Indijas zonde sasniedz Marsa orbītu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Indija veiksmīgi nosūtījusi Marsa orbītā savu pirmo zondi. Valsts amatpersonas to sauc par vēsturisku panākumu, kas iedvesmos nākamās paaudzes.

Indijas kosmosa aģentūra kļuvusi par ceturto pēc ASV, ES un Krievijas aģentūrām, kurām ar kosmosa kuģi izdevies veiksmīgi Marsa orbītā nogādāt izpētes zondi. Tas paveikts ar pirmo mēģinājumu un rekordīsā laikā – tikai pēc trīs gadus ilgas programmas, kura izmaksājusi 74 miljonus dolāru.

Tā salīdzinoši ir ļoti maza summa, jo, piemēram, nesenā NASA misija uz Marsu izmaksāja 671 miljonu.

Valsts premjerministrs Narendra Modi par šo faktu ir īpaši lepns, un pēc tam, kad veiksmīgā ieiešana orbītā tika sagaidīta ar vētrainiem aplausiem, atgādināja, ka nesen pabeigtā Holivudas filma par kosmosa izpēti - “Gravitāte” izmaksājusi veselus 100 miljonus.

Šodien tika radīta vēsture. Mēs uzdrošinājāmies doties pretim nezināmajam un esam paveikuši šo gandrīz neiespējamo sasniegumu. Es apsveicu visus zinātniekus, kas pie tā strādāja un arī mūsu pārējos tautiešus šajā vēsturiskajā mirklī,” sacīja Modi.

Zonde pētīs Marsa virsmu un atmosfēru aptuveni 500 kilometru attālumā no pašas planētas, nosūtot ievāktos datus uz Zemi. Lai nokļūtu līdz sarkanajai planētai, bija nepieciešami 10 mēneši, un tagad tā riņķos ap to pusgadu.

Šis panākums radījis plašu rezonansi Indijas sabiedrībā. Daudzi uzskata, ka tas ir viens no piemēriem tam, ka pēc iedzīvotāju skaita otrā lielākā valsts spēj lēnām iekarot arī atbilstoši lielu starptautisko prestižu. „Tas ļoti iedvesmo mūs visus, jo pārvarēti tik daudzi šķēršļi – ierobežoti resursi, pirmais mēģinājums un tā tālāk. Tāpēc tā ir neticama iedvesma, kura skars arī mūsu jaunatni. Varbūt tieši viņi skatīsies atpakaļ uz šo notikumu pēc desmit gadiem un teiks – lūk, tieši tāpēc es gribēju kļūt par zinātnieku, tas ir tas, kas mani virzīja uz šī ceļa. Tā kā tas ir kas tāds, ko mēs varam svinēt visi,” norādīja Neru Planetārija direktore Ratnasrija.

„Es ļoti gribu kļūt par zinātnieku vai astronautu, kad izaugšu, lai es varētu visu izpētīt par dažādām planētām, tāpat kā pašlaik tiek pētīts Marss,” apņēmīga ir skolniece Manša.

Marsa atmosfēra tiek pētīta, lai meklētu metāna klātbūtni. Apstiprinoši rezultāti varētu nozīmēt to, ka uz planētas virsmas vai, visdrīzāk, nedaudz zem tās iespējama bioloģiska aktivitāte.

Ceturtdien zonde nosūtījusi uz Zemi pirmos sarkanās planētas attēlus. Tajos redzama ar krāteriem noklātā Marsa virsma.  Attēli uzņemti 7300 kilometru attālumā no planētas virsmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti