Panorāma

Aicina nežēlot naudu riepām un braukt lēnāk

Panorāma

Valdība lemj par dzelzceļa elektrifikāciju

Onkoloģijas plānu gan kritizē, gan uzteic

Onkoloģijas rīcības plānu gan kritizē, gan uzteic

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veselības ministrijas izstrādāto Onkoloģijas rīcības plānu, kas paredz gan agrīnu profilaksi, gan multidisciplināru pieeju vēža ārstēšanai un beidzot arī valsts apmaksātu rehabilitāciju un paliatīvo aprūpi, iesaistītās puses gan kritizē, gan uzteic. 

Otrdien, 17.janvārī, Saeimas atbildīgajā komisijā īpašu neizpratni izpelnījās homeopātijas pieminēšana. Tāpat ārsti pārmet, ka nav minēti konkrēti soļi, kā jau esošo pacientu veselību uzlabot šogad.  

Onkoloģijas rīcības plāns ir plašs, tajā ir 92 punkti, kas paredz gan brīdināt par solāriju kaitīgumu, gan sniegt valsts atbalstu smēķēšanas atmešanai un naudu tam, lai vēža skrīninga analīzes būtu precīzākas.

Tādēļ Slimību profilakses un kontroles centrā pat veidos jaunu nodaļu, lai uzlabotu pārbaužu kvalitāti un tās aptvertu vairāk iedzīvotāju.

Beidzot plāno vairāk apmaksāt arī paliatīvo aprūpi, jo tagad dažkārt slimnieka pēdējie dzīves mēneši ir uz tuvinieku pleciem, nevis slimnīcas palātā. Pacientu biedrība beidzot sagaidījusi arī rehabilitācijas iekļaušanu valsts pakalpojumu klāstā.

Biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe šo ieceri vērtēja atzinīgi.

Tikmēr Stradiņu slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja Gunta Purkalne dusmojas, ka viņas pacientiem no šī plāna nav nekāda labuma. Piemēram, jaunās paaudzes zāles, lai cilvēki jau ar metastāzēm turpinātu dzīvot, šeit netiek paredzētas vispār veselības budžeta mazasinības dēļ. Arī jaunas aparatūras iegāde vēl tikai tiks plānota.

Purkalne brīdināja, ka, piemēram, Stradiņu slimnīcā ir jānomaina staru terapijas aparatūra, jo tā draud “apstāties” un “varēs to kabinetu slēgt”. 

Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole pārstāve uzsvēra, ka plānā ir arī konkrēti soļi un atbildīgie, bet pirmie, kas plānu izjutīs, ir tie, kas ar diagnozi “vēzis” saskaras pirmo reizi. Šogad ''zaļais koridors'' tiek paplašināts un naudu novirza arī tālākiem izmeklējumiem un ārstēšanai.

Komisijas sēdē vairāki mediķi pauda arī neizpratni par homeopātijas iekļaušanu šajā plānā. Izbrīnu par to pauda arī Purkalne, ironizējot, ka “vēl tikai astroloģijas trūkst”.

Homeopātija gan ir tikai viens no 92 punktiem, un, ja partneri iebildīs, to no plāna svītros. Šim mērķim arī nav paredzēti valsts līdzekļi.

Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks  (“Vienotība”) gan sēdi slēdza samiernieciski, norādot, ka labāk kaut kāds plāns nekā nekas, turklāt neviens plāns nav akmenī iekalts.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti