Regulāri smēķē ap 12% jauniešu; skolās pret smēķēšanu sāk kampaņu «Brīvs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Aptuveni 12% Latvijas jauniešu smēķē katru dienu, no tiem ceturtā daļa smēķēt sākuši pirms desmit gadu vecuma, liecina Slimību profilakses un kontroles centra pētījumi. Svētdien pasaulē atzīmē dienu bez tabakas, un arī Latvijā sākta jauna kampaņa ''Brīvs'', kas noritēs arī skolās. Eksperti atzīst, ka smēķētāju skaits īpaši pieaudzis tieši pusaugu meiteņu vidū un teju visiem skolēniem smēķētājiem ir problēmas ar ieraduma pārtraukšanu. Turklāt valstī trūkst atbalsta programmu bērniem, lai smēķēšanu atmestu kopā ar speciālistu. Galvenokārt jaunieši sāk smēķēt draugu un ģimenes iespaidā.

Pirms Pasaules dienas bez tabakas jaunieši, ārsti, policijas darbinieki, skolotāji un vecāki diskutē par smēķēšanas mazināšanu pusaudžu vidū. Pētījumi liecina, ka līdz 15 gadu vecumam savu pirmo cigareti ir izsmēķējuši vairāk nekā 76% skolēnu, bet ikdienā regulāri smēķē vairāk nekā 12%. Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas 8. klases jaunieši Justīne un Artūrs stāsta, ka biedējošas reklāmas par kaitīgumu uz pusaudžiem neiedarbojas, viņi uzskata, ka jārada interese citās aktivitātēs. Jauniešiem vērtības jāiemāca ģimenē.

Paši skolēni stāsta, ka iemesls, kādēļ tik jauni bērni smēķē, bieži ir doma, ka tādējādi viņi ir pieauguši. Justīne un Artūrs arī cenšas palīdzēt vienaudžiem skolā, veidojot īpašas informatīvas stundas par smēķēšanu. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule norādīja, ka smēķēšana pieaug tieši pusaugu meiteņu vidū:

Ja 1990. gadā smēķēja 5% piecpadsmitgadīgo meiteņu, tad tagad 22% smēķē. Zēniem tendence ir lejupejoša, taču ne pietiekami, vēl arvien smēķē 30% zēnu 15 gadu vecumā. Tāpat arvien satraucošas ir tendences ar jaunajiem tabakas lietošanas veidiem - ūdenspīpe, elektroniskās cigaretes, kā arī ''spaiss'',” skaitļus min SPKC analītiķe Iveta Pudule.

Turklāt jauniešiem no smēķētāju ģimenēm ir divreiz lielāks risks kļūt par smēķētāju nekā tad, ja ģimenē neviens vecāks nesmēķē.

Nikotīns ir viena no spēcīgākajām atkarību raisošajām vielām un teju 70% smēķējošo bērnu paši vēlas atmest kaitīgo ieradumu, bet bez speciālista palīdzības to nespēj. Policijas pārstāvis norādīja, ka bērnus no 14 līdz 18 gadiem var saukt arī pie atbildības par smēķēšanu ar sodu līdz 15 eiro. Tāpat pieķertos jauniešus var izsaukt uz administratīvo komisiju, kas pusaudžiem ir nepatīkama pieredze. Taču psiholoģes, narkoloģes Ingas Dreimanses ieskatā problēmu pilnībā tas nerisina.

„Mūsu daudzu speciālistu skatījumā, kas strādā ar šiem jauniešiem un viņu vecākiem, ir ļoti svarīgi nodrošināt atbalstu jauniešiem, jo administratīvā komisija viņiem ir liels pārdzīvojums. Daudzi no viņiem turpina smēķēt un viņi to dara slepus, bet šī problēma viņos nostiprinās dziļāk un radot tālejošas sekas. Tas, par ko ir nepieciešams domāt, ir palīdzības programmas jauniešiem - kā neuzsākt smēķēšanu un kā to atmest,” uzskata Dreimane.

Lai mazinātu tabakas lietošanu bērnu un pusaudžu vidū, sākta jauna sabiedrības informēšanas kampaņa "Brīvs". Kampaņa ilgs līdz gada beigām, un tās ietvaros rīkos arī interaktīvās domu apmaiņu pēcpusdienas Latvijas skolās.

 Slimību profilakses un kontroles centra analītiķe Iveta Pudule raidijumā "Pēcpusdiena" par smēķēšanas izplatību  bērnu un jauniešu vidū:

Slimību profilakses un kontroles centra analītiķe Iveta Pudule par smēķēšanas izplatību bērnu un jauniešu vidū
00:00 / 07:50
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti