Rīta Panorāma

Indijā būvē pasaulē lielāko "zaļās" enerģijas parku

Rīta Panorāma

Sagatavota monogrāfija "Datu zinātība skolai"

Arī ziemā var inficēties ar leģionāru slimību

Arī ziemā var inficēties ar leģionāru slimību

Lai gan parasti ar legionelozi jeb tā dēvēto leģionāru slimību cilvēki inficējas vasarā, ar šo kaiti var sasirgt arī ziemā, ja boileros un arī daudzdzīvokļu ēku ūdens apgādes sistēmā netiek nodrošināta pareiza temperatūra. Kā cilvēki inficējas ar šo slimību, kādi ir simptomi, un kāpēc cilvēks var pat nepamanīt saslimšanu?

Legioneloze ir infekcijas slimība, ko ierosina legionellas baktērijas – tās izplatās ar sīkām ūdens aerosola daļiņām. Legionellas mīt ūdenī, un tas nav nekas neparasts. Tomēr ir svarīgi nodrošināt, lai tām nav labvēlīgi vairošanās apstākļi.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vecākā epidemioloģe Viktorija Leitēna pauda: "Cilvēki inficējas, ieelpojot ūdens daļiņas. Nevar inficēties, dzerot ūdeni, arī vannā ejot nevar inficēties. Pats galvenais riska faktors ir aerosola daļiņas – dušas, virpuļvannas, arī kādi spa kompleksi, kur tiešām ir daudz ūdens aerosola daļiņu, ko var ieelpot un inficēties ar legionellām."

Ja cilvēki devušies kādā ceļojumā uz ilgāku laiku, tad, atgriežoties mājās, gan krānā, gan dušā dažas minūtes jānotecina ūdens. Jāatceras, ka legionellām arī ļoti patīk, ja dušas klausules ir netīras. Vēl labāk, ja tajās ir pat cilvēka ādas daļiņas.

Šai slimībai raksturīgs straujš sākums un augsta temperatūra, kā arī elpceļu saslimšanām līdzīgi simptomi.

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle norādīja: "Visbiežāk viņa izpaužas kā augšējo elpceļu iekaisīgas izmaiņas. To, ko tautā sauc par saaukstēšanās slimībām. 3–5 dienas cilvēkam var būt paaugstināta temperatūra, lauž kaulus, sāp muskuļi, varbūt galva drusku sāp, neliels klepus kādreiz ir, kādreiz iesnas. Kā tas ir atnācis, tā arī pāriet, un cilvēks pat neizmeklējas, jo daudz dažādu vīrusu ierosina to."

Bieži vien organisms pats tiek galā, un cilvēks nemaz nezina, ka ir pārslimojis leģionāru slimību. Tomēr cilvēkiem, kuru imūnā sistēma ir novājināta, kuriem ir hroniskas saslimšanas, piemēram, sirds un asinsvadu un plaušu slimības, cukura diabēts, un onkoloģiskiem pacientiem, leģionāru slimība var būt pat ļoti bīstama. Šādā gadījumā var attīstīties plaušu pneimonija.

"Gadās, ka cilvēki ir pat jāpieslēdz pie plaušu mākslīgā ventilācijas aparāta. Pie šīs plaušu formas mirstība tiek aprakstīta 39% līdz pat 50% gadījumu. Tas ir kā 50 uz 50, un tas jau kļūst nopietni," viņa skaidroja.

Statistika liecina, ka biežāk slimo vecāki cilvēki un vīrieši. Līdz šā gada oktobra beigām Latvijā oficiāli reģistrēti 69 saslimšanas gadījumi, proti, tie, kas ir laboratoriski apstiprināti.

Sešu sasirgušo dzīvības nav izdevis glābt.

SPKC vecākā epidemioloģe norādīja: "Biežāk mēs redzam, ka saslimst cilvēki siltajos mēnešos, arī augustā un septembrī."

Lai gan ziemā saslimstība mazinās, eksperti aicina arī gada aukstajā periodā ievērot piesardzību. Baktērijas var savairoties gan privātmāju boileros, gan daudzdzīvokļu māju ūdens apgādes sistēmās. Legionellām visvairāk patīk ūdens temperatūra +20 līdz +45 grādu robežās.

Rozentāle pauda: "Ūdensapgādei tur, kur ir aukstais ūdens, viņam ir jābūt aukstam, aukstākam par 20 grādiem. Tur, kur ir karstais ūdens, ir jābūt karstam, kas ir augstāks par 50 grādiem."

Turklāt jāņem vērā, ka ēku apsaimniekotājiem šāda ūdens temperatūra jānodrošina gan daudzdzīvokļu namu pirmajā, gan pēdējā, gan vidējos stāvos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti