Tautas sporta sezonas TOP7: Savrupie ūdenstūristi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sezonas TOP7 apskatu iesākām ar triatlonu un balsojumu par gada triatlonistu. Tagad kārta ūdenstūristiem, kuri nosacīti ir nostāk no pārējiem tautas sporta cienītājiem, bet nebūt ne garlaicīgākie. Viņi reizēm sacensībās brauc pat vairākas dienas un pieveic simtiem kilometru. 

Apzīmējums ūdenstūristi, airētāji, laivotāji vai ūdensmaratonisti attiecas uz cilvēkiem, kurus neatstāj vienaldzīgus ne laivas, ne airi, ne arī sacensību gars dažādos pasākumos. 

Ziema bez sniega atstāja sekas arī uz pavasara palūdeņiem. Ja 2013.gads bija bagāts ar notikumiem mazajās upītēs, tad 2014.gadā Amatā un citās upēs krāčūdeņu piekritējiem prieki bija īsi

Arī pavasara airēšanas maratoni daudziem bija smagi zemā ūdenslīmeņa dēļ.

Ekstremālajā airēšanas supermaratonā "Gauja XXL", kurā gandrīz visā tās garumā jāpieveic Latvijas garākā upe, finišu maija sākumā sasniedza vien trīs ekipāžas. Pārējās 13 laivas netika galā ar 310 kilometru garo distanci. 

Sasniegt Carnikavu kavēja gan seklā Gauja, gan gaisa temperatūra, kas pirmajā naktī nokritās līdz četriem grādiem zem nulles. Par absolūtajiem uzvarētājiem (35h 6min) kļuva kanoe divnieks no Somijas, kam nepilnas trīs stundas vēlāk finišā pievienojās Arnis Kalniņš un Raivo Ločmelis (37h 54min). 43 stundas un 21 minūte bija nepieciešams pieredzes bagātajam Andrim Stavro, kurš šo distanci pieveica vienatnē.

Divas nedēļas agrāk Igaunijā notika Vehandu airēšanas maratons ar 100 kilometru distanci, kurā Latvijas komanda tika pie dubultuzvaras sieviešu konkurencē, jo Mairita Ozola un Anete Pošiva izcīnīja pirmās divas vietas vienvietīgo laivu klasē. Gatis Ozoliņš un Mārtiņš Zviedris kanoe laivu konkurencē iespraucās labāko trijniekā, savukārt Gundars Patmalnieks bija trešais vienvietīgo kanoe klasē.

Kopvērtējumā visaugstāko vietu sasniedza valmierietis Jānis Ramanis, kurš gandrīz pustūkstoša laivu konkurencē ieņēma cienījamo 13.vietu. Aiz viņa palika gan spēcīgi lietuvieši, igauņi, somi, poļi un čehi.

Aprīļa beigās starp "Gauja XXL" un Vehandu maratonu Pērnavas upē notika 78 kilometru "Türi - Tori" airēšanas maratons, kurā trešo vietu izcīnīja Arņa Kalniņa un Jāņa Dekšņa tandēms.

Vasara sākās ar Rīgas airēšanas maratonu, kur Jānis Ramanis un Linards Volks ar aptiekāru precizitāti pamanījās 51 kilometru distanci noairēt zem piecām stundām (4:59:20). Sieviešu konkurencē uzvarēja Krista Bondare (6:24:36).

Saulgriežos Jelgavas apkārtnē notika samērā neparastās orientēšanās sacensības "Velnagrāvis", kurās uzvarēja Jurija Seļezņova un Māra Sokolovska veidotā komanda "Garie airi". 

Nemainīgi 21.augustā notika psihodēliskās sacensības "Salaucas mauciens", kurās aptuveni 100 kilometrus naktī visātrāk pieveica Jānis Ramanis un Linards Volks. Kanoe klasē ātrākie bija Gatis Ozoliņš un Mārtiņš Zviedris. Kā sieviešu komanda minama "Nakts vista", kurā startēja Rudīte Everte un Irina Mariņina. Diemžēl Andrim Bisniekam nerealizējās pirmais mēģinājums finišēt ar SUP jeb "Stand up padlling" dēli.

Taču, ko Bisnieks nepaveica Salacā, to viņš oktobrī realizēja "Gaujas bāzienā" un 70 kilometrus noairēja, stāvot uz "SUP" dēļa.

Solo klasēs uzvarēja Normunds Prunte un Krista Bondare, savukārt divniekos ātrākie bija Jānis Ramanis un Linards Volks.

Apkopojot visus airēšanas maratonu rezultātus, tika noskaidrots, ka sezonas labākie ir Liene Kupča un Arnis Kalniņš.

Latvijas airēšanas maratonu rezultātu tabulās 2014.gada sezonā redzami 133 dalībnieki, kas ir krietni mazāk nekā iepriekšējos gados. Kā vienu no skaidrojumiem var minēt skaudro "Gauja XXL" statistiku, kur finišēja vien piektā daļa no sacensības sākušajiem. Statistika liecina arī par sieviešu īpatsvara pieaugumu (21%), taču labāko pieciniekā vairs nav trīs Ilzes, 6.decembra airēšanas maratonu noslēguma vakarā sūkstījās datu apkopotājs Māris Smilga. Taču viņš priecājās par Baibu Altbergu, kura trešo gadu pēc kārta Latvijas airētāju reitingā ir otrā vietā. 

2014.gada maratonos bijuši 49 debitanti, kas vieš cerību, ka nākamajos gados airētāju skaits varētu kļūt kuplāks. Latvijas sacensībās pieminami arī seši viesi no ārzemēm.

Kļuvuši zināmi arī 2015.gada maratonu datumi - Vehandu (18.aprīlis), "Gauja XXL" (1.maijs), Rīgas airēšanas maratons (6.jūnijs), "Velnagrāvis" (13.jūnijs), "Salacas mauciens" (21.augusts) un "Gaujas bāziens" (12.septembris). Iespējams, ka Aiviekstes airēšanas maratona rīkotāji, kurā šogad 32 kilometru sacensībās uzvarēja Baltkrievijas pārstāvis, pamainīs distanci un kvalificēsies maratonu kopvērtējumu ieskaitei.  Arī sezonas noslēguma pasākums varētu notikt novembra beigās, lai nebūtu aizsalušas upes un pirms tā varētu iekāpt laivās.  

Bez divām sacensībām Igaunijā, Latvijas gargabalnieki bija devušies arī uz Čehiju un Zviedriju, taču novembrī neviens neaizbrauca uz Lietuvas 160 kilometru pārbaudījumu Neris upē, kas savieno Viļņu un Kauņu.

Jūrmalā un Salacgrīvā paralēli pilsētas svētku programmai notika airēšanas sacensības atklātā jūrā.

Lai trenētos airēšanas maratoniem, nepieciešams nedaudz sagatavoties. Jau 2014.gadā tāda iespēja tika dota Lucavsalas seriāla 7.posmos, kur spodrināt meistarību un krāt punktus vasaras darbdienu vakaros 8-10 kilometru garā distancē ap Zaķusalu vai citos maršrutos. Solo klasē četru posmu ieskaitē visvairāk punktus ieguva Sergejs Nemņaševs un Linda Leja. No airētājiem uz dēļiem sezonas kopvērtējumā uzvarēja jau pieminētais Andris Bisnieks. 

Cerams, ka arī nākamajā gadā Lucavsalas seriālu atbalstīs Latvijas kanoe federācija. Tās prezidenta Ērika Loka klātbūtne 2014.gadā bija pozitīvs žests šim tautas sporta seriālam, kura dalībniekiem ir lieliska iespēja apgūt airēšanas iemaņas.

Savukārt Latvijas čempionāts ūdenstūrismā (LČŪ) pulcē dažādu paaudžu ūdenstūristus ar vēl lielākām prasmēm airēšanas mākslā. Šogad notika septiņi posmi Dīvajā, Amatā, Iecavā, Misā, Ogrē, Gaujā un Bārtā, kuros vairāk nekā desmit laivu klasēs sacentās simtiem ūdenstūristu. Sezonas uzvarētāji un labākie bija katrā. Var vienīgi nosaukt klubu "Bebri", kas pārliecinoši uzvarēja savus 11 konkurentus.

Vēl nopietnāki airētāji sacentās airēšanas slalomā Valmierā, Rīgā un Igaunijā. Protams, laivošanā var iztikt arī bez sacensībām un pārbaudīt sevi savādāk. Tā Gatis Krūze un Jānis Saulītis piepildīja senlolotu sapni un pavasarī noairēja likteņupi Daugavu no Baltkrievijas pierobežas līdz Rīgai 300 kilometru garumā.

Karstajā atvaļinājumu laikā daudzi pamanīja akciju "Upes oga", kuras ietvaros latvieši brauca iepazīt Igaunijas upes, savukārt ziemeļu kaimiņi devās pa Vidzemes un Kurzemes upju skaistākajām vietām. Daži turpināja laivot arī rudenī līdz akcijas noslēgumam.

Ja triatlona sezonas apskatā vēlējāmies noskaidrot Gada triatlonista vārdu, tad tagad ir īstais mirklis uzzināt Tavas domas par airēšanas sacensībām - apmeklētajām, skanīgākajām, vai arī tām, kurās būtu vēlme piedalīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti