Kancelejas lietas, apģērbs, sporta preces. Cik izmaksā skolēna sagatavošana jaunajam mācību gadam?

Jaunais mācību gads tuvojas, skolēnu vecāki sāk gatavot savas atvases mācību procesam, iegādājoties nepieciešamos materiālus. Portāls LSM.lv centās noskaidrot, kādas preces vecāki iegādājas un kādas izmaksas rada šie pirkumi, tāpat arī to, vai skolas Latgalē piedāvā iegādājamo preču sarakstu.

ĪSUMĀ:

  • Lielākos tēriņus vecākiem sagādā apģērba iegāde skolēnam – gan ikdienas drēbes, gan sporta tērpi, tie izmaksā līdz 250 eiro.
  • Kancelejas precēm vecāki tērē no 10 līdz 60 eiro.
  • Skolas iegādājamo preču saraksts sadārdzina izmaksas.
  • Vecāki uzskata, ka šādam sarakstam ir arī savi plusi – tas atvieglo sagatavošanās procesu.

Uzrunātie vecāki iegādājas kancelejas preces, kas ir obligāta nepieciešamība, taču izmaksas ir ļoti atšķirīgas. Dainas bērns mācās Varakļānu novada skolā, kur iegādājamo preču saraksts netiek piedāvāts. Sieviete kancelejas precēm atvēl desmit eiro, kuros iekļauti rakstāmpiederumi, klades un burtnīcas, vāciņi grāmatām un kladēm.

Savukārt Janas atvase mācās vienā no Rēzeknes pilsētās skolām, kur saraksts gan tiek piedāvāts katru gadu. Sieviete kancelejas precēm atvēl ap 50–60 eiro. Sarakstā no šādām precēm ir iekļautas desmit līniju, desmit rūtiņu burtnīcas, jau pieminētie vāciņi, nošu burtnīca, rakstāmpiederumi un to skaits, tāpat arī vizuālās mākslas un mājturības piederumi, kā krītiņi, guaša krāsas, aplikācijas u.c.

Sagatavošanās mācību gadam neaprobežojas tikai ar kancelejas preču iegādi. Vecāki nodrošina savas atvases ar sporta tērpiem, 1. septembra svinīgākiem apģērbiem un ikdienas drēbītēm, tāpat arī tiek pirkta skolas soma.

Valentīnai no Rēzeknes novada apģērba un apavu izmaksas ir aptuveni 70 eiro, taču kopā ar visām kancelejas precēm un mugursomu kopējās izmaksas ir aptuveni 150 eiro. Turklāt viņas dēls ir pirmklasnieks, kas sagādājis vēl papildu izmaksas kā rakstāmgalda, krēsla un plauktu iegādei.

Skolēnam svarīga ir arī mugursoma. Gan Daina, gan Jana norāda, ka mugursoma tiek iegādāta uz diviem gadiem. Janas gadījumā tā maksājusi 60 eiro, bet Dainai 30 eiro. Valentīna mugursomas izmaksas nenorādīja, bet uzsvēra, ka mugursomai noteikti ir jābūt kvalitatīvai, tāpat arī penālim, lai šīs lietas netiktu pirktas katru gadu, bet kalpotu ilgāk.

Daļu no izmaksām veido arī sporta tērpa un apavu iegāde. Visi uzrunātie vecāki iegādājušies maiņas apavus skolēnam, tāpat arī sporta apavus. Nereti sporta tērps tiek piemeklēts no mājās esošā apģērba, lai mazinātu izmaksas. Piemēram, Daina iegādājusies tikai sporta apavus, kas izmaksājuši 50 eiro, taču sporta tērps piemeklēts no jau esošās garderobes. Jana atvasei iegādājusies krosenes, sporta bikses, T kreklu un jaku, kas bija norādīta arī skolas sarakstā, tā kā sports bieži notiek ārā. Papildus tam vēl tika iegādātas arī svinīgākas drēbes, piemēram,  1. septembrim un ikdienas apģērbs,

kopumā no vecāku maciņa izmaksājot 200–250 eiro.

Salīdzinot izmaksas, var spriest, ka skolas dotie saraksti sadārdzina izmaksas, jo tajos norādītas konkrētas preces un arī skaits, ko bez saraksta vecāks varbūt nebūtu iegādājies.

Skolēna mamma Daina atzina, ka viņai ir bijusi pieredze ar šādiem sarakstiem bērnudārzā. Tas viņu ļoti apmierinājis, jo netika sapirkts nekas lieks un pirkumi bijuši kvalitatīvi.

"Man likās super, jo pirkām tikai pēc saraksta – neko lieku. Skolotājas pat bija pierakstījušas, kādas firmas zīmuļus, kādu plastilīnu, jo ar gadiem viņām bija pieredze, ar kuru firmu materiāliem vislabāk darboties. Manuprāt, tas ļoti atvieglo un samazina izmaksas," norādīja Daina.

Portāls LSM.lv uzrunāja arī sākumskolas skolnieces mammu Inesi no Daugavpils novada. Arī Ineses atvases skolā katru gadu tiek dots saraksts, taču par to Inesei ir divējādas domas.

"Savā ziņā saraksts atvieglo gatavošanos mācību gadam, jo, dodoties iepirkties uz kādu kancelejas preču veikalu, tu skaties sarakstā un jau ir zināms viss, kas jāmeklē un jāpērk. Vari būt pārliecināts, ka bērns ir pilnīgi sagatavots un viņam nekas netrūkst,"

sieviete norādīja saraksta ieguvumus.

Taču pastāv arī lietas, kas sievieti neapmierināja – katru gadu tiek iekļautas dažādas mājturības vai rokdarbu preces, kas tā arī netiek izmantotas. Kā piemēru sieviete norāda diegus un dzijas, kas domāti mājturības stundām.

"Nesaprotu, kāpēc tas katru gadu ir iekļauts sarakstā, bet bērns to nemaz skolā nav izmantojis. Saraksts ir lietderīgs, bet varbūt tajā ir iekļautas vairākas nevajadzīgas lietas. Vai arī kāds bērns ir taupīgāks, cits mazāk," norādīja Inese.

Tāpat arī visi uzrunātie vecāki norādīja, ka skolās tiek nodrošinātas grāmatas, darba lapas un burtnīcas, kas vecākiem atsevišķi nav jāiegādājas.

KONTEKSTS: 

2013. gada 7. augustā stājās spēkā tiesībsarga ierosinātie grozījumi Izglītības likumā, kas regulē mācību līdzekļu finansēšanas jautājumu.

Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu no valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta mācību literatūra, metodiskie līdzekļi, papildu literatūra un digitālie mācību līdzekļi un resursi.

No pašvaldības budžeta tās padotībā esošām izglītības iestādēm tiek finansēta papildu literatūra, uzskates līdzekļi, didaktiskās spēles, digitālie mācību līdzekļi un resursi, izdales materiāli, mācību tehniskie līdzekļi, mācību materiāli, kā arī iekārtas un aprīkojums.

Vecāku pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt kancelejas piederumus, apģērbu un apavus, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas) obligātā satura apguvei nepieciešamo specifisko apģērbu, apavus un higiēnas piederumus, materiālus, kurus, izmantojot mācību procesā, skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti