu ekonomisko stāvokli īpaši neietekmēja arī Pirmais pasaules karš, taču viss strauji mainījās pēc tam, kad 1917. gada oktobrī varu Krievijā sagrāba boļševiki.

Šiem radikāli kreisajiem nerūpēja krievu zemniecības liktenis, un pārtikas apgādes problēmu viņi risināja ar repartīcijas sistēmu, kas nozīmēja visa izaudzētā atņemšanu, atstājot zemniekiem labi ja dzīvības vilkšanai nepieciešamo minimumu. Pretestība Tambovas pusē bija gruzdējusi visu pilsoņu kara laiku, taču 1920. gadā sausuma izraisītā neraža krasi saasināja situāciju. Dažu nedēļu laikā sacelšanās bija aptvērusi visu Tambovas guberņu un arī vairākus kaimiņos esošo Voroņežas un Saratovas guberņu apriņķus. Par tās līderiem kļuva partizānu vienības komandieris, sociālistu-revolucionāru jeb eseru partijas biedrs Aleksandrs Antonovs un Pirmā pasaules kara varonis poručiks Pjotrs Tokmakovs. Sacēlušies likvidēja padomju varas orgānus, apšāva to darbiniekus un sarkanarmiešus. Guberņā dislocēto sarkano spēku sākotnējie mēģinājumi atjaunot kontroli cieta neveiksmi, un līdz gada beigām padomju vara guberņā pastāvēja vairs tikai guberņas lielākajās pilsētās. Sacēlušies izveidoja centralizētu militāro vadību, organizēja savus spēkus divās armijās, kuru sastāvā bija apmēram 50 000 vīru, izveidoja savu politisko organizāciju – "Darba zemniecības savienību". Tās deklarētie mērķi bija boļševiku diktatūras likvidēšana Krievijā, politisko un ekonomisko brīvību atjaunošana.

Lai likvidētu sacelšanās pirmcēloni, Ļeņina valdība 1921. gada februārī pārtrauca pārtikas repartīcijas Tambovas guberņā, bet martā tās tika atceltas visā Krievijā, aizstājot ar fiksēta apjoma nodevām. Tika izsludināta amnestija "zaļo armiju" ierindas karotājiem, līdz ar to vairumam sacelšanās dalībnieku zuda motīvs turpināt cīņu.

Pret sacelšanos tika sūtīti lieli Sarkanās armijas spēki, kas bija atbrīvojušies pēc ģenerāļa Vrangeļa armijas sakāves Krimā un Padomju-poļu kara noslēguma. Tos vadīja spējīgākie Sarkanarmijas komandieri – Mihails Tuhačevskis, Jeronims Uborevičs, Grigorijs Kotovskis. Pēdējie "zaļās armijas" pulki cieta sakāvi maijā, pēc tam pretošanos turpināja nelielas partizānu vienības. Pret atlikušajiem sacelšanās perēkļiem vara vērsās ar vislielāko nežēlību. Vispārizplatīta prakse bija ķīlnieku ņemšana un publiska apšaušana, partizānu ģimeņu un atbalstītāju, tai skaitā mazgadīgu bērnu, ieslodzīšana steigā izveidotās koncentrācijas nometnēs. Ir zināmi gadījumi, kad pret partizāniem tika lietoti ķīmiskie ieroči – artilērijas lādiņi ar hlorpikrīnu – un veselas sādžas nopostītas ar artilērijas uguni. Boļševiku vara pret pašu valsts iedzīvotājiem īstenoja visnežēlīgāko okupācijas režīmu un teroru, apliecinot savu antihumāno dabu, kas daudzkārt izpaudās komunistiskās impērijas pastāvēšanas nākamajās desmitgadēs.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti