Radio arhīvu dārgumi: Pie Radiofona orķestra diriģenta pults - Jānis Mediņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sagaidot Latvijas Radio 90. jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā. Jau pirmajos darbības gados raidījumi kļuva arvien daudzveidīgāki.

 

1926. gadā klausītāji dzirdēja pirmos literāros priekšnesumus, bērnu rītus, radio sāka raidīt priekšlasījumus par lauksaimniecību, tehniku un sadzīvi, gada beigās jau retranslēja ārzemju staciju programmas. Nedaudz vēlāk programmā parādījās jauns žanrs – raidāmlugas, sāka skanēt arī kora dziesmas.

Pirmais dievkalpojums pārraidīts 1927. gadā; šajā gadā arī sāktas valodu stundas un pēcpusdienas koncerti. 1928. gads Radiofonā tika raidīta pirmā operete, bet 1929. gada svarīgākais notikums bija pirmā radioreportāža, sagaidot Rīgā Viņa Majestātes Zviedrijas karali. Līdz ar programmas paplašināšanos strauji palielinājās radioklausītāju skaits - ja 1926. gadā radio bija 5460 abonentu, 1930. gadā - jau 33 145, bet 1939. gadā - 140 099.

1926. gada nogalē radio programmās parādījās pieteikums: spēlēs orķestris. To vadīja Arvīds Pārups, kurš Radiofonā bija strādājis arī kā pirmais spīkeris jeb diktors.

1928. gadā par galveno diriģentu kļuva Latvijas konservatorijas profesors, komponists Jānis Mediņš, kas amatu apvienošanas kārtībā bija arī Latvijas Radio mūzikas daļas vadītājs, viņa enerģija un darba spējas bijušas vienkārši apbrīnojamas. Savu galveno diriģentu Radio orķestris ļoti cienīja un bijājās - gan spilgtā talanta, gan asprātības dēļ.

Radiofona orķestrim 30. gados bija ļoti nozīmīga loma mūzikas dzīvē, par tradīciju kļuva simfoniskie koncerti Nacionālajā operā, kur spēlēja apvienotais Operas un radiofona orķestris, viesos brauca ievērojami ārzemju diriģenti, Radiofona orķestrim atradās vasaras darbi Jūrmalas koncertiestādēs.  

Pēc ražīgā darba mūža komponists Jānis Mediņš Otrā pasaules kara beigās devās trimdā un nokļuva Stokholmā, kur bija spiests strādāt par nošu pārrakstītāju, sabojājot redzi.

1965. gadā Jānis Mediņš viesojās Latvijā. Viņa jubilejas koncertā dziedājusi Žermēna Heine-Vāgnere, Laima Andersone, spēlēja Vilma Cīrule, diriģēja Edgars Tons un pats komponists. Diemžēl jau Latvijas apciemojuma laikā komponistam jūtami pasliktinājusies veselība, viņš miris 1966. gada 4. martā, tā arī nesagaidot savas operas „Uguns un nakts” atjaunoto uzvedumu Latvijā tā paša gada rudenī.

Ierakstā neliels fragments no Jāņa Mediņa sacītā intervijā ar žurnālistu Antonu Dūdu, ciemojoties Latvijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti