Rīta Panorāma

Pīters Pens no Nekurnekadzemes ierodas Dailes teātrī

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Jāni Zemļicki

Kā bērnam droši doties uz skolu?

Mācību gada sākumā mudina vecākus kopā ar bērniem izstaigāt maršrutu uz skolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirmā skolas diena sagādā ne mazums raižu vecākiem, jo lielai daļai bērnu nāksies agri no rīta pašiem doties uz mācību iestādi. Tāpēc vecāki tiek mudināti izrunāt ar bērniem drošību uz ceļa. Tāpat bērniem būs vieglāk pierast pie jaunā mācība gada, ja vecāki palīdzēs pielāgoties skolas režīmam.

Policija iesaka vecākiem kopā ar saviem bērniem izstaigāt maršrutu uz skolu, īpašu uzmanību pievēršot nedrošām vietām. Bīstami krustojumi, neregulējamas gājēju pārejas, tumšas pažobeles un līdzīgas vietas var būt bīstams apdraudējums bērnam, ja, viņu palaižot uz skolu, šīm vietām no vecāku puses netiek pievērsta pienācīga uzmanība un netiek izskaidrots, kāpēc jābūt piesardzīgam.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis norāda uz lietām, kas jāizskaidro bērnam: „Būtiski ir pārrunāt jautājumus par to, kā mēs šķērsojam brauktuvi. Moderni ir staigāt ar austiņām, klausīties mūziku, bet bieži vien varam novērot, ka bērni, tādā veidā šķērsojot ceļu, ir neuzmanīgi, neskatās pa malām. Un atgādināt, ka ceļš nav spēļu laukums un ka, piedaloties satiksmē kā gājējam, ir jāuzvedas ar pilnu nopietnību, atbildības sajūtu.”

Lielākā daļa uzrunāto vecāku atzīst, ka vienmēr ir nedaudz bail mazākos bērnus vienus pašus laist uz skolu. Galvenais esot ar savu atvasi visu mierīgi pārrunāt. Aiva stāsta, ka pavada savu bērnu uz skolu un pārrunā ceļa drošību: „Mēs runājam par ceļu satiksmes noteikumiem, par to, kā droši šķērsot ielu, ka nedrīkst runāt ar svešiem cilvēkiem.” Arī Liene mājās pārrunā drošības jautājumus: „Pirmkārt, mēs mājās pārrunājam, ko drīkst, ko nedrīkst, lai viņa pati zinātu, ka ar svešiem sarunāties nedrīkst, ka uz ceļa ir jāskatās mašīnas, ka nevar kāpt nevienā svešā mašīnā.” Savukārt Ļubova dzīvo laukos un ir pārliecināta par sava bērna drošību, jo ceļš ir zināms un arī atstarotājs ir.

Lai bērni veiksmīgāk pielāgotos skolas režīmam un uz mācību iestādi nedotos saguruši, vispareizāk ir rīkojušies tie vecāki, kuri jau nedēļu iepriekš savas atvases ir sākuši pieradināt pie jaunā dienas režīma. Svarīgi ir vakaros laicīgi iet gulēt un pirms miega nenodarboties ar fiziskām aktivitātēm, jo tās traucē gulēšanai.

„Lai šajā režīmā varētu vieglāk ieiet, iepriekšējā vakarā ieteicams bērnam iedot siltu, nomierinošu zāļu tēju, tēju ar medu, jo medus ir zināms kā tāds miegu radošs, nomierinošs, pienu ar medu. Tātad sagatavot viņu veselīgam miegam, labai atpūtai pirms lielā starta, uz skolu ejot,” skaidro ARS pediatre Silvija Latkovska.

Skola ir arī zināma kā vieta, no kurienes bērni mājās pārnes dažādas slimības. Arī šeit ārstiem ir padomi, kā šos riskus mazināt: „Tie bērni, kas vasarā ir aktīvi dzīvojuši, sportojuši un peldējušies, tie slimos mazāk. Un vecākiem būtu svarīgi, lai ir apzinīgums – slimos bērnus uz skolu nelaist, jo tādā veidā pārējie inficējas. Runā, ka no septembra bērniem vajag dot vitamīnus, lai viņi būtu stiprāki. Es personīgi uzskatu, ka agrīnais rudens ir tik bagātīgs ar dabiskajiem vitamīniem – augļiem, dārzeņiem, ka pēc tiem sintētiskajiem nekāda liela vajadzība nav.”
Šie daži pamatprincipi var palīdzēt vecākiem būtu mierīgākiem, palaižot savu atvasi skolas gaitās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti