Dienas ziņas

Invalīdiem Baldonē saruks NĪN atlaides

Dienas ziņas

Jaunā Covid-19 pārvaldības kārtība

Iedzīvotāji Valkas novada Vijciemā ik dienu satiek lāčus

Vijciema lāču atbaidīšanai pašvaldība varētu piesaistīt zemessargus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Vijciemā, Valkas novadā, siro divas pārdrošas lāču grupas – divi pusaudži un māte ar diviem lācēniem. Meža dzīvnieku biežā viesošanās pie cilvēkiem, rāpjoties plūmēs, izvandot atkritumu tvertnes un pat lūkojoties māju logos, dara bažīgus iedzīvotājus. Valkas novada vadība pieļauj iespēju vērsties pie zemessargiem Vijciema lāču atbaidīšanai. 

Arvien biežāk dzirdam par lāču viesošanos māju pagalmos, it sevišķi Valkas novadā. Piemēram, Vijciema čiekurkaltē, lāči apgāzuši sauso tualeti. No vienas puses, amizants notikums, taču, no otras puses – lāču pārdrošā rīcība liek uztraukties par cilvēku drošību.

"Vienu brīdi bija tā kā miers, nekur nemanīja nevienā mājā. Tad vakarrīt paviesojās manā mājā, jā, abi divi. Nu, kādas 40 minūtes, kamēr mednieks atbrauca, atkal uzšāva gaisā, lai aizbaidītu," stāstīja Vijciema čiekurkaltes pārzinis Ivars Palejs.

Skaļi bļaujot, Ivars lāčus mēģinājis aizbaidīt arī pats – lāči iebēguši mežā, taču turpat apgriezušies un nākuši atpakaļ. Arī mednieku gaisā raidītie šāvieni šos meža dzīvniekus īpaši nebiedē.

Čiekurkaltes pārzinis stāstīja – kaimiņienes pagalmā lāči vienas dienas laikā paviesojušies pat trīs reizes un biežo, pārdrošo ciemiņu dēļ sieviete pat mainījusi dzīvesvietu.

"Nu, kaimiņienei bija tur uz stikliem palikuši ķepu nospiedumi un pat vēl mašīnu saskādējuši ar dubļiem un skrāpējumi uz kapota. Viņiem dzīvoklis ir Valkā, nu, kamēr kaut kādu lēmumu nepieņems, viņi netaisās pārcelties uz šejieni," stāstīja Vijciema čiekurkaltes pārzinis.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti Valkas novadā konstatējuši divas lāču ģimenes. Lāču mamma ar diviem lācēniem nav tik droši un bišu stropus cenšas apciemot naktī, taču otrs tandēms  – gados jauni lāči – gan sagādā galvassāpes.

"Šajā gadījumā varbūt lāču māte var būt nomedīta kaut kur Igaunijas pusē vai varbūt iztraucēta mežistrādes laikā un pametusi lācēnus. Tad šie divi lāči ar netipisku uzvedību nāk uz cilvēku mājām, nebaidās, un cilvēki nav pie tā pieraduši un līdz galam nesaprot, ko vajadzētu ievērot, lai tos dzīvniekus speciāli nepieradinātu," sacīja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Kādu risinājumu var piedāvāt Valkas novada iedzīvotājiem? Šajā jautājumā sabiedrība dalās divās daļās.

"Ja viņi tiešām [staigā] tikai pa mājām un mežā nemāk atrast [ēdienu], tad tiešām to galējo lēmumu – novākt un viss. Vai tad cilvēka dzīvība nav vairāk svarīga? Protams, visi zaļie [teiks], ka pūkains un smuks, bet lai viņi paši nāk dzīvot šeit," sacīja Palejs.

"Mēs domājam, ka zemessargiem varētu būt tādi nopietnāki atbaidīšanas rīki kā trokšņu granātas, ko izmanto mācībās, raķetes. Droši vien, ka mēs vērsīsimies oficiāli pie Zemessardzes ar palīdzības lūgumu, bet, nu, protams, ir skaidrs, ka katrā mājā jau zemessargu nepieliks," sacīja Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

"Vienkārši pieņemt lēmumu nošaut – tas nav pareizi, jā. Mēs gribētu, lai šis jautājums tiktu atrisināts humāni – gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.

Lai cilvēki būtu pasargāti un dzīvnieki arī būtu pasargāti, nu tagad jau no cilvēka," sacīja Dzīvnieku tiesību aizsardzības biedrības pārstāve Jeļena Rumjanceva.

Valkas novada mednieki ir izteikuši gatavību koordinēt lāču aizbaidīšanu, izmantojot gaismas un trokšņa salūtu munīciju.

"Šobrīd mēs strādājam pie tā, ka izmantojam visas citas alternatīvās metodes, lai konfliktu novērstu," sacīja DAP pārstāve.

Rumjanceva uzsvēra: "Vismaz vajag šo situāciju monitorēt katru dienu. Ja vajag, tad pašvaldība vai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija var salikt kameras un katru dienu skatīties, kas tur īsti notiek. Mums tiešām jāmācās sadzīvot, jo meži tiek izcirsti, kur tad tiem lāčiem iet? Un loģiski, ka pirms ziemas viņam vajag uzbaroties."

Ir cerība, ka lāči pēc ziemas miega mainīs savus paradumus, jo būs pieaugušāki, tikmēr DAP aicina nekādā ziņā nebarot meža zvērus un arī neatstāt viegli pieejamas atkritumu tvertnes, kur lācim meklēt barību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti