Pusdiena

Grieķija bēgļu krīzes risināšanā iesaistīs armiju

Pusdiena

ASV prezidenta vēlēšanas: Demokrātu vidū uzvar Klintone; Tramps sola republikāņu uzvaru

Zemkopības ministrija vairs nedos naudu bīstamās suņu slimības izpētei

Zemkopības ministrija vairs nedos naudu bīstamās suņu slimības izpētei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zemkopības ministrija (ZM) nepiešķirs veterinārārstu lūgtos 32 000 eiro bīstamās suņu slimības barības vada diletācijas izpētei. Pēdējā pusotra gada laikā ar bīstamo slimību sasirguši ir aptuveni 140 suņi. ZM uzsver, ka saslimušo suņu skaits ir pārāk mazs, lai turpinātu tērēt līdzekļus cēloņu meklēšanai. Turklāt ministrija norāda, ka nav arī zināms, kas tieši tālāk būtu jāpēta. 

Barības vada diletācija suņiem Latvijā pēkšņi sāka parādīties pērn. Decembra mēnesī ārsti konstatējuši vēl deviņus gadījumus, lai gan iepriekš retā slimība, pēc veterinārārstu aplēsēm, piemeklēja tikai aptuveni 10 suņus gadā.

Pēc ZM pasūtījuma slimību sāka pētīt ekspertu grupa. Šobrīd pētījums kavējas, jo ZM piešķirtie 10 000 eiro izrādījušies par maz. Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore uzsver, ka pētījumam sākumā bija prasīta lielāka summa, jo ar piešķirto naudu nevar izdarīt visu iecerēto.

"10 000 [eiro] varētu pietikt pētījumam tajā gadījumā, ja būtu zināma konkrēta viela, kura ir jāatrod un jāpierāda. Kad tiek meklēta, var teikt, adata salmu kaudzē, no zinātniskā viedokļa tas ir ļoti sarežģīts process, lai cik arī sabiedrībai tas liktos vienkāršs," skaidroja Konopore.

ZM Pārtikas un veterinārā departamenta direktore Zanda Matuzale gan atbild, ka prasītos 32 000 eiro pētījuma pabeigšanai ministrija nepiešķirs.

"Varbūt paraudzīsimies no šāda skatpunkta – Latvijā ir 160 000 suņi. Ir diagnosticēti 140 suņi. Tas ir apmēram 0,05 – 0,08 procenti no visas suņu saimes Latvijā. Šobrīd nav aiz kā aizķerties, vai nav neviens pierādījums tam, ka būtu kāds iemesls, kas parāda, uz ko būtu jāturpina šis pētījums," skaidroja ZM pārstāve.

Slimība ir pētīta arī daudzviet citur pasaulē, un konkrētus cēloņus tā arī nav izdevies noskaidrot. Tāpēc ministrija nevēlas tērēt līdzekļus, ja nav zināms, vai pētījums dos kādus secinājumus. Veterinārārstu biedrības pārstāve Konopore gan šādu viedokli sauc par bezatbildīgu.

"Jā, mēs redzējām arī Zemkopības ministrijas dažu darbinieku bezatbildīgos izteikumus, ka tā varētu pētīt problēmu vēl 10 gadus pilnīgi bezjēdzīgi. Šādi uzliesmojumi nav nevienā blakus valstī, un citās valstīs šai slimībai ir vairāk ģenētisks raksturs. Mums ir, pirmkārt, neizskaidrojams slimības daudzumus skaits, un, otrs, pilnīgi viennozīmīgi pētījums ir parādījis, ka šai slimībai nav ģenētiska rakstura Latvijā," teica Konopore.

Vienīgais pavediens slimības pētniecībā ir no anketām, kuras pētnieki lūdza aizpildīt saslimušo suņu saimniekiem. Anketas atklāja, ka 94% no saslimušajiem suņiem ir ēduši sauso suņu barību "Dogo", kuru ražo Latvijas uzņēmums "Tukuma straume".

Uzņēmums medijos ir kritizējis pētniekus, apšaubot gan saslimušo suņu skaitu, gan pētnieku kompetenci. Pagājušajā nedēļā pēc tikšanās ar vetārstiem uzņēmums gan vairāk nav tik noraidošs.

"Jā, mums viedoklis, ir mainījies. Mēs jau no pašiem sākumiem interesējāmies par to, vai varētu mums būt šāda kopsadarbība. Tagad mēs esam pateicīgi, ka šāda kopsadarbība ir sākusi izveidoties. Katru jaunu informāciju, kas būs, mēs savstarpēji varēsim izskatīt, un katrs no savas puses varēs dot to, lai pēc iespējas ātrāk varētu tikt pie šīs slimības patiesajiem cēloņiem," sacīja "Tukuma straumes" valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks.

Uzņēmums ir pārliecināts, ka viņu ražotā barība nav pie vainas. Arī barības analīzes neko sliktu nav atradušas. "Tukuma straumes" vadītājs Podnieks uzsver, ka noteikti vēlas, lai cēloņus izdotos atrast. Uz jautājumu, vai "Tukuma straume" varētu uzņemties segt daļu no pētījumam vajadzīgās summas, Podnieks gan neatbild, jo uzņēmums gaida oficiālu atbildi no ZM.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti