4. studija

Kā apturēt motorizētos dabas postītājus?

4. studija

Kāpēc tik dārgi jāmaksā par karstā ūdens uzsildīšanu?

Vecāki sūdzas par ēdināšanu skolā - porcijas mazas un jāēd steigā?

Mazas porcijas, garas rindas, īss pusdienlaiks. Vecāki sūdzas par ēdināšanu Āgenskalna Valsts ģimnāzijā

Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" skaidro skolēnu ēdināšanas problēmas Āgenskalna Valsts ģimnāzijā – vecāki sūdzas par porciju lielumu, pusdienām atļauto laiku, ēdiena izvēli. Ēdināšanas pakalpojuma sniedzēji SIA "Žaks–2" un Rīgas domes pārstāvji pauda, ka pusdienu piedāvājums atbilst visiem normatīvajiem aktiem, ar to skolēniem jābūt paēdušiem, ja vien apēd visu pusdienās piedāvāto ēdienu. Iebildumi ir pret īso laiku, kas atvēlēts pusdienām.

Pirms mācību gada sākuma, atsaucoties uz Ministru kabineta (MK) noteikumiem, kur tiek noteikta jauna cena ēdināšanai skolās, Rīgas dome lēma, ka pašvaldība savās izglītības iestādēs segs pusi no ēdināšanas sadārdzinājuma izmaksām. MK noteikumi paredz, ka maksimālās pusdienu izmaksas skolās ir 3,09 eiro. 1,47 eiro segs pašvaldība, bet vecāku maksimālais iespējamais līdzmaksājums ir 1,62 eiro. Par šo cenu uzņēmumi, kas specializējas uz izglītības iestāžu ēdināšanu, un ņemot vērā skrupulozi izstrādātos MK noteikumus, cik un kādas uzturvielas jāsaņem vienā ēdienreizē mūsu jaunajai paaudzei, sastāda ēdienkartes. Vienā skolā bērni jūtas paēduši, citā – ne pārāk.

Pie "4. studijas" vēršas Āgenskalna Valsts ģimnāzijas audzēkne un viņas tētis. Pēc septembra pēdējās nedēļas skolas pusdienām mērs bijis pilns. Komplekso pusdienu porcijas ir ļoti mazas! Alīna nevēlas būt atpazīstama, vārds mainīts.

"Iepriekšējā skolā bija tā, ka porcijas bija lielākas. Arī dzēriens bija katru dienu. Bija sula vai kompots. Manā skolā tikai ūdeni dod. Bija iespējams paņemt arī otro porciju, ja bija palicis pāri," skaidroja Alīna.

Alīna mācās 7. klasē, un šai klašu grupai Āgenskalna Valsts ģimnāzijā, lai paēstu, ir atvēlēts vien starpbrīdis. Lielākās klases var pusdienot veselu mācību stundu – 40 minūtes. Turklāt skolā  ir divu veidu pusdienas. Kompleksās pusdienas, kuru cena ir noteiktie 3,09 eiro, kā arī maksas pusdienu galds, kur skolēni izvēlas tādu ēdienu, kā kārojas, bet cenas starpību piemaksā.

Alīna: "Es esmu novērojusi, ka klases biedri lielākā daļa iet tieši tur. Es eju uz kompleksajām pusdienām, jo tur [pie maksas galda] ir diezgan garas rindas, pusdienu pārtraukums ir tikai 15 minūtes. Es nepaspētu iegūt tās pusdienas un paēst."

Alīnas uzņemtajā video tiešām var redzēt, ka ēdnīca ir pārpildīta, turklāt, vērojot no malas, nav skaidrs, kā pārdesmit minūšu laikā ir iespējams gan paņemt, gan samaksāt par ēdienu un vēl paēst.

"Kad 1. septembrī bija sapulce, tad direktorei uzdeva jautājumu par rindām, un viņa atbildēja, ka viss kārtībā, viņi pieradīs.  Un  visi paspēs paēst. Sapratu, ka nav iemesla vēl kaut ko jautāt. Viņai tāda attieksme bija, kā izskatījās, ka viņa negrib nekādas pretenzijas par to ēdnīcu," skaidroja Alīnas tētis.

 Āgenskalna Valsts ģimnāzijas direktore no intervijas  ar raidījumu "4. studija" atsakās. Arguments – skolas pusdienu kvalitāte un kvantitāte ir uzņēmuma "Žaks–2" atbildība. Piebilstot, ka pati skolas vadība un personāls ir ļoti apmierināti ar šī uzņēmuma sniegtajiem pakalpojumiem.

Tētis: "Mēs dodam launaga kasti līdzi meitai. Jo tur ir tāda rinda, ka nevar izstāvēt. Ja būtu mazāka rinda, varētu piepirkt klāt."

 Alīna: "Tās pašas pusdienas ir labas, tikai varbūt vairāk pielikt tām pusdienām. Un ielikt arī zupā krējumu. Arī kādu sulu vai kompotu."

Tētis uzrakstījis sūdzību gan Pārtikas un veterinārajam dienestam, gan Rīgas domes (RD) Izglītības, kultūras un sporta departamentam. Šajā mācību gadā šī pagaidām ir vienīgā sūdzība, ko departaments saņēmis par ēdināšanu izglītības iestādēs. Ar konkrēto ēdinātāju "Žaks–2" Rīgas domei jau esot ilgstoša un apmierinoša  sadarbība.   

RD Ārējās komunikācijas nodaļas Projektu koordinatore Sindija Grāvere skaidroja: "Pārstāve no departamenta devās apsekot skolu un konstatēja pārbaudē, ka pārkāpumu nav, ka kompleksās pusdienas atbilst visām uzturvērtībām un enerģētiskajām vērtībām. Principā viss ir kārtībā."

 Lai arī porcijas pārbaudē tika atzītas par atbilstošām visiem normatīviem, Alīna novērojusi, ka pēc departamenta pārstāves viesošanās skolā porcijas kļuvušas nedaudz lielākas. Vecāki ir izpētījuši arī izmaiņas ēdienkartē – dažādu mērču daudzums no 80 gramiem palielinājies uz 90 gramiem, zupā beidzot paredzēts krējums, bet ceptas vistas stilba svars solās būt nevis 60, bet 80 grami.

Tētis: "Pavisam nelielas izmaiņas. Piemēram, šodien pierakstīja, ka būs zupa ar krējumu, bet krējumu tāpat neiedeva."

 Uzņēmuma "Žaks–2" pārstāve gan noliedz, ka porciju palielināšanās būtu jel kā saistīta ar sūdzību un pārbaudi.

"Par šo sūdzību mēs uzzinājām tikai no jums. Savukārt par to, ka ir bijusi pārbaude no departamenta, es personīgi uzzināju tikai šodien, sazinoties ar departamenta pārstāvi. Mēs pārrunājām šo gadījumu.  Ar oktobri vispār mainījās ēdienkarte. Jo sākās piena un skolas augļu programma. Tāpēc ēdienkartes tiek mainītas. Es nenokomentēšu tieši to, ko jūs minējāt kā piemērus, kā tie ir mainījušies," skaidroja SIA "Žaks–2" pārtikas tehnoloģe Ilona Dreimane.

"Žaks–2" ēdienkartes mainot katru gadu, cenšoties pielāgoties skolēnu gaumei, vienlaicīgi  tiek ņemti vērā noteikumi, kas nosaka uzturvielu un enerģētiskās vērtības noteikto daudzumu konkrētam bērna vecumposmam.  

Dreimane: "To mēs ļoti stingri ievērojam. Ēdnīcā ir nolikta kontrolporcija, kur tieši pēc ēdienkartes tiek nosvērts šis ēdiens. Principā ir tā: ja bērns apēd visu no tā, kas ir paredzēts ēdienkartē, bērnam pilnīgi noteikti ir jāpietiek ar šo ēdienu. Mēs neiekļaujam ēdienkartē saldinātos dzērienus vispār. Tas arī ir pēc Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem, ka pusdienās nevajadzētu šo saldināto dzērienu. Bērniem ir pieejams dzeramais ūdens."

Tā kā konkrētajā situācijā ir runa par 7. klases pusdienām, uztura speciāliste Anna Piskurjova atzīst, ka šis ir vecums, kad bērniem ļoti gribas ēst, tāpēc bērna ēdināšana ir ne tikai skolas, bet arī pamatīgs vecāku darbs.

"Tie bērni, kas ir 7. klasē, protams, viņi strauji aug. Tas ir tas vecums, kad viņi izaug 5–10 cm gadā. Un var sakrist, ka bērns tajā posmā ļoti strauji aug. Stress liels, skolā daudz mācības. Un tas prasa ļoti daudz enerģijas," pauda uztura speciāliste, pētniece Anna Piskurjova.

Kā atzīst eksperte, vissliktākais Alīnas stāstā ir tas, ka 7. klases  bērni Āgenskalna Valsts ģimnāzijā spiesti paēst tik īsā laikā. Iespējams, tas arī  ir  viens no iemesliem, kāpēc bērniem neveidojas sajūta, ka viņi ir paēduši.

Piskurjova uzsvēra, ka pusdienlaiks ir īss:

"Tas ir ļoti maz. 15 minūšu starpbrīdis... manuprāt, viņi ieelpo ēdienu. Kad mēs nekošļājam, kad mums nav laika sakošļāt ēdienu rūpīgi, tad arī neveidojas tā pilnuma sajūta."

Kā un cik ilgs laiks tiek atvēlēts skolēnu pusdienošanai, ir skolas darba organizācijas jautājums. Kā apgalvo ēdinātāju uzņēmuma pārstāve, tas noteikti ir risināms.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti