Sodu atlaides varētu piemērot arī fotoradaru fiksētiem pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

Satiksmes drošības padome ceturtdien pieņēma ziņojumu par stacionāro fotoradaru ieviešanu, līdz ar to šis jautājums drīzumā nonāks valdībā. Tomēr, iespējams, ka līdz radaru uzstādīšanai uz Latvijas ceļiem to piemērotie sodi jau būs ļoti būtiski mainījušies. Ja Tieslietu ministrijai (TM) izdosies īstenot iecerēto Administratīvo pārkāpumu reformu, varēs gan tikt piemērotas atlaides apzinīgākajiem radaru sodu maksātājiem, gan uzrēķināti lielāki sodi tiem, kuri mēģina no atbildības izvairīties.

Tieslietu ministrija pašlaik gatavo vispārējo administratīvo sodu sistēmas reformu, kura attieksies arī uz fotoradaru izrakstītajiem protokoliem. Varētu tikt ieviesta kārtība, ka, izrakstot sodu, autovadītājam var piedāvāt iespēju desmit dienu laikā to nomaksāt ar 50% atlaidi. Valsts ieguvums būtu tāds, ka, samaksājot autovadītājs atteiktos no tiesībām sodu pārsūdzēt, līdz ar to samazinātos tiesu noslodze. Gandrīz identiska sistēma jau pastāv Lietuvā.

„Ja viņš samaksā sodu desmit dienu laikā, tad ir iespēja nomaksāt tikai pusi no tā apjoma,” Lietuvā darbojošos sistēmu Latvijas Televīzijai marta sākumā skaidroja Lietuvas Ceļu policijas priekšnieks Ģintars Aleksandravičus.

Jāpiebilst, ka tieši fotoradaru pieķertie pārkāpēji iepriekš izcēlušies ar nesteidzīgu sodu maksāšanu. Piemēram, pagājušogad no radaru piespriestajiem 5,5 miljoniem latu bija iekasēti vien 3,5 miljoni. Tādēļ cilvēkiem, kuri sodus ignorē, būs jārēķinās, ka pēc mēneša naudas soda summai tiks pierēķināti 25%, pēc diviem – 50%, bet pēc trim vēl 75%.

„Kad ir iztecējuši pēdējie divi mēneši, tādā gadījumā lietu nosūta tiesu izpildītājam, kurš veic gan naudas soda, gan uzrēķina pilnas summas piespiedu piedziņu. Un papildus tam iestāde var piemērot arī liegumus, tātad publisko pakalpojumu ierobežojumus, ko mēs šobrīd pazīstam, teiksim kā CSDD pakalpojumu liegumu personām, kas nav samaksājušas naudas sodu par pārkāpumiem ceļu satiksmē,” skaidroja Anda Smiltēna TM Administratīvo tiesību nodaļas vadītāja.

Tāpat, lai samazinātu tiesā apstrīdamo gadījumu skaitu, paredzēts arī noteikt, ka sūdzības iesniedzējam, kurš tiesā zaudē, būs valstij jāatmaksā tiesāšanās izdevumi.

Minētās izmaiņas pašlaik ir tikai TM ieceres, un citām iestādēm izsakot iebildumus, tās var netikt ieviestas. Iebildumi jau izskanēja no Satiksmes ministrijas pārstāvjiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) atzina, ka šāda kārtība, vismaz attiecībā uz atlaidēm apzinīgajiem maksātājiem, nebūtu peļama: „Jautājums, vai tiešām šie 50%. Mēs vēl vērtēsim .Savukārt es domāju, ka tā doma ir pamatota, ja mēs runājam par neļaunprātīgu pārkāpēju.”

Radarus ieviest paredzēts jau no 2014. gada pa 20 radariem gadā. Savukārt administratīvo sodu reforma ir apjomīgs likumprojekts, kurš, pēc ierēdņu prognozēm varētu aizņemt vēl vairākus gadus, līdz ar to laika diskusijām par šo kārtību būs vēl daudz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti