Panorāma

Demonstrē degvielas uzpildi

Panorāma

Novērsts ugunsgrēks Igaunijas rūpnīcā

Uzceļ Irbenes radioteleskopa antenu

FOTO: Ar milzīgu celtni tornī paceļ 80 tonnu smago Irbenes radioteleskopa antenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Irbenē aizvadīti vēsturiski mirkļi - ar iespaidīgu celtni balsta tornī ar milimetra precizitāti pacelta Ventspils Augstskolas (VeA) Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra radioteleskopa RT - 32 antena. Sākot no 10.jūnija Irbenes astronomijas centrs kļūs par slēgto zonu un vairs nebūs pieejams apmeklētājiem

Latvijas zinātnes nozīmīgajā dienā Ziemeļkurzemes kāpās bija atbilstoši laikapstākļi - saulaina diena ar zilām debesīm un liegu, taču vienlaikus smalkajam darbam nepatīkamu vēju. Tāpēc antenas pacelšana mazliet tika steidzināta Ventspils novadam raksturīgā vēja dēļ.

Pieaugošā vēja dēļ Irbenes radioastronomijas centrā antenas uzstādīšanas darbi sākās mazliet agrāk nekā bija plānots. Piejūras zonā nedrīkstēja sagaidīt stiprāku vēju, kā 10 metrus sekundē. Nepilnas pusstundas laikā gandrīz 80 tonnu smagā antena atkal bija savā vietā - balsta tornī. ''Tuvākie mums, kas tiešām strādā, ir Polijā, Toruņā, un Somijā ir mazāks.. Onsolā - Zviedijā, ir mazāks,'' stāsta Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors Valdis Avotiņš.

Līdz ar antenas renovācijas darbu beigām ir noslēdzies 40 gadus ilgs posms Irbenes radioteleskopa  dzīvē. Turpmāk noritēs darbi teleskopa iekšpusē - tiks uzstādītas augstākās klases smalkmehānikas tehnoloģijas un iekārtas, lai jau rudenī var atsākties zinātniskais darbs. "Mums ir jāpiedalās novērojumu sesijā ar citām līdzīgām antenām pasaulē, lai pierādītu, kādā līmenī mēs varam uztvert signālus, mēs sākam piedalīties šajā tīklā un pierādām, ka to varam, un, tas notiks oktobrī, novembrī," skaidro Ventspils Augstskolas rektore Gita Rēvalde.

Antenas apkope nebija veikta kopš tās uzstādīšanas pirms 40 gadiem. Renovācijā bija izvirzītas vēl nepieredzēti augstas prasības pat Baltijas mērogā. Piemēram, krāsa speciāli šim teleskopam tika ražota pēc pasūtījuma NASA rūpnīcā ASV. Teleskops būs aizsargāts pret koroziju līdz 30 gadiem un būs jāveic regulāras apkopes. "Ņemot vērā to, ka šeit ir tuvu jūra, tādēļ apkopei ir ļoti nozīmīga loma. Lai gan sākotnēji var šķist, ka ir pārāk lieli izdevumi, tomēr ar gadiem to ieguldījums atmaksāsies," piebilst “MT Mechatronics” viceprezidents Tomass Cimmerers.

32 metru Irbenes radioteleskops ir viens no lielākajiem Eiropā. VeA apsaimniekošanā nodotie teleskopi ļaus Latvijai pasaules mērogā konkurēt kosmosa jomā. "Latvija savu vārdu nesīs vienā no jomām, kas patiešām ir perspektīva, un, tā ir kosmosa joma. Šobrīd mēs esam kosmosa aģentūras stabili dalībnieki," pastāstīja IZM valsts sekretāre Evija Papule.

LTV korespondente Judīte Čunka pastāstīja, ka antenas uzcelšanu vēroja vairāk nekā simts cilvēku – gan darbinieki, gan viesi no Zinātņu akadēmijas, interesenti no Ventspils novada un arī skolēni no Ventspils, kurus apskatīt antenu mudināja fizikas skolotāja. 

Cilvēki vēsturisko notikumu bija ieradušies vērot pat ar speciāliem norīkotiem autobusiem no Ventspils autoostas, kā arī īpašā velobraucienā. Klāt bija gan studenti, gan topošie astronomi.

Skatītāji priecājās par iespaidīgo skatu un jaudīgu tehniku, tikmēr darbu izpildītāji – par labu laiku, kas netraucēja antenas uzcelšanai.

Darbi noritēja raiti un gludi, bez aizķeršanās, vien neliela vēja brāzma reiz sašūpoja antenu, kad to sāka celt, taču bija nedaudz jānogaida, un vējš pierima un darbus varēja pabeigt.  

„Unikāls brīdis. Aptuveni 80 tonnas smagais paraboliskais spogulis atkal ir jāuzceļ un  jānoliek vietā ar juveliera precizitāti, kur lomu spēlē pat milimetru daļai. Tam esam ļoti rūpīgi gatavojušies visu izmērot ar lāzeriem. Atjaunotais, baltais, skaistais spogulis 30 gadus kalpos nākošo pētījumu vajadzībām,” tā, raugoties antenas pacelšanā, saka VeA Inženierzinātņu institūta "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs" direktors Valdis Avotiņš.

Irbenē vienīgi vējš varēja iztraucēt rūpīgi gatavoto un sarežģīto antenas pacelšanu. Ar milzīga izmēra celtni atjaunotā antena tika pacelta un nolikta uz balsta aptuveni pusstundas laikā. Par to, cik šis process bija komplicēts, stāsta projekta koordinatore Jana Berka:

„Ir liels atvieglojums, jo šis smagais objekts ir augšā. Bija dažādas nianses. Vējš bija 6–8 m/s, kas faktiski ir jau galējā robeža. Brāzmās bija vairāk. Daži tādi nepatīkami atsitieni pret konusa kabīni, bet galu galā ir patiess prieks, ka viss ir izdevies un profesionāli nostrādāts.”

Antenas pacelšanu vēroja simtiem cilvēku, arī Ventspils Augstskolas students un topošais  maģistrs Roberts Trops, kurš vienlaikus strādā arī Inženierzinātņu institūtā un piedalījās antenas pacelšanas koordinēšanā: „Es redzu nākotni un potenciālu jaunajiem studentiem, zinātniekiem, kurši šeit varēs strādāt un veikt pētījumus, turklāt tas nebūs tikai vietējā, bet gan pasaules mērogā.” Radioteleskops iekļausies kopīgā Eiropas tīklā, kas nodrošinās augstas precizitātes mērījumus.

Darbi pašā radioteleskopā vēl turpināsies, tagad antenu stiprinās, un pirmos pētījumus ar tās palīdzību plāno uzsākt oktobrī.

Jāpiebilst, ka iespaidīgā antena sastāv no 20 000 detaļām. 

Antenas stiprināšana vēl turpināsies un tikai nākamajā nedēļā plānots to sākt grozīt. Turpat netālu no renovētās antenas jūlijā plānots uzstādīt otru, tikai mazāku, kas piedāvās iespējas jauniem pētījumiem un sadarbībai ar komercsektoru.

Radioteleskopa antenas pacelšana balsta tornī un nostiprināšana bija daudz sarežģītāks process kā nocelšana pirms tās rekonstrukcijas. Gandrīz 80 tonnu smago antenu balsta tornī novietoja SIA "Arsava" celtnis "Liebherr LG1750", kura nogādāšanai Irbenē bija nepieciešamas 30 smagās kravas automašīnu vienības. Pacelšanas sagatavošanas darbi prasīja nedēļu.

Antenas rekonstrukcijas darbi notiek projekta "IKSA-Centrs" ietvaros. 2014.gada nogalē antena tika nocelta renovācijas darbu veikšanai, pilnībā radioteleskopu modernizācijas darbus plānots pabeigt 2015.gada rudenī. Šāda mēroga antenas rekonstrukcijas darbi līdz šim nav veikti, tādēļ piesaistīti spēcīgākie Ventspils Augstskolas inženieri un zinātnieki, kā arī speciālisti no ārvalstīm. Pasaulē 32 metru diametru lielās antenas pacelšana ir unikāla prakse, tādēļ uzraudzība tika uzticēta vācu inženieriem.

Pēc renovācijas darbu pabeigšanas, VeA Starptautiskais radioastronomijas centrs varēs kļūt par pilntiesīgu “Eiropas Lielās bāzes interferometrijas tīkla” partneri, kas sekmēs zinātnisko darbību un ļaus pilntiesīgi iesaistīties Eiropas kosmisko tehnoloģiju un pakalpojumu nozarē, kas Latvijai ir stratēģiski  nozīmīga pētniecības joma, informē Izglītības un zinātne ministrija (IZM). Projekts dos ieguldījumu gan augstākās izglītības, gan zinātnes attīstībā. Ar to plānots sekmēt arī tautsaimniecības attīstību un celt Latvijas pētniecības konkurētspēju starptautiskā līmenī.

Pēc unikālās antenas uzstādīšanas šis objekts būs slēgts tūrismam, tomēr ar laiku objektā varētu izveidot atsevišķu ekspozīciju un izstrādāt īpašas ekskursiju programmas citos objektos.

Starptautiskā radioastronomijas centra galvenie darbības virzieni ir fundamentālie pētījumi astronomijā un astrofizikā, lietišķie pētījumi kosmosa tehnoloģiju jomā, augstas veiktspējas skaitļošanas un lietišķās inženierelektronikas pētījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti