Ziņu analīze
«De facto»: Rietumvalstu attiecībās ar Krieviju krīze nav īstermiņa

Pagājušajā nedēļā uz ikgadējo "Rīgas konferenci" Krievija bija atsūtījusi augstāko amatpersonu pēdējo septiņu gadu laikā. Krievijas drošības padomes sekretāra vietnieks nedēļu pēc vērienīgajām armijas mācībām "Zapad" atbrauca ar vēsti, ka nekādu apdraudējumu Krievija nerada un aicināja Rietumus uz atvērtu dialogu. Latvijas Televīzijas raidījuma “de facto” aptaujātie eksperti aicina atcerēties, ka Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav vienkārši krīze, bet fundamentālas problēmas.

Roķe: NEPLP dusmas izraisīja Latvijas Radio džingls par neuzticību Āboliņam

Šovasar Latvijas Radio (LR) darbinieku ierakstītais un ēterā palaistais džingls, kurā pausta neuzticība medija pārraugam Ivaram Āboliņam, bijis viens no iemesliem, kāpēc Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēma atlaist Latvijas Radio valdes locekli Sigitu Roķi. Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumam “de facto” pauda pati Roķe. Raidījums "de facto" vērtē, ka NEPLP locekļu un Roķes savstarpējie pārmetumi kopā zīmē visai nepievilcīgu ainu – izskatās, ka vēl pavasarī Latvijas Radio vadība ar radio kuratoru padomē kopīgi sprieduši, kā tikt galā ar netīkamu Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālistu.

Vecslabada uz izmiršanas ceļa, bet rosība un apņēmība neiznīkst

Istras pagasts ar tā centru Vecslabadas ciemu, kas atrodas Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, ir viens no tālākajiem Ludzas novada pagastiem – līdz pašvaldības centram vai pussimts kilometru, līdz tuvākajai pilsētai Zilupei – divdesmit. Šīs nošķirtības dēļ pagastam ir izdevies pasargāt no slēgšanas Istras vidusskolu. Taču tagad, kad skolā palikuši vien 22 skolēni, tās pastāvēšanas apdraudēta. Ulmaņlaikos pagastā dzīvoja vairāk nekā 8 000 iedzīvotāju, bet pašlaik palikuši vien 500 iedzīvotāju.

Reformācijas jubilejā spriež arī par Lutera mācības ēnas pusēm un kristiešu un islāma attiecībām

Reformācijas kustības 500. gadadienu šogad visvērienīgāk atzīmēs Eiropas zemē, kurā tā reiz sākās – Vācijā, kur jau norisinājušies un vēl notiks tūkstošiem diskusiju, izstāžu un sarīkojumu. Taču ne vienmēr dižais reformators Martins tajos tiek cildināts un godāts, jo viņš arī asi vērsās pret jūdaismu un islāmu. Arī mūsdienās Vācijā islāma un kristietības attiecības ir sarežģītas, bet kristīgas baznīcas ir atvērtākas pret musulmaņiem.

«Jaunais zīda ceļš»: Ķīnas ekspansija vai biznesa projekts?

Ķīnā prognozē, ka pēc Komunistiskās partijas piecgades kongresa Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina iniciatīva stiprināt tirdzniecības saites ar Eiropu uzņems vēl lielākus apgriezienus, šovakar ziņo LTV raidījums “De facto”. Līdz šim redzamākā iniciatīvas izpausme bijusi attīstīt visai nerentablos dzelzceļa pārvadājumus starp Ķīnu un Eiropu, no kā labumu grib gūt arī Latvija.  

«Rīdzenes» sarunas: Ameriks lielījās Šleseram par «Saskaņas» regulēšanu un žurnālistiem «miera stājā»

Žurnālisti, kas stāv “po stojke smirno” jeb “miera stājā”; “Saskaņas” domnieki, kurus ir viegli regulēt, jo Jānis Urbanovičs esot čamma un neveiksminieks. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” vēsta, ka šādi savu ietekmi Aināram Šleseram viesnīcā “Rīdzene” zīmējis Andris Ameriks jau neilgi pēc nonākšanas Rīgas vicemēra krēslā – 2011.gada februārī. Tas ir fiksēts tā dēvētās “oligarhu lietas” ietvaros Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja noklausītajās sarunās.

Ķīnas un Indijas attiecības – vai solis uz priekšu?

Lielāka starptautiskās sabiedrības uzmanība šobrīd tiek pievērsta neprognozējamajam kārtības traucētājam Austrumāzijā – Ziemeļkorejai, jaunajām ANO sankcijām un Ķīnas un ASV soļiem attiecībā uz Korejas pussalas problēmjautājumu. Taču vasarā tiešas militārās sadursmes iespēja samilza arī starp divām iedzīvotāju skaita ziņā pasaulē lielākajām valstīm – Ķīnu un Indiju. Pēc 10 nedēļu ilgas konfrontācijas Ķīnas-Indijas-Butānas robežkonfliktu stratēģiski svarīgajā Doklamas plakankalnē izdevās atrisināt, ko starptautisko attiecību eksperts Amitai Etzioni ir nodēvējis par konflikta atrisināšanas paraugu. Vai starp šīm valstīm ir gaidāmas jaunas sadursmes un kāda ir to loma Āzijas reģiona attīstībā?

«Kultūršoks»: Kas traucē apvienoties luteriskajai baznīcai

Atšķirīgi teoloģiskie uzskati gadiem ir bijis iemesls, kāpēc Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) noraidījusi apvienošanos ar Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu ārpus Latvijas (LELBĀL). Taču vienlīdz atšķirīgi uzskati nebūs šķērslis apvienoties ar Vācu Evaņģēliski luterisko baznīcu Latvijā (VELBL), lai iegūtu vērtīgu īpašumu – Pēterbaznīcu. Kas ir domstarpību pamatā? Vai tikai atšķirīgie teoloģiskie uzskati?

Kad ūdens sāk smelties mutē, atceras par meliorācijas sistēmu

Kopumā vasaras nogalē stipro lietusgāžu izraisīto plūdu dēļ Latgalē vien ceļiem un infrastruktūrai radītie zaudējumi krietni pārsniedz 4 miljonus eiro, taču tie nebūt nav pēdējie aprēķini, jo zemniekiem radītie zaudējumi vēl tikai tiek apkopoti. Pēc plūdiem, analizējot ārkārtas situāciju izraisījušos iemeslus, atbildīgie dienesti atzīmēja ne vien kritiskos laika apstākļus, reģiona reljefu un ģeoloģiskās īpatnības, bet arī neapmierinošo, pat kritiskā stāvoklī esošo valsts meliorācijas sistēmu.

Skaidrai naudai Latvijā pagaidām nedraud dinozauru liktenis

Leģendāro brāļu Laivinieku laikos viss bija vienkārši. Ķešā skanoša nauda patiešām nozīmēja ķešā skanošu naudu – monētu šķindoņu un banknošu čaboņu. Taču tagad teju katra Latvijas iedzīvotāja kabatā vai makā atrodas viena vai vairākas maksājumu kartes, daži izmanto pat pilnībā virtuālu valūtu - bitkoinus.

KNAB aizdomas par valodas apliecību tirgošanu Latgalē

Korupcijas apkarošanas un novēršanas birojs (KNAB) izmeklē, vai Latgalē desmit ārvalstnieki no NVS un Āzijas valstīm mēģinājuši iegūt nepieciešamo valodas prasmes kategoriju par naudu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

«De facto»: Trīs policistu aizturēšana apstiprina nopietnas problēmas policijas vadībā

Trīs policistu aizturēšana apstiprinājusi jau iepriekš piesauktās problēmas policijas iecirkņos - tiešie vadītāji un iecirkņu priekšnieki nav informēti vai arī izliekas neredzam to, ar ko nodarbojas viņu padotie, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Konkrētajā gadījumā policistu iespējamais noziegums saistīts ar tā dēvēto “točku” biznesu. Taču policistu priekšnieki par to neesot neko zinājuši.

Kosova kā Serbijas ķīlniece – vai vēl ilgi?

Nākamgad apritēs jau desmit gadi, kopš Kosova pasludinājusi neatkarību no Serbijas, taču joprojām starp abām valstīm pastāv nopietns politiskais saspīlējums, kas kaitē reģiona drošībai un tēlam. Tajā pašā laikā Kosovas jautājums bremzē Rietumbalkānu integrāciju Eiropas Savienībā (ES), jo valsts joprojām nav atzīta gan no Serbijas, gan atsevišķu ES valstu puses. Tomēr, tuvojoties Kosovas neatkarības desmitgadei, varētu tikt sperti soļi ilgstošo ienaidnieču samierināšanai.

Melu detektors: Vai tiesībsargs Juris Jansons saka patiesību par nepilsoņiem?

Tiesībsargs Juris Jansons ir aicinājis atteikties no termina “nepilsonis” lietošanas – lai starptautiskajās organizācijās nepilsoņus nejauktu ar bezvalstniekiem un nepiedēvētu Latvijai “300 tūkstošus personu bez pilsonības”. Ja nepilsoņi būtu bezvalstnieki, tas būtu “absolūts totāls cilvēku tiesību aizskārums un pārkāpums”, paziņoja Jansons. Taču tā tas nav, viņš uzsvēra, piebilstot, ka ekonomiskās un sociālās tiesības pilsoņiem un nepilsoņiem ir vienādas. “Melu detektors” pārbaudīja, cik korekti ir tiesībsarga apgalvojumi.

Lieta par Adamovas skolā, iespējams, piekauto zēnu ir izbeigta
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) ir pārtraukusi izmeklēšanu par iespējamu zēna piekaušanu Adamovas speciālajā skolā, tomēr Valsts policija (VP) vēl vērtē citas epizodes, tostarp, iespējamo matu plēšanu kādam no audzēkņiem.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti