Partiju vizītkartes: Sociāldemokrātiskā partija «Saskaņa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas Radio veido ierakstu sēriju pirms Saeimas vēlēšanām – partiju vizītkartes, īsi iepazīstinot ar būtiskiem faktiem par partiju. Tāpat visu Saeimas vēlēšanās startējošo partiju līderiem vaicāti trīs vienādi jautājumi – par Valsts prezidenta kandidātu, nodokļu iekasēšanu un aizbraukušo tautiešu atgriešanu dzimtenē.

Ar 11. kārtas numuru 12. Saeimas vēlēšanās startē Sociāldemokrātiskā partija „Saskaņa”.

Dibināšana

Sociāldemokrātiskā partija „Saskaņa” ir izveidojusies pirms četriem gadiem, Tautas saskaņas partijai saplūstot ar “Jauno centru” un Sociāldemokrātisko partiju - SDP. Šīs būs pirmās Saeimas vēlēšanas kopš 2006.gada, kurās partija nestartē apvienības “Saskaņas centrs” sastāvā. Tajā līdz ar “Saskaņu” ietilpst arī Alfrēda Rubika vadītā Latvijas Sociālistiskā partija. Šogad atsevišķi startējot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, “Saskaņa” palika trešajā vietā ar 13% vēlētāju atbalsta, no astoņiem mandātiem iegūstot vienu - Andrejam Mamikinam. Ne “Saskaņa,” ne tās priekšteces nacionālajā līmenī nekad nav strādājušas valdībā, toties partijas vadītājs Nils Ušakovs nu jau piecus gadus ir Rīgas mērs.

Deputātu kandidāti

Nils Ušakovs ir arī partijas izvirzītais premjera amata kandidāts, tomēr vēlēšanās viņš nestartē. “Saskaņa” ir pieteikusi maksimālo deputātu kandidātu skaitu - 115. Sarakstā iekļauti gandrīz visi “Saskaņas centra” Saeimas frakcijas deputāti, arī tie, kas pārstāv Sociālistisko partiju. Tāpat sarakstā ir arī vairāki Rīgas domes deputāti. Apmēram piektā daļa kandidātu nāk no “Saskaņas” sadarbības partneres galvaspilsētā - partijas “Gods kalpot Rīgai.” Šie cilvēki galvenokārt strādā dažādos Rīgas pašvaldības uzņēmumos un iestādēs. Sarakstā atrodami gan politikas veterāni, piemēram, Kārlis Leiškalns un Aivars Kreituss, gan sabiedrisko organizāciju vadītāji, piemēram, Sandris Bergmanis no “Stop Drugs” un Regīna Ločmele-Luņova no “Zolitūde 21-11”. Gandrīz visos apgabalos sarakstu pirmie numuri ir Saeimas deputāti - Jānis Urbanovičs, Andrejs Elksniņš, Ivars Zariņš un Valerijs Agešins. Izņēmums ir Zemgale, kur līderis ir kādreizējais satiksmes ministrs, tagad - Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītājs Krišjānis Peters.

Programma

Programmā “Saskaņa” uzsver savu sociāldemokrātiskumu un izvirza divas prioritātes - valsts aktīvu līdzdalību ekonomikas attīstībā un taisnīgu nodokļu sistēmu. Partija uzskata, ka valdībai ir jākļūst par lielāko pasūtītāju un iekšējā pieprasījuma stimulētāju. “Saskaņa” arī sola izveidot tādus valsts atbalsta instrumentus kā Inovāciju fonds, Energoefektivitātes fonds, Zemes iegādes fonds, kā arī Demogrāfijas un reemigrācijas fonds. Nodokļu jomā “Saskaņa” sola ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli un samazināt PVN likmi pārtikai, apkurei, medikamentiem un sabiedriskajam transportam. Šo budžeta ieņēmumu kritumu partija iecerējusi kompensēt, piemēram, ar lielāku nekustamā īpašuma nodokli dārgiem īpašumiem un nodokli par luksusa precēm.

Uz Latvijas Radio jautājumiem par “Saskaņas” programmu atbild partijas vadītājs un premjera amata kandidāts Nils Ušakovs:

1. Kas ir Jūsu kandidāts Valsts prezidenta amatam?

Pēc Saeimas vēlēšanām partija kopā lems par to, ko mēs darīsim attiecībā uz prezidenta vēlēšanām. Šī pozīcija tiks definēta tikai ātrākais uz gada beigām.

2. Kā Jūs plānojat uzlabot nodokļu iekasēšanu?

Nodokļu iekasēšanu, pirmām kārtām, var uzlabot nevis ar policejiskajām metodēm, bet parādot cilvēkiem, ka viņi maksā nodokļus un saņem kaut ko pretī. Jautājums par pensionāriem nav tikai par taisnīgumu pret veciem cilvēkiem, tas ir signāls nodokļu maksātājiem: ja jūs kaut ko maksāsiet godīgi, tad jūs arī nākotnē saņemsiet godīgu pensiju. Tas ir signāls cilvēkiem, kas aizbrauc prom: ja jūs izlemsiet atgriezties, tad jūs saņemsiet kaut ko pretī. Mēs varēsim padarīt nodokļu sistēmu taisnīgāku, progresīvu un paralēli arī rādīsim cilvēkiem, ka viņi saņem kaut ko par šiem samaksātiem līdzekļiem. Tad viņi arī maksās nodokļus.

3. Kā Jūs panāksiet, lai atgriežas vismaz 50 000 aizbraucēju?

Domāju, ka minēt jebkādu ciparu būtu ļoti pārgalvīgi. Divas lietas: pirmā ir saistīta ar atalgojumu. Protams, neviens negaidīs tādu pašu līmeni kā Lielbritānijā, bet, ņemot vērā cenas atšķirības, konkurētspēju, darbavietas, cilvēki nebrauks atpakaļ tikai pie nosacījuma, ka viņi šeit saņems algu. Viņi brauks atpakaļ, ja kopā ar atalgojumu arī redzēs sociālas garantijas - ja cilvēks saslimst vai kaut kādu apstākļu dēļ paliks bez darba, saņems bez atbalstu. Un pēc tam vecumdienās, nostrādājot šeit un maksājot nodokļus no algas, arī saņems cienīgu pensiju.

*

Laikā no 1.jūnija līdz septembra vidum „Saskaņas” sarakstā startējošās partijas ziedojumos saņēmušas gandrīz 300 tūkstošus eiro. 15 tūkstošus eiro ziedojis "ABLV" bankas valdes loceklis Aleksandrs Pāže. Tikpat nācis arī no 27 gadus vecās bijušās basketbolistes Karīnas Egles, kas kādu laiku strādā konteineru kravu pārvadāšanas uzņēmumā „Ahlers Latvia” par transporta menedžeri. 10 tūkstošus eiro ziedojusi 26 gadus vecā Valērija Gordejeva, 9 tūkstošus eiro - kāda Ilze Cirša, bet 8 tūkstošus - Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas vadītāja vietnieks Vladimirs Dolgins. Savukārt partijai „Gods kalpot Rīgai” 15 tūkstošus eiro ziedojis "ABLV" bankas līdzīpašnieks Oļegs Fiļs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti