Telefoni, datori, televizori un LED apgaismojums ir tikai daļa no iemesliem, kas var negatīvi ietekmēt redzi. Lietuviete norādīja, ka visvairāk acu veselību iespaido spēcīga saule un vējš – arī ziemā. Savukārt telpās tie var būt jebkādi ekrāni jeb viss, kas atrodas tuvā attālumā un liek vairāk koncentrēties un retāk mirkšķināt acis. Tā var būt arī grāmatu lasīšana.
"Viss, kas atrodas tuvā attālumā, rada to, ka mēs acis vienkārši retāk mirkšķinām, un tās līdz ar to paliek sausākas. Mēs koncentrējamies uz kaut kādu darbu, vienalga, grāmatu lasīšanu, datoru vai telefonu, un vienkārši retāk mirkšķinām acis," skaidroja Lietuviete.
Oftalmoloģe uzsvēra, ka ikdienā katram jāpiedomā pie tā, lai gaisma pareizi atstarotos uz ekrāna, kas tiek izmantots.
"Lai nebūtu tā, ka ekrāns atrodas vietā, kur ir liels atspīdums, un tas papildus vēl apžilbina acis. Tāpat arī jābūt labai korekcijai, pareizām brillēm vai, ja nevajag brilles, jāsēž pareizā attālumā. Tās būtu būtiskākās lietas, kas ir svarīgas," norādīja Lietuviete.
Vēl ziemā svarīgi rūpēties par gaisa mitrumu telpā. Gan siltais gaiss automašīnās, kas tiek pūsts sejas virzienā, gan sausais gaiss telpās, apkures sezonai ritot pilnā sparā, acis padara sausas.
"Arī lampas un monitori nepalīdz acīm būt mitrākām. Tāpēc jāpiedomā ziemā pie tā, vai gaisa mitrums telpās, kurās pārsvarā uzturamies, ir pietiekams, jo mūsu acu komforts arī no tā būs ļoti atkarīgs.
Var papildus lietot dažādus acu mitrinošos preparātus, bet es parasti saku – vispirms sākam ar to telpu, kurā esam, un tikai tad sākam domāt, ka mums kaut ko vajag pilināt acīs papildus," ieteica Lietuviete.
Pēc acu pilieniem jāsniedzas, ja ir jūtams izteikts diskomforts, ja acis ir apsārtušas vai tajās jūtama tāda kā smilšu sajūta.
"Pie jebkura diskomforta drošāk un labāk ir jau tajā brīdī iepilināt šo mitrinošo pilienu, nekā nosēdēt 24 stundas, nezinu, kaut ko darīt, un pēc tam jau ārstēt kādu acs saslimšanu. Jo mitrāka acs, jo mazāka iespēja arī kādiem alergēniem vai vīrusiem pieķerties pie acs virsmas un inficēt aci," skaidroja Lietuviete.
Acu pilienu ir ārkārtīgi daudz un tie ir dažādi, tāpēc cilvēki apjūk šajā izvēlē. Parasti tiek rekomendēts sākt ar šķidrāku pilienu veidu, kas mazāk rada redzes miglošanos tajā brīdī, kad tie tiek iepilināti.
"Vislabāk izvēlēties tādus, kuriem nav pievienots konservants. Šobrīd tādu acu pilienu jau ir pietiekami daudz, bet agrāk, lai tas piliens nesabojātos, tam tika pievienots konservants, kas radīja papildus alerģisku reakciju. Tad vēl jāsaprot, kāds ir tas sausās acs veids, bet to jau tāpat, aptiekā ieejot, nevarēs pateikt – vai tur ir iemesls viens vai cits," atzina Lietuviete.
Arī no acs sausuma iemesla būs atkarīgs, kādi acu pilieni nepieciešami. Tālāk, ja šķidrākas konsistences pilieni problēmai nepalīdz, jāpāriet jau uz arvien biezāku pilienu veidu – gēliem, ziedēm.
"Es domāju, ka aptieka pietiekami labi ieteiks, ja vaicāsiet bez konservanta kādus labus acu pilienus. Atkarībā no tā, cik bieži jūs tos lietojat, ieteiks nopirkt veselu pudelīti vai mazos flakoniņus, kuri jāizlieto burtiski divu dienu laikā," norādīja Lietuviete.
Balgalve piekrita kolēģei, ka padomu, kādus acu pilienus iegādāties pret acu sausumu, var jautāt arī aptiekā, skaidrojot, ka pilnīgi viennozīmīgi arī neviens acu ārsts tāpat nepateiks, tieši kuri pilieni katram cilvēkam būs vislabākie.
"Jā, ir virziens, kurā, izmeklējot aci, mēs redzam, ko vajadzētu, bet beigās bieži vien palīdz kļūdu un mēģinājumu metode. Pacients pamēģina vienu, pamēģina otru, un viņa acis sniegs to īsto atbildi, kā viņš jūtas," pauda Balgalve.
Savukārt atrodoties ārpus telpām, ja acis asaro, žilbst un ir jūtams diskomforts, biežāk jālieto saulesbrilles – arī ziemā. Īpaši par to jādomā, dodoties slēpot uz kalniem –, tur saulesbrilles būs obligātas, Lietuviete norādīja.
Tāpat saulesbrilles ziemā jālieto arī tiem, kam jāpasargā acis pēc kādas operācijas, un tiem, kas lieto lēcas, bet īpaši bērniem un jauniem cilvēkiem, ja acis ir veselas, ziemā saulesbrilles ikdienā nav nepieciešamas, pauda Balgalve.
Viņa skaidroja, ka Latvijā, kur saules pietrūkst, mums pietrūkst ārpus telpām pavadītā laika pie pilnvērtīgas pilna spektra gaismas, kas ir ļoti būtiska acu veselībai, tāpēc, ja vien saule nav ārkārtīgi žilbinoša, saulesbrilles var atstāt mājās, un nekas slikts nenotiks.