Dienas ziņas

Strazdes baznīcai – 420

Dienas ziņas

Dagdā atklāta vēsturiska sienas glezna

Piensaimniecības vietā izvēlas lauku tūrismu

«Dīriķu» saimniece no piena lopkopības pievēršas lauku tūrismam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nestabilitāte piensaimniecības nozarē izmainījusi Limbažu pagasta zemnieku saimniecības “Dīriķi” ikdienu. Vairāk nekā 20 gadus ilgai nodarbei pirms mēneša pielikts punkts. Ganāmpulks ir pārdots, un tā vietā saimniecība pamazām pārorientējas uz lauku tūrismu. 

Doma par piensaimniecības likvidēšanu briedusi jau ilgāku laiku, un pieņemt to izšķirošo lēmumu palīdzējusi šī vasara, kad atkal samazinājās piena iepirkuma cenas.  

Limbažu pagasta zemnieku saimniecības “Dīriķi” kūtī tagad saimnieko vairs tikai dažādu šķirņu vistas un gaiļi. Augusta vidū viss govju ganāmpulks pārdots kaimiņos esošajam lielražotājam “Lādes piens”.

Saimniece Ingrīda Zaķe stāsta, ka vēl aizvien pēc pieraduma ceļoties četros no rīta, un ir neierasti, ka nav vairs jāsteidz uz kūti.

“Vienā dienā atbrauca mašīna un trīs tūrēs aizveda. Es aizgāju prom, jo negribēju uz to skatīties, lai gan biju nobriedusi. Nebija tā, ka ļoti žēl. Es biju tam jau psiholoģiski sagatavojusies, ka tā tam jābūt, ka tā uz priekšu dzīvot nevar,” stāsta Ingrīda Zaķe.

Ganāmpulks gan nebija liels - 25 slaucamās govis, bet pēdējā laikā jau kļuvis par grūtu to uzturēt. Ar to, ko saņēma par pienu, bijis par maz, lai sagādātu lopbarību, paveiktu citus darbus un algotu strādniekus.

Tā jau ilgāku laiku prātots, kā saimniekot turpmāk. Paralēli sāka audzēt šinšillas, no radiniekiem paņemti eksotiskie putni, iegādāti arī dambriežu mātīte un tēviņš, kuriem nu piepulcējies trešais.  

Dzīvnieki tagad, kā saka saimniece, ir solis pretī briedušajai iecerei par lauku tūrismu. Viņas izvēli atbalstījis arī vīrs un dēls. Viņi veido voljerus, rok dārzu. 

Saimnieces aizraušanās ir arī košumaugu audzēšana, viņa lepojas ar 180 peoniju, 70 hostu šķirnēm un citiem apstādījumiem. Skolēnu grupas un citi interesenti ciemos jau bijuši, un ziema nu būs pārdomu laiks, ko vēl lauku ceļotājiem piedāvāt.

“Kaut ko, ar ko viņiem nodarboties, kādas skulptūras, dažādās šūpoles vai citu, kaut ko,” pieļauj saimnieces dēls Dairis.  

“Ko es vairs savos gados eksperimentēšu un gaidīšu kaut ko. Pieslēdzos tam, kas vairāk sirdij patīk, kas tuvāks,” saka pati Ingrīda.  

“Dīriķu” saimniece pieteikusies arī iespējai saņemt kompensāciju par piena ražošanas samazināšanu. Aprēķināts, ka par 25 govju likvidēšanu saimniecība var saņemt ap 1800 eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti