Zināmais nezināmajā

Kosmosa tūrisms un Marsa izpēte. Gads fizikā, astronomijā un kosmosa tehnoloģijās

Zināmais nezināmajā

Gads medicīnā pagājis Covid-19 zīmē un nācis ar vairākām jaunām vakcīnām

Gads sociālajā psiholoģijā un uztveres pētījumos

Vai naids un agresija piešķir jēgu dzīvei? 2021. gads sociālās psiholoģijas pētījumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

2021. gadā sociālās psiholoģijas jomā pētīts, vai arī tādi destruktīvie elementi kā naids un agresija masu kustībās cilvēkam piešķir jēgu dzīvei, sacīja Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Psiholoģijas nodaļas vadītājs, profesors Ivars Austers.

“Šeit parādās cilvēku nejaukā daba, ka arī destruktīvie elementi masu kustībās cilvēkiem piešķir jēgu dzīvei. Tas kaut ko pasaka arī par pēdējiem gadiem.

Tātad arī negatīvā dimensija, savstarpējais attiecību nejaukums var piešķirt cilvēka dzīvei jēgu,” stāstīja Austers. 

Tāpat arī uztveres pētījumos šis jautājums bijis aktuāls. “Ir dažādi, savā starpā nesaistīti pētījumi, kuri liecina, ka tā saucamās iekšgrupas vieno ne tikai draudzība, bet arī agresija,” norādīja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs un kognitīvo zinātņu pētnieks Jurģis Šķilters. 

“Ir pētījumi par kolektīvo narcismu, ka īpaši sazvērestību teoriju piekritēju grupas saliedē sajūta, ka viņi ir pārāki par citiem. Papildus tam ir agresija, kas viņus virza,” Šķilters skaidroja. 

“Atklāts arī negatīvais paradokss, ko daudzi droši vien negaidītu, ka politiskā aktivitāte tādā pilsoņa līmenī ir izskaidrojama ar narcistiskām tendencēm.

Tie cilvēki, kuriem narcisims būs augstāks, būs aktīvāki politiskā nozīmē,” piebilda Austers. 

Lielu lomu pētniecībā ieņēmuši pētījumi arī par to, kāpēc cilvēki izvēlas neievērot ierobežojumus, kas saistīti ar Covid-19, kā to mainīt. “Ir vesela virkne pētījumu, kāpēc 21. gadsimta sabiedrībā ir radusies neuzticēšanās zinātnei tādā kritiskā formā,” norādīja Šķilters. 

Tāpat pētnieks akcentēja, ka Covid-19 spēcīgi ietekmējis smaržas uztveres pētniecību. “Smaržas uztveres pētniecība pēdējā pusotra gada laikā ir tik intensīvi veikta, ka ir ļoti daudz interesantu rezultātu, piemēram, ka ožas traucējumi kritiski ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti ne tikai fizioloģiski, bet arī psiholoģiskā nozīmē. Cilvēkiem, kuriem zūd smaržas izjūta, būtiski traucēta emociju regulācija, arī miega funkcijas,” Šķilters stāstīja.

Kopumā aizejošais gads kognitīvās zinātnēs un sociālās psiholoģijas pētījumos akcentējis jautājumus, kas saistīti ar Covid-19 vīrusa radīto seku dažādiem aspektiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti