Valsts kontrole konstatē izšķērdību daļā AM iestāžu Covid-19 aizsarglīdzekļu iepirkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts kontrole (VK) pārbaudē konstatējusi, ka individuālie aizsardzības līdzekļi un dezinfekcijas līdzekļi cīņai ar Covid-19 ne vienmēr iegādāti par konkrētajā brīdī izdevīgāko cenu.

ĪSUMĀ:

  • VK konstatēja līgumu slēgšanu, kad tirgū identiskas preces pieejamas par zemāku cenu.
  • Iepirkumu process ne visos gadījumos bija ātrs.
  • Konstatēti būtiski trūkumi vajadzību pēc aizsarglīdzekļiem apzināšanā. 

Valsts kontroles Otrās revīzijas departamenta direktore Ilze Grīnhofa
00:00 / 01:13
Lejuplādēt

VK Otrās revīzijas departamenta direktore Ilze Grīnhofa uzsvēra - fakts, ka krīzes sākuma posmā publisko iepirkumu likums nebija jāpiemēro, neatceļ pienākumu valsts budžeta līdzekļus tērēt ekonomiski.

“Revīzijas ziņojumā esam analizējuši gadījumus, kur redzam, ka,

faktiski situācijai stabilizējoties un tirgū parādoties aizvien vairāk preču piegādātāju, tomēr, mūsuprāt, līgumi ir slēgti ar piegādātājiem, kas, iespējams, nepiedāvāja zemāko cenu,” norādīja Grīnhofa.

Tāpat vērtējot iepirkumu procesu, VK secinājusi, ka ne visos gadījumos tas ir bijis ātrs un iepirkumu dalībniekiem saprotams.

Konstatēti arī trūkumi vajadzību apzināšanā. “Prioritārās iestāžu vajadzības apzināja un šo sarakstu uzturēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Diemžēl informācija, ko saņēma Aizsardzības ministrija par iestāžu vajadzībām, nepārtraukti mainījās līdz ar ārkārtas situācijas beigām. Tas arī ļoti ietekmēja iepirkumu norisi.

Ne visos gadījumos mēs varējām izsekot preču apjoma izmaiņu pamatotībai, tāpēc šo jautājumu rūpīgi turpinām vērtēt,” stāstīja VK pārstāve.

Viņa uzsvēra, ka vajadzību plānošana ir ļoti būtiska, lai varētu līdzekļus tērēt ekonomiski. “Ir viena lieta, ja iegādājamies 100 000 cimdu, bet pavisam cita – ja divus miljonus,” teica Grīnhofa, norādot, ka arī šie jautājumi tiks pētīti un VK nāks klajā ar citu ziņojumu.

KONTEKSTS:

VK vērtēja individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādes procesu aizsardzības resorā laika posmā no 2. aprīļa līdz 9. jūnijam, kad Aizsardzības ministrija un Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) pārņēma ar krīzi saistīto rezervju pārvaldīšanu. Šim mērķim VAMOIC no valdības tika piešķirti 45 miljoni eiro, bet ar uzņēmējiem VAMOIC noslēdza 29 līgumus par kopējo summu 38,9 miljoni eiro. Līdz 30. jūnijam par piegādātajām precēm bija samaksāti 15,1 miljoni eiro jeb aptuveni trešā daļa no pieejamā finansējuma.

Jau vēstīts, ka VK ir vērsusies Valsts policijā par Nacionālā veselības dienesta (NVD) martā veikto aizsardzības līdzekļu iegādi. Valsts kontrole revīzijā vērtēja individuālo aizsardzības līdzekļu - aizsargmasku un respiratoru - iegādes procesu veselības resorā laika posmā no marta sākuma līdz aprīļa sākumam, kad to pārņēma aizsardzības resors. Revidenti secinājuši, ka veselības resora veikto aizsardzības līdzekļu piegāžu procesā ir būtiskas nepilnības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti