Pusdiena

Pusdiena 19.02.2017

Pusdiena

Pusdiena 20.02.2017

Rīgā iepirks jaunas gaisa kvalitātes monitoringa stacijas; esošās nav uzticamas

Rīgā iepirks jaunas gaisa kvalitātes monitoringa stacijas; esošās nav uzticamas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai uzlabotu gaisa kvalitātes monitoringu Rīgā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) plāno iepirkt divas jaunas gaisa kvalitātes monitoringa stacijas. Līdz šim stacijas Rīgā bija pašvaldības īpašumā, taču, kā atzīst VARAM, dati no šīm stacijām nav bijuši uzticami, tāpēc gaisa kvalitātes staciju tīklu uzraudzīs Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

LVĢMC kļūs par nacionālo references laboratoriju. Tas nozīmē, ka centrs turpmāk pārbaudīs visu gaisa kvalitātes monitoringa staciju atbilstību prasībām. Rīgā divas stacijas, kas atrodas Krišjāņa Valdemāra ielā un Brīvības ielā, pieder Rīgas domei, taču

VARAM atzīst, ka pašvaldība dažādu iemeslu dēļ nespēj uzturēt staciju labā kārtībā, un tādēļ dati no šīm stacijām nav uzticami.

„Valdemāra ielā stacija jau bija diezgan novecojusi. Periodiski radās dažādi sarežģījumi šīs stacijas darbībā. Dati, vismaz operatīvie dati, nebija īpaši precīzi. Bija gadījumi, kad stacija ir uzskaitījusi lietus lāses vai sīkos pilienus kā piesārņojumu. Bija pēc tam cilvēkam jāiejaucas, lai atfiltrētu, kuri dati bija objektīvi par gaisa piesārņojumu un kuri varbūt bija citu iemeslu dēļ radušies,” skaidro VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Jaunie pienākumi LVĢMC prasīs papildu 100 000 eiro, kam piekritusi Finanšu ministrija.

Tajā pašā laikā plānots arī iepirkt jaunas un modernas stacijas, lai datiem varētu uzticēties.

„Runa ir pamatā par Rīgu, kur ir konstatēts gaisa kvalitātes normatīvu pārsniegums. Faktiski tās būs vismaz divas jaunas modernas stacijas tuvu šai iepriekšējai Valdemāra ielā vai Brīvības ielā. Tās par Eiropas fondu finansējumu tiks iegādātas,” stāsta Ozola.

Tik raiti gan ministrijām savā starpā neizdodas vienoties par to, kam būtu jāuzrauga dažādu siltumnīcas efektu izraisošu emisiju monitorings. VARAM bija plānojusi to uzticēt dažādām institūcijām, piemēram, lidmašīnu un kuģu radītais piesārņojums būtu jāuzrauga Satiksmes ministrijas iestādēm. Tomēr Satiksmes ministrija tam iebilst, sakot, ka piesārņojums būtu jāuzrauga vienai iestādei.

„Mēs šobrīd domājam, ka tas būtu jādara Vides dienestam. Atbilstoši ir nepieciešams kompetences un funkciju paplašinājums, lai varētu centralizēti veidot datu bāzes, datu apmaiņu un tā tālāk, lai neradītu lieku birokrātiju. Tas, ka šīs lietas ir jādara, - mēs esam par. Tikai jautājums par funkcionālo piekritību,” norāda Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš.

Tā kā Ministru kabineta komitejā nav izdevies panākt vienošanos par to, kam būtu jāveic dažādu nozaru piesārņojuma uzraudzība, Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) šo jautājumu atlika uz trim nedēļām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti