• Trešdiena, 2017. gada 26. aprīlis
  • Vārda diena: Rūsiņš, Sandris, Alīna
Rīgā +8°C, DR vējš 10m/s

Aizliegtais paņēmiensEksperiments: Gada labākā notāre piekrīt izkārtot mantojuma fikciju naudas legalizēšanai

Ieteikt šo rakstu

23 komentāri | Latvijā

Pētot bijušā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas izmeklētāja darījumus, LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” devies pie notāres, kas apstiprināja aizdomīgo mantojumu. Eksperimentā par 2014.gada notāri atzītā Daina Andersone piekrīt sakārtot fiktīvu mantojumu, lai palīdzētu legalizēt 50 tūkstošus eiro.

Finanšu policijas bijušā izmeklētāja Roberta Dirnēna ģimenes īpašumu impērijā figurē arī pusmiljonu ASV dolāru vērtais mantojuma darījums. Iespējams, tajā, pašai nezinot, bijusi iesaistīta Dirnēna māte.

Šādus darījumus apstiprina notāri, kuriem vajadzētu visu nepieciešamo informāciju pārbaudīt. Saskaņā ar “Aizliegtā paņēmiena” rīcībā esošo informāciju, Dirnēna mātes mantojumu notariāli apstiprināja Jelgavas notāre Daina Andersone. Izrādās, viņa 2014.gadā atzīta par Latvijas labāko notāri.

Raidījums nolēma viņu apmeklēt un pārbaudīt, vai izdotos sarunāt līdzīgu mantojuma darījumu. Žurnālistu leģenda – nesen miris tēvs, kurš nav bijis turīgs, bet caur mantojumu tagad nepieciešams legalizēt naudu – 50 tūkstošus eiro. Testamenta gan nav, un godīgi viņai tiek pastāstīts, ka mantošana ir tikai fikcija, lai legalizētu naudu. 

Izrādās, problēmu nekādu. Vajadzīga tikai tēva miršanas apliecība un izziņu par pēdējo deklarēto dzīvesvietu. Pat skaidro naudu notārei nevajagot atrādīt: “Likums man nenosaka to pārbaudīt. Jūs man sakiet, man nav pamata jums neticēt.”

AP_LSM_citats.mp4

Ja grib, mantojumā var ierakstīt arī lielāku summu. Notāre tajā pat ir ieinteresēta, jo viņas maksa par šo pakalpojumu ir 0,5% no mantojuma.

“Cik ierakstīsiet, tik nomantosiet,” saka Andersone.

Un lielu bažu, ka ar šādā veidā legalizētu naudu var sanākt nepatikšanas, nav. It kā jau paprasīt varot, kur tad tēvs pie šādas naudas ticis, bet kurš tad to pārbauda. “Jūs parādīsiet mantojuma apliecību, un no šī brīža var pārbaudīt, ja kādu interesē,” saka notāre.

Jau ziņots, ka, pārbaudot vairāku Finanšu policijas pārvaldē strādājošo deklarācijas, LTV raidījums “De facto” atklāja, ka vecākais izmeklētājs Roberts Dirnēns no mātes - skolotājas -  saņēmis gandrīz pusmiljonu eiro vērtu mantojumu, tai skaitā – skaidru naudu.

Komentāri (23)

ABC

Viss kārtībā, jo tautas lielākais vairums to akceptē. Īpaši gadījumos, kad tas attiecas uz pašiem - man taču ģimene jābaro, valsts man neko nav devusi, visi jau zog, ko tad es, tas jau sīkums, nodokļu tāpat nozog un citas amorālas atrunas.

DEF

Viena lieta ir izvairīšanās no nodokļiem, bet cita - naudas "atmazgāšana".

ABC

Viena lieta ir naudas atmazgāšana, bet cita - slepkavība. Viss ir relatīvs, visu var salīdzināt, viss var kalpot par attaisnojumu.

Hemingway

pret sevi arii tikpat principiaals?

ABC

Hemingway, tev ir grūti saprast, ka ir cilvēki, kuriem ir morālie kritēriji nezagt, maksāt nodokļus, neatbalstīt korupciju, nesadarboties ar negodīgiem bisnesmeņiem, nepirkt negodīga ražotāja preci vai pakalpojumu?

:)))

"Jelgavas notāre Daina Andersone pērn nopelnījusi 97 847 latus un 97 santīmus. Viņai pieder četri nekustamie īpašumi Jelgavā, tostarp birojs, un zeme Sidrabenes pagastā. D. Andersone ir Latvijas Zvērinātu notāru padomē. Viņa atklāj, ka izdevumi gada griezumā viņai sastāda apmēram 50 tūkstošus latu."

lol

Tāpēc jau arī ir gada labākā notāre - nevienam neatteiks :)

Zuze

Ja Andersone ir labākā,tad kāda ir gada sliktākā notāre????
Lietis

Lietis

pirms kādu mazo noniecināt, der acerēties, zivs pūst no galvas. Proti notāre pilda likumu un ne viņas pienākums kādu sodīt. izvēles ir tikai trīs 1. nepiedalīties un ciest badu. 2. piedalīties 3. doties prom

siteiL

Ciest badu, lol?

NeLietis

Nemelo, trolli. Likumā nav teikts, ka ir jākrāpjas ar nodokļiem :)))

Vārds

Amatpersonu deklarācija arī interesanta ar ~700kEUR saistībām

NNN

Latvijā vajag ieviest Legalizācijas ministriju, tā varētu pārņemt tieslitu ministrijas funkcijas. Tās funkcijās ietilpstu sabiedrības informēšana, kā legalizēt naudu, kā apiet likumus legāli, pētīt likumu caurumus, kā arī pareizi tulkot likumu, lai paugstinātu savu konkurētspēju un ienākumus.
Kulturkukas

Kulturkukas

Tik tiešām, tāpēc jau viņa ir labākā savā nozarē - vienkārši labs cilvēks, kam ir nauda, tiem par komisijas % tic uz vārda, nav piekasīga. Latvijai tādi juristi patīk!

?

Vai nav tā, ka ja lielā nauda neparādās mantiskā stāvokļa nulles deklarācijā, par to jāmaksā nodoklis un soda nauda! Tātad, ja Vids veic uzrēķinu pat pēc personas nāves, par to atbild likumīgais mantinieks un ja viņš tad neizpilda saistības pret valsti, mantojumu pieņemot, mantojumu drīkst nepieņemt.

vai ne

Tad no sākuma vidam būtu jāinformē, ka tiks veikt uzrēķins par konkrētu summu lai varētu izvērtēt vai ir vērts mantojumu pieņemt.

Tautietis

Šeit jārīkojas kardinālāk- nevar pierādīt legālu naudas izcelšanos- konfiscēt un beigta ballīte- Amatpersonām jau jāzina, ka pieņemot mantojumu līdzi nāk arī saistības. To pašu jāattiecina arī par ,,mantojuma" pamatotību: dāvinātāja legālie ienākumi atņemam nost dzīves vietas izdevumus, transporta izdevumus, ēšanu/ drēbes (pat pēc minimālā nepieciešamā)= teorētiski uzkrātā summa.

bedre

nevar taa vienkarsi nemt nost ja nevar pieraadiit, iedomajies, vecukiem laukos skunii, veel no kara laikiem auto staav jo bija hobijs, vecuki nomira, jauniesi gribeja nojaukt skuuni a tur bugati kas tagad miljonus 15 maksaa! vot jautaajums, kaa tu pieraadiisi ka tas ir mantojumaa ieguuts godiigi, ja tu pat nezini kaa izskataas tehniskaa pase tav vecajam auto. braukt ar vinju nevari, bet ka paardod, taa tev naudu atnem, gluzi kaa Baltkrievijaa sobriid... visi nabagi un neviens neko nevar pateikt...

Po

Bāc !!! Kā cilvēki dzenas pēc mantas ! Un nekad nav gana . Līdz jau nepaņemsi .

tas gan,

toties saviem pēcnācējiem vai radiniekiem var atstāt un uzlabot dzīves apstākļus...

1%

Kā no krievijas kriminālhronikas."Notiek narkobarona trīsstāvu pils pārmeklēšana,mākslas,juvileru izstrādājumi milj.$ vērtībās.Stāv divi vecīši un uz jautājumu kam tas pieder,atbild, MŪSU.Kur tad jūs to visu dabūjāt?Visu mūžu taču strādājām!

Bono

Vajadzētu papētīt, ar kādam lietām VID FP tas Dirnēns iepriekš ir nodarbojies. No kurienes nepieciešams legalizēt 500 000 dolārus? Iespējams, ka pildījis jumta funkciju cilvēkiem un uzņēmumiem, kam ir bijušas problēmas ar likumu un nodokļu nomaksu. Kādus zaudējumus valstij ir radījusi viņa darbība vai bezdarbība (acu pievēršana).

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Komentēt vari arī ar savu draugiem.lv vai Facebook profilu!

Atlikušo simbolu skaits: 1000