Indija palaidusi kosmosā raķeti ar Mēness izpētes robotu

Indija piektdien palaidusi kosmosā raķeti, kam jānogādā bezpilota kosmosa kuģis ar izpētes robotu uz Mēness virsmas.

Raķete ar kosmosa kuģi "Chandrayaan-3" startēja no Šriharikotas kosmodroma Āndhra Pradēšas štatā. Ja misija būs veiksmīga, Indija pievienosies ASV, Krievijai un Ķīnai, kuras veiksmīgi īstenojušas misijas uz Mēness.

Ja misija būs veiksmīga, Indija būs pirmā valsts, kas nosēdusies Mēness maz izpētītā dienvidu pola tuvumā. Šajā reģionā, pēc zinātnieku teiktā, ir daudz lielāka iespēja atrast ūdeni.

Indijas iepriekšējais mēģinājums to paveikt pirms četriem gadiem beidzās neveiksmīgi, kad Indijas Kosmosa izpētes organizācija zaudēja sakarus ar "Chandrayaan-2" dažas minūtes pirms plānotās nolaišanās uz Mēness.

Ja šī misija noritēs pēc plāna, "Chandrayaan-3", kas sanskritā nozīmē "Mēness kuģis", nolaidīsies netālu no Mēness dienvidu pola 23. vai 24. augustā.

Indijas Kosmosa izpētes organizācijas izstrādātais kosmosa kuģis "Chandrayaan-3" ietver nolaišanās moduli "Vikram", kas sanskritā nozīmē "varonība", un izpētes aparātu "Pragyan", kas sanskritā nozīmē "gudrība".

Plānots, ka "Vikram" nogādās "Pragyan" uz Mēness virsmas, kur tas izpētīs tuvāko apkārtni un nosūtīs attēlus uz Zemi. Paredzēts, ka "Pragyan" misija ilgs 14 dienas.

Indijas Kosmosa izpētes organizācijas priekšsēdētājs Šredara Somanats.
00:00 / 00:25
Lejuplādēt

"Mēs koncentrējamies uz divām jomām – lai noskaidrotu Mēness virsmas ģeofizikālās vai termofizikālās īpašības, un, otrkārt, mēs cenšamies izpētīt ļoti tuvu Mēness virsmai esošo atmosfēru.

Šīs ir divas galvenās lietas. Un mēs vēlamies to darīt dienvidu pola tuvumā, kas arī ir mums interesants," sacīja Indijas Kosmosa izpētes organizācijas priekšsēdētājs Šredara Somanats.

Indijas premjers Narendra Modi mikroblogošanas vietnē "Twitter" ierakstījis, ka šī misija paver jaunu nodaļu Indijas kosmosa odisejā un vairo katra indieša sapņus un ambīcijas.

Zinātnieki skaidro, ka Mēness ekvatoriālais reģions jau ir salīdzinoši izpētīts un par to ir pieejams daudz datu. Tādēļ, ja ir vēlme veikt nozīmīgu zinātnisku atklājumu, ir jādodas uz jaunu apgabalu, piemēram, dienvidu polu. Tiesa, dienvidu polā arī esot lielāka iespēja piedzīvot neveiksmīgu nolaišanos.

Arī NASA ir paziņojusi par plāniem līdz 2024. gadam nosūtīt amerikāņu astronautus uz Mēness dienvidu polu galvenokārt, lai meklētu ūdeni, kas ir "kritisks resurss ilgtermiņa izpētei".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti