Radio arhīvu dārgumi: «Varavīksne» – vispirms radioraidījums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sagaidot Latvijas Radio 90. jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā. Lielu popularitāti ieguvušajam Latvijas Televīzijas raidījumam „Varavīksne” sākums patiesībā meklējams Latvijas Radio programmā.

Par daudzām Latvijas Radio personībām varētu stāstīt ļoti, ļoti daudz, pat rakstīt grāmatas. Kādreizējie diktori valstī bija ne mazāk iemīļoti un aprunāti kā aktieri un dziedoņi, un patiesībā jau radio ir – teātris galvā, kad runātāja balss spēj atklāt klausītājam veselu pasauli. Tas attiecas arī uz slaveno "TV Varavīksnes” vadītāju, mūziķi un žurnālistu Aldi Ermanbriku – daudzi nemaz nezina, ka viņš savu karjeru sācis tieši Latvijas Radio un „Varavīksnes” nosaukums vispirms tika dots radio pārraidei. Savā raidījumā Ermanbriks atskaņoja gan latviešu jaunākās dziesmas, gan no ārzemēm atceļojušus ierakstus. Reiz Varavīksnē atskaņots vokālās grupas „Swingle Singers” ieskaņojums – dziedātāju repertuārā bija Baha, Mocarta un citu klasiķu skaņdarbu aranžējumi. Mūzikas redakcijas galvenais redaktors izsaucis Aldi pie sevis un solīja lielas ziepes, jo, ja kaut ko tādu, iztaisītu no savas mūzikas, būtu dzirdējis Mocarts, viņš kapā apgrieztos otrādi. Ermanbriks iebilda, ka Mocarts bijis jautrs cilvēks un viņam šāda mūzika varētu patikt. “Nu, labi, labi...” piekritis redaktors, un palūdzis „Swingle Singers” plati nokopēt.

Savā radio „Varavīksnē” Aldis Ermanbriks izveidojis arī dziesmu aptauju, vispopulārāko melodiju atkārtoja nākamajā raidījumā, un tolaik klausītāji bijuši naski vēstuļu rakstītāji, nereti kritizējot komponistu veikumu. Par dziesmu „Man šodien 18 gadu”, ko dziedāja Margarita Vilcāne, saņemtas vēstules: ko tas nozīmē, vai dziesma aicina neņemt galvā vecākus un ģērbties, kā grib?... Imanta Kalniņa „Dūdieviņā” tika pamanīta postošās rietumu rokmūzikas ietekme. Varavīksnē skanējusi arī Aretas Frenklinas dziesma „Spanish Harlem” soulmūzikas manierē (Padomju Latvijā tā, protams, dziedāt nedrīkstēja!), un Aldis Ermanbriks ir lepns, ka viņam izdevies šo to paveikt radioklausītāju gaumes dažādošanā. 1965. gadā Aldis Ermanbriks ticis pie oriģinālās Leonarda Bernstaina mūzikla „Vestsaidas stāsts” skaņuplates, un ar aktieru Dinas Kveldes un Jura Lejaskalna līdzdalību tapa vesels radiouzvedums, kurā dzirdami pat skaņuplates krakšķi…Bet, kad priekšniecība uzplijās, ka „Varavīksnē” jāiekļauj vairāk padomju dziesmu, Ermanbriks ar visu savu raidījumu pārcēlās uz televīziju…

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti