Ziņu analīze
Aiz Babītes nelegālās cigarešu ražotnes vīd «pazaudētās iekārtas» lietas figuranti 

Kratīšanas maija beigās un jūnija sākumā saistībā ar nelikumīgu cigarešu izgatavošanu Babītē ir saistāmas ar ražotni, no kuras pirms pāris gadiem pazuda cigarešu ražošanas iekārta. LTV raidījums “de facto” vēstī, ka gan cigarešu marka, gan darbojošās personas abās lietās ir tās pašas. Saskaņā ar neoficiāliem avotiem, ar Babītē atklāto ražotni saistāms “Juriga” valdes priekšsēdētājs Vadims Bondarevskis.

Jaunā KNAB priekšnieka kursabiedri cieši saistīti ar politiķiem

Jaunais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jēkabs Straume noliedz, ka viņa lēmumu piedalīties KNAB konkursā būtu ietekmējuši viņa kursabiedri, kuri šobrīd ir cieši saistīti ar politiķiem. Savukārt atbildes uz jautājumu, kāpēc Latvijai līdz šim nav sekmējies cīņā ar politisko korupciju, jaunajam KNAB šefam pagaidām nav. Tiesa gan, atbildēt uz to Latvijas Televīzijas raidījumam “De facto” nespēja arī ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers un KNAB priekšnieka vietnieks apkarošanas jomā Jānis Roze.

«Mani aizturēja, sita, izsmēja un pazemoja» – homoseksuāļu vajāšana Čečenijā

9. jūnijā Vācija pieņēma pirmo Čečenijas bēgli, kurš bija izbraucis no Krievijas saistībā ar represijām pret homoseksuāļiem. Savukārt divas nedēļas pirms tam, Lietuva pieņēma divus bēgļus no Čečenijas, kuri bija atstājuši Krieviju tāda paša iemesla dēļ. Kas notiek šajā nelielajā Ziemeļkaukāza teritorijā, un kāpēc šai problēmai ir potenciāli tālejošas sekas Eiropā un tajā skaitā Latvijā?

Senie arodi prasa pacietību, bet ne vienmēr dod labu atalgojumu

Podnieks, mucenieks, maiznieks, skursteņslauķis, namdaris, mūzikas instrumentu izgatavotājs ir tikai daži no seniem amatiem, kuru vēsture iestiepjas gadsimtos. Meistari, zeļļi un mācekļi bijuši visos laikos, taču amatu profesionāļi neslēpj, ka jauniešu vidū interese par senākiem arodiem ar roku darbu arvien zaudē savu pozīciju pret darbu tehnoloģiju jomās.

Turkmenistānas cīņa pret korupciju – vai risinājums ekonomiskajām problēmām?

Kopš 2016. gada Turkmenistānas ekonomikā vērojama krīze – Krievijas enerģētikas uzņēmuma "Gazprom" lēmums pārtraukt dabasgāzes importu no Turkmenistānas radījis smagu triecienu valsts ekonomikai, kuras galvenais ienākumu avots ir primāri saistīts tieši ar šī resursa eksportu. Ekonomiskā stagnācija, produktu trūkums un to cenu kāpums rada izaicinājumus Turkmenistānas valdībai un jau desmito gadu pie varas esošajam prezidentam, kurš kā galveno krīzes cēloni saskata valstī pastāvošo korupciju. Paziņojums par Antikorupcijas aģentūras izveidi jūnija sākumā iezīmēja kārtējo soli cīņā pret korupciju un cīņā pret krīzi, taču atklāts paliek jautājums par izvēlētās stratēģijas patiesajiem mērķiem Turkmenistānas iekšpolitikā.

Melnkalne iekļūst NATO, bet Krievijas dzelžainās skavas neatslābst

Balkānu valsts Melnkalne šonedēļ oficiāli kļūst par NATO dalībvalsti. Līdz ar to alianse būs izaugusi līdz 29 dalībniecēm. Melnkalnei šis ceļš bija sarežģīts, izjūtot arī lielu Krievijas spiedienu, kas allaž iestājusies pret NATO paplašināšanos un kurai Melnkalnes iestāšanās aliansē ir īpaši sāpīga.

SPECIĀLI no Ugandas: Neformālās apmetnes un sieviešu tiesību izaicinājumi

Šī gada aprīlī, studiju laikā Mančestras Universitātē, man bija dota iespēja veikt pētījumu Ugandā. Mūsu nelielajai studentu grupai bija iespēja strādāt ar "Slum Dwellers International" organizāciju, kuras darbības mērķis ir uzlabot dzīves apstākļus Džindžas pilsētā, kur vairums cilvēku dzīvo neformālās apmetnēs. Strādājot kopā ar organizāciju, mūsu uzdevums bija noskaidrot, kādos veidos tas ir izdarāms. Tomēr, veicot pētniecību, mani īpaši ieintriģēja šajās apmetnēs dzīvojošo sieviešu tiesību jautājumi.

Politologi: Latvija daļēji gatava akcentu maiņai Eiropas politikā

Jautājumi par to, kāda būs Eiropas loma pasaulē pēc Apvienotās Karalistes “Brexit”, šonedēļ uzvirmoja ar jaunu sparu. Kā uz Eiropas politikas izmaiņām spēs reaģēt Latvijā, ekspertu viedokļi dalās. Nav šaubu, ka izmaiņas būs pamanītas savlaicīgi, bet jautājums ir par spēju tām pielāgoties.

Bērna intereses un tiesvedība - ieskats vienā lietā par vardarbību ģimenē

“Meitene viena pateica, ka vecāki vairākus gadus sita. Un meitenes bija aizvestas uz krīzes centru, pēc tam uz bērnunamu”. Tā pirms 12 gadiem adoptētas māsas uzzināja, ka viņu ģimene nav īsta, un tā sākās nu jau vairāk nekā gadu ilga tiesvedība par vardarbību ģimenē - viena no aptuveni 30 lietām, ko ik gadu izskata Rīgā. Latvijas Radio piedāvā ieskatīties vienā šajā tiesvedībā, nenostājoties nevienā pusē, bet skaidrojot, vai šādos ilgos tiesas procesos tiek ievērotas bērnu intereses.

Nauda veselības aprūpei: variantu daudz, vienīgā skaidrība – kādam par to būs jāmaksā

20 eiro katru mēnesi no katra strādājošā – šādu variantu veselības aprūpes sistēmas glābšanai „zaļzemnieku” premjers Māris Kučinskis minēja pagājušajā nedēļā. Ideja par obligātu fiksētu maksājumu veselības apdrošināšanai nāk no Latvijas Bankas, un tagad to aizstāv arī uzņēmēju organizācijas. Tas visu smagumu uzliktu uz strādājošo pleciem, un tādēļ modelim netrūkst kritiķu. Ir apskatīti daudz un dažādi varianti, bet vienīgā skaidrība šobrīd  - veselības apdrošināšana būs un kādam par to būs jāmaksā.

Impīčments: Kā var sākties skandalozās Trampa prezidentūras beigas

Donalda Trampa skandāliem apvītā, vien četrus mēnešus ilgusī prezidentūra nesen nonāca jaunā teritorijā, demokrātu pārstāvim atklāti pieprasot impīčmentu. Tagad, kad tuvojas atlaistā Federālā izmeklēšanas biroja vadītāja Džemsa Komija liecību sniegšana un jauni skandāli aizēno Trampa ārzemju vizītes, runas, ka Tramps varētu kļūt par vēsturē pirmo atstādināto ASV prezidentu, arvien mazāk izklausās pēc pārspīlējumiem.

NATO ģenerālsekretārs: Tramps ir ļoti skaidri apliecinājis ASV uzticību kolektīvai aizsardzībai

Ļoti svarīgi, ka tieši daudznacionālu karavīru kaujas grupa ir tā, kas apliecina NATO klātbūtni Latvijā, sarunā ar Latvijas Radio uzsvēra NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Viņš nešaubās, ka Latvija spēs uzņemt daudznacionālās grupas karavīrus. Kaujas grupas Polijā un Baltijā izvieto pēc Krievijas agresijas Ukrainā. Latvijā to vadīs Kanādas militārie spēki.

«Kultūršoks»: Vai «Bi2» bezmaksas koncerts ir aģitācija, varēs noskaidrot tikai «post factum»

Nedēļu pirms pašvaldību vēlēšanām, 27.maijā, Lucavsalā notiks grandiozs grupas no Krievijas "Bi2" koncerts. Ieeja tajā bez maksas. Bet tā izmaksas pārsniedz 200 000 eiro. Vai ir pamats domāt, ka šis koncerts ir pašreizējas Rīgas vadības tēla spodrināšanas paņēmiens? Latvijas Televīzijas raidījums "Kultūršoks" secina, ka to varēs noskaidrot tikai post factum. Tāpat šis gadījums izgaismo likumu nepilnības.

Bērnu nams vai audžuģimene: kādu ceļu izvēlas pašvaldības

Ja novadā nav nevienas audžu ģimenes, taču turpat netālu ir bērnunams, vai tas nozīmē, ka krīzes situācijā bērns, visticamāk, nonāks institūcijā – šāds bažīgs jautājums jau iepriekš ieskanējušās. Vai tiešām te ir kāda sakarība un kādēļ vairākās pašvaldībās nav nevienas audžu ģimenes.

Vai Latīņamerika maina savu kursu no Vašingtonas uz Pekinu?

Ķīnas ekonomiskā paplašināšanās galvenokārt tiek saistīta ar tās prezidenta Sji Dziņpina veidoto "Viena josta, viens ceļš" iniciatīvu, kura paredz izveidot 21. gadsimta versiju Zīda ceļam. Lai gan Latīņamerika un Karību jūras valstis neparādās šīs stratēģijas oficiālajā nolikumā, Ķīnas klātbūtnes palielināšanās šajā reģionā ir nenoliedzama. Neskatoties uz to, ka Ķīnas investīcijas un piekļuve tās tirgum daudzviet tiek uzlūkota kā gadsimta iespēja un vairākām valstīm ir palīdzējis vairot kapitālu, šāda tuvināšanās nepārprotami ietekmē visa Dienvidamerikas kontinenta ģeopolitiku un drošību. Tāpat ir skaidrs, ka šo attiecību tuvināšanos izjūt arī citi starptautiskās vides spēlētāji. Kamēr ASV tas ir jautājums par spēka līdzsvaru, tikmēr Taivānā šīs ir jautājums par eksistenci.

«Sistēmas bērnus» svaida pa internātiem; ministrija aicina vietvaras beidzot atvērt acis

Pusē speciālo internātskolu ar lielu pārsvaru mācās vairāk citu novadu, nekā vietējo bērnu. Turklāt internātskolās dzīvo arī daļa bērnunamu audzēkņu. Šīs skolēnu migrācijas modelis rada arī dubulto samaksas modeli, bet uz internātskolām nosūtītie bērnunamu audzēkņi uzskata, ka viņiem liegta kvalitatīva izglītība un iespēja pēc tam veiksmīgi iekļauties darba tirgū. Bet skolu un bērnunamu dati par bāreņiem, kas mācās internātos atšķiras.

Kurš bija «ātro kredītu impērijas» «4Finance» īpašnieks un maksāja Andrim Amerikam 20%

Spriežot pēc tūkstošiem dokumentu kopiju, kas nonākušas Eiropas žurnālistu organizācijas EIC.NETWORK rīcībā, Eiropā lielāko ātro kredītu kompāniju “4finance”, kuru 2008.gadā nodibināja četri bijušie Latvijas studenti, jau 2009.gada beigās kontrolēja ekspremjeram Andrim Šķēlem tuvas personas, kā arī skandalozi pazīstamais biznesmenis Māris Martinsons. Kompāniju Belizā un Maltā izmantošana ļāva viņiem palikt ēnā un “optimizēt” nodokļus.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti