• Trešdiena, 2017. gada 26. aprīlis
  • Vārda diena: Rūsiņš, Sandris, Alīna
Rīgā +8°C, DR vējš 10m/s

Latvijas Bankas vadītājs: Mums jābūt gataviem jaunai krīzei

Ieteikt šo rakstu

60 komentāri Papildināts 11. martā 2016, 9:57 | Ekonomika

Lai arī Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaug, tomēr izaugsmes tempi palēninās un Latvijā ir jābūt gataviem iespējamai jaunai krīzei, to Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" atzina Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Pēc viņa teiktā, arī Latvijas ekonomika atdziest, tāpat kā eirozonas tautsaimniecība kopumā. Šā gada inflācija Latvijā, visticamāk, nebūs 2%, kā tas paredzēts šā gada valsts budžetā, bet gan zemāka – tuva nullei.
 
Patlaban Latvijas Banka strādā pie Latvijas inflācijas prognozes pārskatīšanas un ar savām jaunākajām aplēsēm varētu nākt klajā pavasarī. Tāpat Latvijai nāksies pārskatīt valsts IKP izaugsmes prognozi, kas arī būs zemāka par iepriekš lēsto, atzina Latvijas Bankas prezidents.

"Arī Latvijas ekonomika diemžēl atdziest, un mums būtu jābūt gataviem arī uz vissliktāko. Mums ir jāmācās no iepriekšējās krīzes.

Astoņi gadi, protams, ir pagājuši, daudzas lietas ir aizmirsušās. Bet tas viss arī sākās ļoti nevainīgi - dzīvojām ar nelielu deficītu un mēs redzējām, kas notika, kad iesākās krīze. Viss var mainīties faktiski pāris mēnešu laikā. Tāpēc mums ir jābūt tam gataviem," teica Rimšēvičs.

Ceturtdien, 10.martā, Eiropas Centrālā banka (ECB) nāca klajā ar jaunajiem eirozonas ekonomiku stimulēšanas pasākumiem, kā rezultātā eirozonā pieaugs brīvie līdzekļi eirozonas ekonomiku izaugsmes stimulēšanai.

Nauda, ko ECB aizdod komercbankām, ir kļuvusi vēl lētāka – ECB aizdos naudu ar 0% likmi. "Kaut kas tāds iepriekš nav bijis," atzina Rimšēvičs un pauda cerību, ka šie pasākumi stabilizēs situāciju eirozonā.

Rimšēvičs norādīja, ka ar Eiropas Centrālās bankas jau vairākus gadus īstenoto naudas drukāšanu vien eirozonas valstis nevar nevar izvest no stagnācijas.

"Ir skaidri redzams, ka tautsaimniecības atdziest, un ECB viena pati tikai drukājot naudu un palielinot naudas masu apgrozībā, nespēj izvest eirozonas valstis ārā no krīzēm un stagnācijas," teica Latvijas Bankas prezidents.

Pēc Latvijas Bankas vadītāja teiktā, "saldas zāles" eirozonas valstu ekonomiku stimulēšanai vairs nav palikušas.

Latvijai arvien vairāk jādomā par konkurētspējas palielināšanu, par vēl efektīvāku valsts pārvaldi, tēriņu pārskatīšanu un to efektīgāku izlietošanu, uzskata Latvijas Bankas prezidents.

Tāpat valdībai un komercbankām būtu jāsēžas pie sarunu galda "nekavējoties", lai saprastu visus iemeslus, kāpēc komercbankas neaizdod to rīcībā esošos resursus, teica Rimšēvičs.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrijas iepriekš lēsa - IKP šogad pieaugs par 3%, bet inflācija būs 2%. Balstoties uz šim prognozēm, valsts šā gada budžeta deficīts plānots 1% apmērā no IKP.

Komentāri (60)

ko tu

labāk izdod atkal jaunu jubilejas monētu, tas jums labāk sanāk

Artis

Ja Latvijas finanses izskatās tikpat slikti kā Rimševics šajā bildē, tad būs sūdi.

Artis

To es spriežu pēc sevi - es izskatos pēc slīkoņa un man visu laiku ir sūdi.

Artis (ne tas otrais)

Ka bilde bija draņķīga, to saprata arī admins, jo to nomainīja. Tas otrais Artis ir nejēga un vājš arī fiziski.

Artis (ne tas otrais)

Es savu purnu, kurā izskatos nejēga un vājš arī fiziski, nomainīt nevaru.

>>ko tu

Īpaši priekš tevis un citiem nabagiem LB varētu izdot jubilejas monētu ar 0 euro nominālu un izbārstīt tur, kur jūsējie tusē - pie miskastēm un spirta točkām:))))))))

Krīze

diemžēl tiešām tuvojas, lai arī iepriekšējā vēl nav beigusies. Pedagogiem, ugunsdzēsējiem, mediķiem, daudziem citiem iecerētā algas pieauguma vietā būs atkal apcirpšana.
Bet tas viss vēl nenotiks šogad, varbūt nākamgad.

nevar

būt! ...krīze jau sen beigusies.Ministriem algas palielinātas...viss štokos. Rimševičš vienkārši ir pakļāvies Krievijas propagandai!

nodzēries bomzis

tā tas ir, mums, dzīves pabērniem, krīze nekad nebeidzas, skumji un ... vemt gribas

Salāpies!

Krīze uzreiz pārcelsies uz rītdienu.

[+]

Krīzes termins te tiek lietots nevietā. Ekonomiskā atdzišana nav krīze. Krīzi raksturo saimnieciskās darbības lejupslīde, IKP sarukums, bezdarba pieaugums. Nekas no minētā pašlaik nav novērojams.
Iespējamo krīze tuvošanos diagnosticē ar citiem parametriem, piemēram augstu inflāciju (nav), augstu IKP pieaugumu (nav), tekošā konta deficīts pret IKP (neliels), utt. Krīzes riski varētu pieaugt, ja atjaunotās oligarhu politiskās ietekmes rezultātā atsāksies bezatbildīga budžeta līdzekļu šķērdēšana un izlaupīšana.
Novērojamās pazīmes liecina, ka mūs varētu sagaidīt ļoti lēna ekonomiskā attīstība, jeb ekonomiskā stagnācija, nevis krīze.
Lēnām airēties uz priekšu vai slīkt - ir tomēr atšķirība :)

nu ja

Tad, kad šīs pazīmes - saimnieciskās darbības lejupslīde, IKP sarukums, bezdarba pieaugums - būs "uz sejas", tad būs par vēlu. Tāpat augsta inflācija, straujš IKP pieaugums, u.t.t. nav vienīgās pazīmes, kas brīdina par tuvo krīzi, jo krīzes ir dažādas.
Ir acīmredzami, ka ekonomika "dziest" jeb precīzāk sakot - neuzkarst.. Arī iemesli nav tālu jāmeklē - Krievija, Ukraina, Sīrija, bēgļi, Daesh, utt. Kamēr nebūs saprotama risinājuma, tikmēr arī būs kā ir patlaban - it kā viss notiek, bet nekāda prieka no tā nav neviena.
Jā, uz šī fona ir ĻOTI svarīgi lieki neizķinķelēt budžetu, jo "caurumu" neesamība var ļoti palīdzēt.

[+]

Es nosaucu gan krīzes pazīmes, gan arī krīzes tuvošanās pazīmes, tāpēc tavs "kad būs, tad jau būs par vēlu" ir nevietā.
Es neuzskaitīju visas krīzes tuvošanās pazīmes, cerot, ka "utt." nozīme lasītājam nav sveša.
Ja tu saki, ka ir dažādas ekonomiskās krīzes, tad varēji nosaukt vismaz vienu, kura atšķiras no klasiskās.
Ekonomiskā attīstība turpinās. Tikai tā ir stipri lēnāka par to, ko vēlas bizness, finanšu tirgi, patērētājs. Taču vēlmju un realitātes neatbilstība nav ekonomiska, bet psiholoģiska krīze.
Vērojamie ekonomiskie procesi nav tik daudz saistīti ar pilsoņu karu Sīrijā, bēgļiem vai Krieviju. Lielāku lomu spēlē Ķīnas ekonomiskās izaugsmes lejupslīde, ASV CB procentu likme un Eiropas banku pasivitāte biznesa kreditēšanā.
Par fiskālo disciplīnu es pilnībā piekrītu. Domāju, ka tas arī ir LB vadītāja brīdinājuma mērķis, jo budžeta deficīts, atšķirībā no naftas cenas vai Šanhajas biržas indeksa, ir tas, par ko mēs atbildam paši un paši spējam kontrolēt.

tieši tā

- Rimševičš panikas cēlājs ! Kremļa aģents ECB!

[+]

> tieši tā
Kur tu mācījies ekonomiku? Turpat, kur jokot? Mācību iestādē īpaši atpalikušiem indivīdiem? :)

tieši tā

abi kopā mācījāmies! Nav smuki aizmirst kursa biedrus!

[+]

> tieši tā
Jūs abi mācījāties kopā? Lieliski, apsveicu :)

tieši tā-[+]

..izsaku līdzjūtību - amnēzija ir nejauka lieta:((( ...,tad jau Jūs Džeikobu Rotšildu arī neatceraties....,bet tas arī tāpat,kā Rimševičš ir kritis par upuri Kremļa propagandai:(((

[+]

> tieši tā, jeb pareizāk - LSM.lv klauns vārdā reptilis
Amnēzija un Kremļa propaganda arī nomoka? Rotšildi un Rimševici rādās? Nevarēšu palīdzēt, neesmu psihiatrs, reptili :)

tieši tā-[+]

..bet man ,nav naudas...ir grūti...problēmas ar psihi... ,sieva pameta... saka,ka esmu neciešams impotents idiots -tā nav krīze ??? ja man ir tik slikti...tad jau valstī kaut kas nav kārtībā:))))) ,kurš tad cits,ja ne ierēdņi un valdība ir vainīgi???:)))))

nu ja to [+]

Vairs neatceros, bet cik gan augsta inflācija un IKP pieagums bija 1998.gadā, kad Krievija nokrešoja? 2000.gadu sākumā, kad aizdīķijā dotcom burbulis plīsa? Jebšu tās nebija krīzes, bet "problēmiņas"?
Un vēl - ja Eiropa ir pasīva, ASV - arī, tad patiešām var gaidīt strauju izaugsmi "iPhonu skrūvētavā" Ķīnā?

[+]

1998. gada Krievijas finanšu krīze no tavas puses ir slikts piemērs, jo tā ir klasiskas krīzes piemērs. Kopumā ir 12 galvenās iespējamās krīzes indikācijas un Krievijas krīzes būtiskā indikācija bija viena no tām - tekošā konta deficīts.
Dotcom burbulis ir vēl sliktāks piemērs, jo nebija globāla krīze, bet gan pamatīgas svārstības vienas biznesa sfēras ietvaros un šo svārstību viļņi neizplatījās ar lielu spēku un lielā attālumā. Turklāt šī sfēra diezgan ātri atkopās.
~5% ASV IKP pieaugums ir pasivitāte? :) Ķīnas problēmas nesakņojas tikai ASV vai ES pirktspējā. Ķīna pārcieš savu nekustamā īpašuma un ekonomisko burbuli, sasinātu konkurenci ar citām Austrumāzijas valstīm par lētāku darbaspēku un neattīstītu iekšējo tirgu. Augot Ķīnas dzīves līmenim, aug darbaspēka izmaksas, kas bremzē ražošanas izvietošanu Ķīnā.

[+]

> tieši tā
Es jau teicu, nevarēšu palīdzēt, neesmu psihiatrs, reptili :)

nu ja to [+]

Ar piemēriem viss ir kārtībā, jo mans mērķis bija pierādīt, ka ne visas krīzes ir globālas un ne visas krīzes nozīmē pilnīgu "golod, holod i razruha". Patiesībā tik dziļas krīzes kā tā, no kuras ejam ārā, ir retas un garas (ilgas). Diezin vai ir daudz cilvēku, kas tādu piedzīvo vairākas reizes mūžā. Pa vidu ir n sīkākas, lokālākas, u.t.t. un laikā, kamēr pēc šīs sagaidīsim krietu izaugsmi, vēl būs ne viena vien sīkkrīzīte. Un, manuprāt, ķīnas tagadējās problēmas ir daļa no tās krīzes, kuras tumšākos brīžus mēs jau esam pārdzīvojuši. Bet šim viedoklim var nepiekrist. :)

[+]

No tava pirmā komentāra varēja noprast, ka tu man oponē, sakot, ka ļoti lēna ekonomiskā attīstība, jeb ekonomiskā stagnācija arī ir krīzes priekšvēstnesis. Taču ne Krievijas krīze ne arī lokālais dotcom burbulis to nepierāda. Dotcom par krīzi var nosaukt tikpat lielā mērā, kā VW skandāla radītās sekas.
No manas puses runa nevienu brīdi nav bijusi par to, ka ir tikai globālas un nav lokālu krīžu. Tāpēc man īsti nav saprotams, kāpēc tu man vēlējies pierādīt kaut ko, par ko nav runa. Var jau būt, ka kaut kas pazuda tulkojumā :)
Lai nu kā arī nebūtu, paldies par sarunu.

janis

varbūt zagt mazāk, viegli tas gan nebūs.

čiks

ja bankas kritīs un iedzīvotāji zaudēs savus uzkrājumus,noteikti vainos Putinu.

kāpēc

tev tik ļoti gribas visur iepīt savu putinu? kāpēc tu viņu nemitīgi cildini?

leduslācis

Navs skaidrs ar ko Latvijas banka nodarbojas patlaban, eiromonētu kalšanu varētu uzticēt finansu minostrijai! Mums vairs nav teikšanas pār Latvijas finansu resursiem, ja nu par tērēšanu, bet to nenosaka Latvijas banka.

pavasaris

kāpēc mums vairs nav teikšana pār finanšu resursiem? tu vairs neatbildi par to, cik nopelni un cik tērē? tagad kāds cits to dara tavā vietā? tev nu gan neveicas :D:D:D

vispirms tu saki, ka tev nav skaidrs ar ko nodarbojas banka, bet tad pēkšņi ir skaidrs? :D

Latvijas banka nenodarbojas ar naudas tērēšanu, to dara pavisam citas institūcijas. naudu tērē privātpersonas, juridiskas personas, pašvaldības un ministrijas, nevis banka

Latvijas banka

kreditē Ventspils metalurgu, Liepājas naftu, Mārupes dzelzceļu un Laimdotas aviolīnijas.

$

Latvijas banka nekad nav kreditējusi minētos uzņēmumus
tu esi vēl viens pajolis, kurš neatšķir Latvijas Banku no Valsts kases:)))))))

xxx

Tā jau ir ja valdībā vieni piderasi,zagļi un kretīni!!!

Jas

Šāds paziņojums bija gaidāms, jo nekādas fiskālās disciplīnas jau atkal. Palaidušies fiskālā izlaidībā gan deputāti, gan valdība...

...urka...

...par var cepties ,tautieši ? Mums ES taču savs cilvēks ir - ,,nokonsolidēja mūs visus te Latvijā,,laimes stāstu zemē,, ,nokonsolidēs arī visu ES pēc augumiem ...Ir vāciešus ,ir angļus un frančus ...Paši tak ievēlējām -kur uztraukumam pamats -pie tam vēl LV Banakas šefam jo sevišķi ???

...urka...

...agrāk rakstīju promaskaviskus un pretlaviskus komentārus ar segvārdu ,,reptilis,, ...tagad nolēmu - neslēpties ...iznākt no ,,skapja,,..., rakstīt ar savu īsto segvārdu -,,urka,, !!!

E.

Rinkēvičam pašam gan krīze nedraud - ar mūsu naudu nodrošināts visam mūžam.

Mūsu nauda

Tu vēl ne centu nopelnījis neesi.

Atlaist liekēžus

Par to valsts pārvaldi Rimšēvicam ir taisnība. Uzpūsti štati, kas palielinās ar katru dienu ar visādiem padomniekiem, departamentiem, vietnieku vietniekiem. Bet tauta jau vairs nespēj pelnīt lielajam liekēžu baram.

xxl

Tie visi ,kas sēž un pārvalda Latviju ........tiem sen smadzenes ir sapuvušas ,vai tādi ,kam nav smadzeņu ,domās par Latvijas TAUTU.Nekad........ko JŪS peraties....labāk nebūs ..būs tikai sūdīgāk.

xxl

...agrāk rakstīju promaskaviskus un pretlaviskus komentārus ar segvārdu ,,REOTILIS,, ........tagad nolēmu - neslēpties iznākt no ,,SKAPJA,, ..., rakstīt ar savu īsto segvārdu -xxl !!!

Janis

Izteikti trollisks viedoklis.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Komentēt vari arī ar savu draugiem.lv vai Facebook profilu!

Atlikušo simbolu skaits: 1000