Daudzdzīvokļu māju pagrabos Preiļos cīnās ar blusām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Veicot ēku apsaimniekošanas darbus, strādnieki Preiļu pilsētas daudzdzīvokļu namos uzgājuši tur savairojušās blusas, kuru izplatību veicinot bezsaimnieku kaķi, kuri dzīvo pagrabos un nereti tur tiek arī baroti. Kukaiņu izplatības ierobežošanai dezinsekcijas darbi aizvadītajā nedēļā Preiļos notika Daugavpils ielas mājas pagrabos.

Daudzdzīvokļu māju pagrabos Preiļos cīnās ar blusām
00:00 / 04:19
Lejuplādēt

Ēkas apsaimniekotāja SIA "Preiļu saimnieks" Santehnisko darbu un avārijas dienesta vadītājs Arvis Konošonoks pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā blusas ēkas pagrabā "salasījuši" santehniķi.

Blusas Preiļu pilsētas māju pagrabos katru gadu savairojas pavasaros un rudeņos. Konošonoks norādīja, ka, viņaprāt, šāda problēma pastāv ne tikai Preiļos, bet gan visās pilsētās, un viņš to saistīja ar kaķu mitināšanos pagrabos. Konošonoks sacīja, ka laist kaķus pagrabos ir aizliegts. 

Kukaiņu indēšanas pakalpojumus apsaimniekotājs SIA "Preiļu saimnieks" izmanto vidēji 10 reizes gadā. Lielākoties mājās, kuru pagrabos dzīvo kaķi: "Daudz tie bezpajumtnieku kaķi, kas saviesušies. Sterilizē viņus, bet daudzi cilvēki viņus baro, viņi labi jūtas un dzīvo ziemā siltumā, [cilvēki] laiž speciāli iekšā. Bet iedzīvotāji nedomā par to, ka tur rodas blusas."

Kukaiņu dezinfekcijas pakalpojuma izmaksas esot atkarīgas no apstrādātās platības, un vēlāk tās tiek iekļautas apsaimniekošanas maksā.

Šoreiz trīs pagrabu apstrāde maksāja 85 eiro. 

Dezinfektore Olga Tarasova atklāja, kāpēc darbu veic baltā kostīmā: "Baltu kostīmu velku, jo man no sākuma vajag pārbaudīt, bet uz balta tās [blusas] uzreiz ir redzamas, cik viņu te daudz."

Dezinfektoram obligāti jāstrādā maskā, cimdos un gumijas zābakos. Viena pagraba apstrāde aizņem aptuveni 20 minūtes. Blusu iznīdēšanai tiek izmantota speciāla inde, kas pielāgota tieši videi pagrabā, ņemot vērā, ka tur nereti tiek uzglabāti arī dažādi produkti. "Sākot no kāpnēm, visu plānā kārtā aplejam ar šo indi – spraugas, apmales un grīdu," norādīja Tarasova, atklājot, ka parasti pietiekot ar vienu reizi, bet, ja blusu ir daudz, dezinfekcijas procesu nākas atkārtot.

"Blusa attīstās divās nedēļās. Viņa izdēj oliņas, un pēc divām nedēļām jau izšķiļas jaunā paaudze. Iedomājieties, ja viena blusa dienā izdēj līdz 40 oliņām, cik viņu te var būt!" pastāstīja dezinfektore.

No Latvijas Radio uzrunātajiem Daugavpils ielas mājas iemītniekiem pagrabā blusas ir manījis vien retais.

"Nereti mēdz būt. Nav ne jausmas, kā tās savairojas. Ne jau kaķu dēļ. Mitrums, mikroklimats, tas pārsvarā vasarā notiek, kad silti, karsti. Pastāvīgi tas notiek, cik mēs te dzīvojam," viedokli pauda kāds mājas iedzīvotājs.

"Es neesmu nevienu blusu redzējusi mūsu pagrabā, bet viņi [dezinfektori] bija, dezinficēja, pastāvīgi viņi dezinficē," pastāstīja kāda cita sastaptā iedzīvotāja, atklājot, ka kaķu gan šeit ir daudz, jo vietējie tos baro. 

Kāds pie kaimiņu mājas sastaptais vīrietis pastāstīja, ka arī viņu pagrabos pirms kāda laika bijušas blusas: "Aizpagājušajā gadā. Viņas aplien, ap kājām aplīp, tiek mājās, pie dzīvniekiem pielīp. Pie cilvēkiem arī. Tad vajadzēja aptiekā veterinārajā indi pirkt un indēt dzīvokli."

SIA "Preiļu saimnieks" pārstāvis Arvis Konošonoks novērojis, ka blusas nav sastopamas tādās daudzdzīvokļu mājās, kurās ir slēgti pagrabi, kuros netiek laisti mājdzīvnieki. Viņš aicināja iedzīvotājus rūpēties par kārtību pagrabos, lai blusām neradītu labvēlīgu dzīves vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti