Dienas notikumu apskats

ES plāno piešķirt miljonus Baltkrievijai migrācijas stratēģijai un bēgļu centriem

Dienas notikumu apskats

''Vienotība'' neliks šķēršļus dzelzceļa elektrifikācijas projektam

Ķīna nikni reaģē uz ASV draudiem bloķēt Pekinu; brīdina ar "postošu konfrontāciju" un karu

Ķīnas mediji brīdina ASV: Strīds par mākslīgām salām var novest pie «postošas konfrontācijas un kara»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ķīnas valsts mediji nikni reaģējuši uz ASV jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa valsts sekretāra amatam izvirzītā Reksa Tilersona draudiem bloķēt Pekinu Dienvidķīnas jūrā. Runājot par teritoriālajiem strīdiem šajā jūrā, kur Ķīna sākusi būvēt mākslīgas salas, Tilersons paziņoja, ka tā ir nelikumīga rīcība. 

Viņš piebilda, ka centīsies panākt, lai Ķīnai tiktu liegta piekļuve šīm mākslīgi izveidotajām salām. Ķīnas valsts mediji brīdina, ka šāda rīcība novestu pie „postošas konfrontācijas un kara''.  

Pēdējos gados Ķīna arvien uzstājīgāk izvirzījusi teritoriālās pretenzijas Dienvidķīnas jūrā, kur tādas pašas pretenzijas ir arī citām reģiona valstīm. Pekina savas pretenzijas nostiprina, strīdīgajās teritorijās uz klintīm un rifiem būvējot mākslīgas salas.

Satelīta attēli liecina, ka uz atsevišķām salām jau parādījušās militāra rakstura struktūras.

Citas reģiona valstis šādu rīcību nosoda kā klaji nelikumīgu, bet Pekina pārmetumus noraida. Arī līdzšinējā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija asi kritizējusi Ķīnas īstenoto mākslīgo salu būvēšanu. Vašingtona solījusi nodrošināt kuģošanas brīvību Dienvidķīnas jūrās un uz strīdīgajām teritorijām sūtījusi arī savus jūrasspēku kuģus. 

Taču Savienotās Valstis līdz šīm nav draudējušas bloķēt Ķīnas piekļuvi tās uzbūvētajām salām. Tieši ar šādu brīdinājumu šonedēļ klajā nāca par ārlietām atbildīgā ASV valsts sekretāra amatam izvirzītais Rekss Tilersons. Tas notika noklausīšanās laikā Senātā, kam ir jābalso par visu Donalda Trampa izvirzīto valdības locekļu apstiprināšanu. 

Uzrunājot senatorus, bijušais naftas uzņēmuma “ExxonMobil” vadītājs Tilersons paziņoja, ka Pekina „sagrābj teritoriju vai paziņo par kontroli pār teritorijām, kas likumīgi nepieder Ķīnai”. Viņš Ķīnas rīcību, būvējot mākslīgās salas strīdīgajās teritorijās, pielīdzināja Krievijas īstenotajai Krimas aneksijai.

„Ķīnas īstenotā salu veidošana Dienvidķīnas jūrā ir teritoriāli strīdīgu teritoriju sagrābšana, ignorējot starptautiskās normas. Mums būs Ķīnai jānosūta skaidrs signāls, ka, pirmkārt, salu veidošana ir jāpārtrauc, un otrkārt – jūsu piekļuve šīm salām netiks atļauta,” norādīja Tilersons.

Tilersons nepaskaidroja, kā Savienotās Valstis varētu bloķēt piekļuvi mākslīgajām salām.

Ķīnas Ārlietu ministrijas reakcija bija pieklusināta. Tā paziņoja, ka Ķīnai ir tiesības īstenot „normālas aktivitātes” savā teritorijā. Ministrijas pārstāvis uz jautājumu par Tilersona pieminēto bloķēšanu norādīja, ka viņš neatbildēs uz hipotētiskiem jautājumiem.

Bet daudz asāki savās reakcijās bija Ķīnas valsts mediji.

Nacionālistiski noskaņotais laikraksts “Global Times” brīdināja, ka šāda ASV rīcība novestu pie „liela mēroga kara”. Izdevums Tilersona komentārus vērtēja kā „pārsteidzošus” un pauda uzskatu, ka viņš apzināti parādīja stingru nostāju pret Ķīnu, lai iegūtu senatoru atbalstu.

Savukārt laikraksts “China Daily” vērtēja, ka šādus izteikumus „nav vērts ņemt nopietni, jo tajos samaisīts naivums, īsredzīgums, aizspriedumi un politiskas fantāzijas”. Tomēr izdevums piebilda - ja Tilersona teiktais tiešām tiks īstenots dzīvē, tas novedīs pie „postošas konfrontācijas starp Ķīnu un ASV”.

Liela daļas Tilersona noklausīšanās Senātā bija veltīta Krievijai. Viņš atzina, ka „pašlaik Krievija rada draudus” un „NATO sabiedrotajiem ir pamats būt satrauktiem par Krieviju”. Tilersons apgalvoja, ka arī būtu mudinājis uz stingrāku rīcību, reaģējot uz Krimas aneksiju un karu Ukrainas austrumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti