Miegs, rūdīšanās un vitamīni. Farmaceites ieteikumi veselīgākam dzīvesveidam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Lai ikdienā justos labi, būtiski veidot veselīga dzīvesveida ieradumus. Tie palīdzēs uzlabot gan fizisko, gan psihoemocionālo labsajūtu. Veselīga dzīvesveida ieradumi un imunitātes stiprināšana ir nozīmīga ikdienas sastāvdaļa, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" skaidroja farmaceite Agnese Ritene.

00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Ir vairāki veselīga dzīvesveida paradumi, kas būtu jāievēro un jāievieš ikdienā, lai stiprinātu savu veselību un imunitāti.

"Dabā ir iekārtots, ka cilvēks noguļ vienu trešo daļu no sava mūža, un miegs ir fizioloģiska nepieciešamība, lai organisms atpūstos, uzkrātu spēkus un enerģiju. Kvalitatīvam miegam ir nepieciešams veltīt sešas līdz astoņas stundas. Bērniem miegam jāvelta garākas stundas, tās ir 10 līdz 12 stundas, zīdaiņiem – 15 līdz 16 stundas," uzsvēra Ritene.

Viņa norādīja –

kārtīga izgulēšanās sākas ar miega higiēnas ievērošanu.

Miega higiēna ietver gulēšanas režīma izstrādi – katru dienu jāiet gulēt un jāceļas apmēram vienā un tajā pašā laikā. Trīs stundas pirms gulēšanas nav ieteicams lietot kofeīnu saturošus dzērienus. Jānodrošina komforta temperatūra guļamistabā, jāizvēdina telpas. Pirms gulētiešanas nav ieteicams skatīties satraucošas ziņas, vajag atslābināties.

Nepieciešams sabalansēt darba un atpūtas laiku. Speciāliste atgādināja, ka darbu nevajag nest uz mājām, savukārt mājas problēmas – uz darbu. Nepieciešams pareizi plānot savu dienu, jo tas uzlabo paveiktā kvalitāti.

Vēl arī jāpievērš uzmanība atpūtas laika pavadīšanai – jāieplāno regulāra sportiska aktivitāte, kas sagādā prieku.

Farmaceite skaidroja, ka būtu jāatbrīvojas arī no kaitīgajiem ieradumiem. "Smēķēšana negatīvi iedarbojas uz visu organismu, bojājot sirds un asinsvadu sistēmu un elpošanas sistēmu. Arī elektronisko cigarešu darbības pamatā ir tīrs nikotīns, kuru smēķējot, tas vēl dziļāk spēj iekļūt plaušās un tās kairināt. Savukārt alkohola pārmērīga lietošana ir iemesls 60 hroniskām saslimšanām un akūtiem stāvokļiem, protams, arī pavājinātai imūnsistēmas aizsardzības spējai."

Kā uzlabot organisma aizsargspējas?

"Rūdīšanās ne tikai stiprina imūnsistēmu, bet arī uzlabo cilvēka psihoemocionālo labsajūtu, attīsta organisma spēju pretoties stresam, sliktiem laika apstākļiem, sniedz atslodzi ķermenim un prātam. Rūdīšanās var būt gan gaisa, gan ūdens peldes. Norūdīšanās ir sistēmisks un pakāpenisks asinsrites un nervu treniņš, kuru no fizioloģijas viedokļa vislabāk sākt tieši vasarā, kad ārā gaisa un ūdens temperatūras ir komfortablas," ieteica Ritene.

Svaigā gaisā vajag uzturēties visa gada garumā neatkarīgi no gadalaika. Piemērotākais gadalaiks pastaigām un peldēm brīvā dabā ir vasara.

Arī uzturā jāiekļauj vietējās ogas, augļi, dārzeņi un zaļumi, kas ir bagāti ar vitamīniem, mikroelementiem un darbojas kā antioksidanti.

Nevajadzētu aizmirst arī par ūdeni – dienā jāizdzer vismaz pusotrs līdz divi litri ūdens.

Farmaceite atgādināja, ka, uzturoties saulē ilgāk par desmit minūtēm, būtiski atcerēties arī par saules aizsargkrēmu vai piemērotu apģērbu.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti