Preiļos glābj zirgu pili

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Preiļos kaļ plānus par vecā muižas kompleksa un parka atjaunotni. Šobrīd, lai novērstu avārijas  draudus, uzsākta muižas zirgu staļļa jeb, iespējams, Latvijā vienīgās zirgu pils koservācija. Lai nedruptu šīs ēkas mūri, nupat tie ir savilkti ar tērauda plakandzelža savilcēm. Konservācijas darbi turpināsies un pašvaldībā plāno, ka šī zirgu pils kādreiz kļūs par skaistu tūrisma objektu - kafejnīcu vai pat nelielu viesnīcu.

Preiļu muižas komplekss ar plašo  parku ir Preiļu vēstures mantojuma lielākais lepnums. Muižas apbūve un katrs elements atsevišķi: pils, kapela, vārti, vārtsarga namiņš, parks un pat stallis, ko sauc arī par zirgu pili, ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi. Pils ēka atrodas Preiļu novada domes bilancē, dome apsaimnieko un uztur kārtībā arī parka teritoriju ar tajā esošajām būvēm - estrādi, vārtiem, tiltiem, stalli.

Šobrīd šie laukakmeņu mūri, kā izrāda Preiļu tūrisma informācijas centra vadītāja Irēna Kjarkuža, savilkti ar tērauda plakandzelža savilcēm.

Savulaik kādreiz tik varenais zirgu stallis bijusi īsta zirgu pils un vēl šobrīd te var nojaust tās kādreizējo greznību, stāsta Irēna Kjarkuža.

Zirgu pils mūra savilkšana ir tikai pirmā tā konservācijas kārta, darbi turpināsies, atzīst Preiļu novada domes projektu vadītāja Sanita Meļko, turklāt visā muižas kompleksā.

Lai savestu muižas kompleksu kārtībā, ir nepieciešami miljoniem eiro, taču, ja sāk ar mazumiņu un pakāpeniski, paveikt var daudz, pārliecināta Sanita Meļko. Savi plāni un idejas pašvaldībai un tūrismā nozarē strādājošajiem, piemēram, par zirgu pili, arī ir, piebilst Irēna Kjarkuža.

Līdz mūsdienām saglabājušos romantiskā ainavu dārza veidolu Preiļu parks ir ieguvis 19.gadsimta vidū, un vēl šodien tas ir viens no ievērojamākajiem Latvijas lauku parkiem. Parka platība ir 41 hektāri, no kuriem apmēram 13 hektārus aizņem parka dīķi un kanāli. Tur aug 25 sugu koki un krūmi, to vidū vairāki dižkoki.

Preiļu muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Arī katrs elements atsevišķi: pils, kapela, stallis, vārti, vārtsarga namiņš, parks ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi. 

Pašlaik ir noslēgušies pirmās kārtas darbi, kas paredzēja avārijas stāvokļa novēršanu - mūra savilkšanu ar tērauda plakandzelža savilcēm, ko veica SIA "Preiļu celtnieks".

Valsts Kultūras pieminekļa aizsardzības inspekcija (VKPAI) apsekoja Preiļu muižas stalli, kas ir viens no valsts nozīmes arhitektūras pieminekļiem Preiļos. Apsekojuma rezultātā tika dots atzinums, ka objekts atrodas avārijas stāvoklī un pašvaldībai tika doti norādījumi novērst esošo situāciju. Piesaistot SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa", tika sagatavotas rekomendācijas staļļa avārijas situācijas novēršanai. Kopējās Preiļu muižas staļļu konservācijas izmaksas veido 49 979,52 eiro. Tā kā pašvaldības budžetā tik liela summa dotajā mirklī šiem darbiem nebija pieejama, nepieciešamie darbi Preiļu pils muižas avārijas situācijas novēršanai tika sadalīti trīs kārtās. Nepieciešamie līdzekļi pirmās kārtas būvdarbiem tika piesaistīti no VKPAI, iesniedzot finansējuma pieprasījumu "Kultūras pieminekļu izpētes, glābšanas un restaurācijas programmai 2014. gadam". Piešķirtais finansējums - 7 000 eiro. 

Otrā un trešā kārta turpināsies nākamajos gados, kuru ietvaros norisināsies mūra konservācijas darbi. Otrā kārta paredz mūra augšējās plaknes virsmas konservāciju (mūra virsmas mazgāšanu, attīrīšanu, bojāto skārdu segumu demontāžu, jaunu titāncinka skārda nosegu uzstādīšanu, horizontālās mūra plaknes hidroizolāciju, velēnas seguma uzklāšanu), savukārt treša kārta paredz fasādes virsmas konservāciju (mūra kodola virsmas nostiprināšanu un pārmūrēšanu, plaisu izkalšanu un aizpildīšanu un mūra virsmas apstrādi ar hidrofobu).

Borha laikā tika uzcelti vārti uz Aglonas ceļa pagriezienu un mūra valnis apkārt parkam. Parkā pie šiem vārtiem bija uzcelta ķieģeļu māja medniekiem, kurā atradās dažādi medību piederumi un zvērādas. Šobrīd šajā vietā atrodas zirgu staļļa drupas.

Zirgu stallis uzbūvēts 19.gadsimta otrajā pusē. Tas sastāvēja no trim kopā savienotiem korpusiem, noslēdzot pils pagalmu. Staļļa izveidei un dekorācijai pārsvarā izmantoti neogotikas elementi. Piemēram, stūru torņi, kas saistījās ar pils ārieni. Ēkas romantisko noskaņu izceļ zirgu galvas arhivoltu centrā, loga aiļu ierāmējums. Fasāžu apdarei izmantots laukakmeņu mūris ar senu šķembu iespiedumiem javā un gludā apmetuma virsma. Stalli jau neizmantoja pēc Otrā pasaules kara un tas tika atstāts likteņa varā. Zirgu pils nosaukums tapa tādēļ, ka grāfiem Borhiem piederēja pieci ļoti dārgi tīrsugas zirgi.

Viens zirgs maksāja 100 strādnieku. Grāfi Borhi nodomāja, ja jau zirgi ir tik dārgi, tad viņiem arī ir nepieciešama sava pils.

Iespējams, ka Preiļu parka plānojumu projektējis itāļu arhitekts Vinčenco Macoti (1756 – 1798). Parku apjoza dekoratīvs nocietinājums (kastella) un četrrindu liepu alejas parka vidū, appludinot Preiļupīti, ir radīta dīķu un kanālu sistēma ar daudzām salām un pussalām, klajumos (laucēs) izveidotas gleznainas lapenes – liepu vai svešzemju koku un krūmu grupas. Preiļu parkā ir izcili skaisti un labi aprūpēti krūmu puduri – segliņi, sausserži, melnie plūškoki u.c. Padomju gados ir pieļautas būtiskas kļūdas Preiļu parka apsaimniekošanā – nepārdomātā Preiļupītes ūdens režīma dēļ pastiprināti aizauguši parka dīķi. Laika gaitā zudumā gājušas visas tās parka celtnes, ko kopumā var saukt par mazo arhitektūru. Nav vairs kokgrieztās skulptūras “Ādams un Ieva paradīzē” vismazākajā saliņā. Nevienā no pārpalikušajiem uzkalniņiem parka stūros vairs nav neviena paviljona. Zudumā gājuši arī visi balti krāsotie koka tiltiņi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti