Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Trīs latviešu komponistu jaundarbi koncertā Elektrominimālims

Kā mājas apstākļos kvalitatīvi pagatavot kafiju?

Latvijā pēta kvalitatīvas kafijas pagatavošanas noslēpumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) tiek pētīts, kā vislabāk pagatavot kafiju tā, lai tā nezaudētu savu aromātu un citas vērtīgās vielas. Šajā procesā nozīme ir gan ūdens temperatūrai, gan katram kafijas gramam.

Kafijas baudīšana daudziem cilvēkiem ir neatņemams rīta rituāls. LLU tiek pētītas atšķirības starp veikala plauktos pieejamo kafiju un tā saucamo specializēto kafiju, kas pieejama tikai atsevišķās tirgotavās.

"Mēs kafijai pētām dažādas bioloģiski aktīvās vielas. Viena no tām ir aromāts. Bez tā mēs nosakām dabīgos antioksidantus.

Viena no galvenajām vielām ir hlorogēnskābe, kurai ir antioksidanta īpašības. Ir pētījumi, kas pierāda tās pretvēža ietekmi, pretiekaisuma darbību.

Mēs nosakām šo vielu koncentrāciju kafijā atkarībā no pagatavošanas veida un šķirnes," stāsta LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes vadošā pētniece Santa Krūma.

Protams, pētījumos labāka izrādījusies specializētā kafija, kuras pupiņas audzētas īpaši piemērotā klimatā un kas tiek maksimāli īsā laikā nogādāta no grauzdētāja līdz kafijas pagatavotājam. Tomēr arī veikalos nopērkamai kafijai nav ne vainas. Lai tā saglabātu maksimāli daudz vērtīgo vielu, kafija ir jāmāk pareizi pagatavot.

LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes uzturzinātnes programmas maģistrante Ilze Laukalēja stāsta, kā uzvārīt 600 mililitrus kafijas trīs personām mājas apstākļos, neiegādājoties dārgas ierīces.

"Galvenais ir pareizi nosvērt kafiju. Vislabāk 24 gramus maltas kafijas, vēlams rupjāka maluma.

Smalkāks malums ir espresso kafijai domāts, rupjāks ir labāk piemērots franču presei. Mēs uzvārām ūdeni. Bišķīt ūdeni nostādinām, lai tas nav verdošs." 

Ideālā ūdens temperatūra kafijas pagatavošanai ir 93 grādi. No sākuma traukā jāielej nedaudz karstā ūdens, pēc tam tiek piebērta kafija un ar apļveida kustībām ieliets nepieciešamais ūdens daudzums. Jāuzliek vāks un jāļauj kafijai ievilkties četras minūtes.

"Šajās četrās minūtēs no maluma vislabāk tiek izvilktas ārā vielas un šajā kafijā atstātas. Galvenās ekstraktvielas paliek kafijas dzērienā," norāda LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes uzturzinātnes programmas maģistrante Ilze Laukalēja.

Pēc četrām minūtēm jānospiež prese un kafija ir gatava. Protams, nozīme ir arī kafijas pupiņu šķirnei un grauzdēšanas pakāpei, bet tas lielā mērā arī ir gaumes jautājums.

Kafija ir arī pareizi jāuzglabā, proti, vēsā vietā, piemēram, ledusskapī necaurspīdīgā traukā.

"Vislabāk šo kafiju nepārlikt citur, aizfasēt ciet, noslēgt, ielikt iekšā vēl citā traukā," norāda Laukalēja.

Labākai garšai un aromātam ieteicams iegādāties kafijas pupiņas un katru reiz tieši pirms pagatavošanas samalt nepieciešamo daudzumu. Ja tomēr tiek pirkta malta kafija, tad labāk nelielos daudzumos, lai tā, mājas ilgi stāvot, nezaudē aromātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti