Panorāma

Kam tērēs aizsardzības budžetu?

Panorāma

Par Kozuļa saistību ar balsu pirkšanu netiešas liecības

Ēriks Kalnmeiers: kabatzagļus noķert nevar

Kalnmeiers: Izteikumi par aicinājumu netraucēt policiju izrauti no konteksta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lielu sabiedrības sašutumu radījusi informācija, ka  ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers esot aicinājis sīku zādzību gadījumā policiju netraucēt.  Kalnmeiers gan LTV norādīja, ka viņa izteikumi ir izrauti no konteksta un viņš, tieši otrādi, aicina iedzīvotājus vienmēr ziņot par noziegumiem.  

Ziņas par Kalnmeiera aicinājumiem netraucēt policiju sīko zādzību gadījumā parādījās interneta portālos, pamatojoties uz viņa interviju Latvijas Radio 4.

Kalnmeiers intervijā skaidroja, ka šogad Ģenerālprokuratūra ir atcēlusi vairāk nekā tūkstoš policijas atteikumu ierosināt kriminālprocesu, tomēr Rīgā resursu trūkuma dēļ pārbaude notiek tikai, ja cilvēks par atteikumu sūdzējies.

“Cilvēkam nozagts velosipēds, viņš vērsies policijā, viņam pasaka – “liecies mierā, tāpat nemeklēsim, jo neko neatradīsim”.  Un uz viņa iesnieguma raksta – atteikt, it kā pats pazaudējis. Un, ja viņš nesūdzas, mēs to nepārbaudīsim,” klāstīja Kalnmeiers.

Savukārt, ja saņemta sūdzība,  prokuratūra ierosina krimināllietu.

“Likt meklēt ir nereāli, un nav ko traucēt policiju, ja rezultāta tāpat nebūs,” intervijā radio sacīja Kalnmeiers.

Latvijas Televīzijai Kalnmeiers skaidroja, ka interneta portālos viņa izteikumi par policijas noslogotību interpretēti kļūdaini.

Viņš norādīja: visu - arī mazāk smago - noziegumu reģistrācija ir svarīga, jo rada objektīvu priekšstatu par noziedzības līmeni valstī un  konkrētos reģionos. Tomēr ģenerālprokurors atzīst, ka lielākajā daļā gadījumu sīko zādzību izmeklēšana tiešām beidzas bez rezultāta.

“Policija šobrīd tērē nesamērīgi lielu resursu tieši neatklāto noziedzīgo nodarījumu dokumentālai noformēšanai. Tas nav noslēpums, ka objektīvi konstatēt un atrast kabatzagli, ja viņš nav noķerts pie rokas, ir praktiski neiespējami. (..) Tērēt resursu, iesaistīt lielu daudzumu policijas būtu neadekvāti, jo mēs ļoti labi zinām, ka pašreiz policijā ir kadru nekomplekts vairāk nekā 10%, valstī ir palielinājies sevišķi smagu noziegumu skaits, tad ir jāizvēlas,” skaidroja Kalnmeiers.

“Viņus arī noķer, policija noķer velosipēdu zagļus, un tāpēc, atrodot kādu, kam ir 10 riteņi, ir svarīgi, lai iedzīvotāji būtu pieteikuši šīs zādzības,” uzsvēra ģenerālprokurors.

No šī gada pirmajos desmit mēnešos reģistrētajiem 42 tūkstošiem noziedzīgu nodarījumu tieši puse bijuši mazāk smagi noziegumi. Kalnmeiers norādīja, ka kabatzagļu meklēšanā ieguldītie resursi un sasniegtie rezultāti ir tik nesamērīgi, ka daudzās valstīs policija sīkās zādzības nemaz neizmeklē. Arī Latvijā bijis plāns noteikt summu, līdz kurai noziegumus tikai reģistrē, bet neuzsāk operatīvās darbības, tomēr tam nav izdevies rast politisko atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti