Pīpētāji «uzšķauda» smēķēšanas aizliegumam sabiedriskās vietās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

2014. gada vasara sākās ar aktīvām diskusijām par stingrāku smēķēšanas un tabakas tirdzniecības ierobežošanu. Tiek plānots cigarešu iegādei paaugstināt vecuma ierobežojumu līdz 21. gada vecumam, savukārt līdz 25 gadu vecumam, iegādājoties tabakas izstrādājumus, personu apliecinoši dokumenti jāuzrāda bez uzaicinājuma.

Būtiski, ka smēķēšana citu cilvēku klātbūtnē, ja pret to tiek iebilst, būs sodāma.

Bet jau pašlaik smēķēt ir liegts sabiedriskā transporta līdzekļu pieturvietu nojumēs un uz peroniem, tuvāk par 10 metriem no ieejām ēkās vai būvēs, kuras pieder valstij vai pašvaldībai, taksometros un sabiedriskā transporta līdzekļos, publiskajās ēkās, būvēs un telpās. Lai pārbaudītu kā šobrīd smēķēšanas ierobežojumi tiek ievēroti Pieci.lv komanda devās uz Rīgas starptautisko autoostu.

Radio "Pieci.lv", aptaujājot smēķētājus konstatēja, ka daļa smēķējošo, neskatoties uz aizlieguma zīmēm, to pārkāpj apzināti. Tāpat smēķēšanu neatļautās vietās veicina maldinošā informācija uz atkritumu urnām, kuras aprīkotas ar speciālu izsmēķiem paredzētu nodalījumu un novietotas zonās, kurās aizliegts smēķēt.

„Mani traucē, bet es neesmu aizrādījusi,” atzīst meitene. Savukārt kāds vīrietis, kurš smēķē, vien smejas par šo aizliegumu. „Labāk ir pašai noiet malā, nekā atcirst – lai viņš smēķē,” saka sieviete. Toties vēl kāds smēķētājs saka, ka nav zinājis par aizliegumu.

Lai noskaidrotu, kāpēc vietās, kur aizliegts smēķēt, novietotas atkritumu urnas ar izsmēķiem paredzētajiem nodalījumiem, "Pieci.lv" devās pie Rīgas starptautiskās autoostas tehniskā direktora Jāņa Igauņa.

„Ja šādas vietas, cilvēki, kuri smēķē, to [izsmēķi] vienkārši nosviež zemē, arī nehigiēniski un nepatīkami jebkuram, vai iesviež papīra urnā, kas rada bīstamību,” saka Igaunis.

Smēķētāji likumus neievēro ne tikai autoostas teritorijā, bet visapkārt. Tā ir problēma, ar kuru jācīnās ne tikai pašvaldības policijai, bet arī sabiedrībai, tāpēc pieci.lv veica eksperimentu, pārkāpjot likumu un smēķējot vietā, kur tas nav atļauts - autoostas sabiedriskā transporta līdzekļu pieturvietu nojumē. Eksperimenta laikā bez pieci.lv smēķēja vēl trīs personas, kuras, pamanot pašvaldības policijas patruļu, steigšus nodzēsa izsmēķi.

Taču stundas laikā, autoostas teritorijā kopskaitā redzējām vairāk nekā 20 smēķētāju. Tie bija dažādu vecumu un dažādu tautību. Apkārtējie bija vienaldzīgi un šķiet, jau pieraduši pie smēķētāju kaitīgā ieraduma. Vien retais veltīja pārmetošu acu skatienu, bet nesteidzās uzsākt sarunu, lai lūgtu pārtraukt smēķēšanu. Pašvaldības policija nedz pieci.lv, nedz pārējos likumpārkāpējus nesodīja, taču lūdza nodzēst cigareti. 

Rīgas Pašvaldības policijas pārstāve Inese Krieviņa "Pieci.lv" noskaidroja, cik bieži policijas darbinieki patrulē autoostā un kāpēc ne vienmēr smēķētājam tiek piemērots naudassods. „(..) Arī aizrādījums ir soda veids,” uzsver Krieviņa.

Skaidrs ir viens - smēķēšana ir kaitīgs ieradums un sabiedrība ir jāpasargā no pasīvās smēķēšanas. Tomēr, kā pārliecinājāmies, jau esošos ierobežojumus diez ko neievēro, tādēļ neatbildēts paliek jautājums vai stingrāki ierobežojumi palīdzēs nesmēķētājiem nodrošināt svaigu gaisu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti