Džihādistiem pievienojas arvien vairāk ārvalstnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Džihādistu grupējumiem Sīrijā un Irākā pievienojušies kaujinieki no vairākiem desmitiem valstu vēl „nepieredzētos apmēros” - par to brīdināts ANO ziņojumā, kura fragmenti publicēti britu presē. Vienlaikus ASV mediji vēsta, ka ik mēnesi ar nolūku pievienoties džihādistiem reģionā ieplūst vairāk nekā 1000 cilvēku. Izlūkošanas informācija pagaidām neliecina, ka ASV vadītā gaisa uzlidojumu kampaņa kaujinieku plūsmu būtu mazinājusi.

Lai pievienotos radikālajiem grupējumiem Sīrijā un Irākā, tajās ieradušies džihādistu kaujinieki no vairāk nekā 80 valstīm, liecina dati saskaņā ar ANO Drošības padomes ziņojuma fragmentiem, kurus publicējis britu laikraksts „Guardian.”

Iespējams, džihādistu grupējumiem pievienojušies aptuveni 15 tūkstoši kaujinieku no ārvalstīm. Drošības padomes pētījumā teikts, ka ārvalstu kaujinieku skaits, ka devušies karot kopš 2010.gada, „daudzkārt” pārsniedz iepriekšējo 20 gadu kopējo rādītāju.

ANO brīdina, ka vairāk valstu nekā jebkad iepriekš saskaras ar problēmu, kad jādomā, kā rīkoties ar kaujiniekiem, kas atgriezušies no konflikta zonas. Piemēram, Lielbritānijā jau tikušas arestētas vairāki desmiti personu uz apsūdzību pamata par gatavošos doties uz Tuvajiem Austrumiem, lai pievienotos džihādistu grupējumam „Islāma valsts.” Arī Francija gatavajos apstiprināt „pretterorisma” likumu, kas ļautu piemērot ceļošanas aizliegumu jebkuram, kuru tur aizdomās par plāniem pievienoties radikālajiem kaujiniekiem.

ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde septembrī paziņoja, ka Irākā un Sīrijā varētu būt jau 20-30 tūkstoši tā dēvētās „Islāma valsts” kaujinieku. Avoti ASV drošības iestādēs lēsa, ka no 15 tūkstošiem ārvalstu kaujinieku tuvu diviem tūkstošiem ir rietumnieki.

Vienlaikus amerikāņu laikraksts „Washington Post” vēsta, ka ASV vadītajai gaisa uzlidojumu kampaņai pagaidām nav izdevies mazināt ārvalstu kaujinieku plūsmu uz Sīriju. Saskaņā ar laikraksta ziņoto, valstī ik mēnesi ar nolūku pievienoties džihādistiem ierodas vairāk nekā 1000 cilvēku. Vienlaikus norādīts, ka skaitļi arī neuzrāda, ka uzlidojumi būtu veicinājuši plūsmas intensitāti. Līdz ar to tā palikusi nemainīga, un kopējais kaujinieku skaits turpina pieaugt. Bet iespējams, kādas izmaiņas varēs novērot pēc vairākām nedēļām, ņemot vērā laika nobīdi izlūkošanas informācijas apstrādē, laikrakstam norādījušas ASV amatpersonas.

Bet Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erodgans piektdien atkal vērsa kritiku pret rietumvalstīm par pārāk lielu koncentrēšanos uz cīņu par stratēģiski nozīmīgo Sīrijas pierobežas pilsētu Kobani, kuru ielenkuši džihādisti. Pēc tikšanās ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu, Erdogans norādīja, ka praktiski Kobane jau atrodas Turcijas robežas pusē, proti, uz turieni devušies tūkstošiem bēgļu, bet pašā pilsētā, viņa vārdiem, „vairs nav palicis neviens, izņemot 2000 cilvēku, kas cīnās.”

Turcija ir atļāvusi bruņotiem Irākas kurdu un Sīrijas mēreni noskaņotās opozīcijas kaujiniekiem šķērsot savu robežu, lai nokļūtu Kobanē un pievienotos tur esošajiem Sīrijas kurdiem pilsētas aizstāvēšanai. Tas izsaucis asu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma nosodījumu, kas notikušo nosauc par „klaju Sīrijas suverenitātes pārkāpumu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti