Aptuveni 7% cietušo ar policiju nav apmierināti; VP atzīst uzlabojumu nepieciešamību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Aptuveni 7% cietušo, kas vērsušies policijā, sola to nekad vairs nedarīt, jo viņi nav apmierināti, tā secinājusi Valsts policija nesen veiktā pētījumā par darba kvalitāti cietušā vērtējumā. Policija atzīst, ka ir nepieciešami uzlabojumi darbā, un sola, ka iedzīvotāji tos izjutīs. 

Policija pētījumā arī noskaidrojusi, ka ar saskarsmes kvalitāti vairākumā gadījumu viss ir kārtībā, taču jāpilnveido darba organizācija.  

Cietušajam cilvēkiem ir svarīgi, cik ātri policija ierodas notikuma vietā. Lai kāds arī  noziegums pret viņu vai pret viņa īpašumu pastrādāts, jo vēlāk policija ieradīsies, jo cietušais būs mazāk apmierināts, policija konstatē pētījumā.  

Valsts policijas pārstāvis Andis Rinkevics atzīst: „Mēs ļoti labi apzināmies, ka resurss, kāds ir, tāds ir. Tomēr pētījums liecina, ka ir iespējams apmierinātību ar policijas reaģēšanu būtiski uzlabot, ja ar cilvēku, kuram nepieciešama palīdzība, vienojamies par ierašanās laiku. Tas nozīmē to, ka cilvēkam nav jāsēž un jāzīlē, kad policija atbrauks, viņš var sazināties ar radiniekiem vai izdarīt citus steidzamus darbiņus.”

Tāpat arī policija saņēmusi gana daudz sūdzību par to, ka cilvēks bijis policijā, rakstījis iesniegumu, sākta izmeklēšana, taču pēc tam ilgāku laiku iestājas klusums - par lietas virzību nav ziņu, stāstīja Rinkevics.

„Līdz ar to viņa izpratnē rodas sajūta, ka policija neko nedara, lai gan no otras puses, policija aktīvi strādā. Komunikācijas biežums ar cietušo ir svarīgs, un, jo biežāk policija to dara, biežāk sarakstās, informē, kas tad notiek jūsu lietvedībā, jo cietušais ir apmierinātāks,” norādīja Rinkevics.

Cietušo apmierinātība policijai ir svarīga, lai cilvēku arī turpmāk ziņotu par faktiem, atzina Valsts policijas pārstāve Dace Landmane.

„No policijas perspektīvas mums ir svarīgi, ka cietušie vēršas ziņot par noziegumiem. Ja nevēršas, tā tiek paaugstināta latentā noziedzība,” uzsvēra Landmane.

Pētījumā arī atklājās, ka aptuveni septiņi procenti, kas ziņojuši, turpmāk vairs policijā nevērsīsies. Neapmierinātības iemesls vairākumā gadījumu esot izmeklēšanas rezultāts. Ir nelielas atšķirības gadījumos, ja nodarījums vērsts pret personu vai pret īpašumu, skaidroja Rinkevics.

Turklāt pētījumā policija ievērojusi, ka lielākā daļa sieviešu policijā vēršas, lai noziegums vairāk neatkārtotos, savukārt vīriešiem ir vēlme atriebties un sodīt vainīgo personu. Cietušās sievietes nereti pēc atbalsta arī vēršas resursu centrā sievietēm „Marta”.

Nataļja Vilistere no centra „Marta” Latvijas Radio pastāstīja, ka daudzās situācijās līdz šim pietrūcis policijas atbalsta, taču viņa jūt, ka policijā ir izmaiņas.

Policijas veiktais pētījums iekļaujas Eiropas Komisijas finansētā projektā. Policija arī izstrādāja dažādas metodes, kā strādāt ar cietušajiem, un radīja mācību programmu, ko jau izgājuši daudzi policijas darbinieki. Pētījuma kopējais finansējums bija 5000 eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti