Inficēšanās iemesli visbiežāk saistīti ar nepietiekamu higiēnu – gan pārtikas produktu, gan roku nenomazgāšanu, gan citu sanitāro prasību neievērošanu.
Lai inficētos ar bīstamo baktēriju, pietiek vien ar termiski neapstrādātas gaļas vai nepietiekami nomazgāta augļa apēšanu. Infekciju var izplatīt arī virtuvē, ar vienu nazi griežot gan augļus, gan gaļu, vai arī ēdot netīrām rokām.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar līdzīgu baktēriju konstatēta pirms diviem gadiem. Toreiz to konstatēja desā.
“Vēsturiski šādi uzliesmojumi bija vairāk saistīti ar dzīvnieku izcelsmes produktiem, piemēram, gaļas produktiem vai nepasterizētu pienu, bet pēdējos gados konstatējam vairākus saslimšanas gadījumus, kas ir saistīti ar ne-dzīvnieku izcelsmes produktiem. Pārsvarā tie ir svaigi augļi, dārzeņi,” stāstīja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.
Arī konkrētajā Siguldas gadījumā speciālistu aizdomas krītot uz arbūziem. Saslimušajiem bērniem ir apdraudēta nieru darbība, kas liecina par ļoti reta zarnu nūjiņas paveida uzliesmojumu.
Vieglākā formā zarnu nūjiņas radītās infekcijas ārstē slimnīcā un, lai izveseļotos, pietiek ar dažām dienām. Līdz intensīvās terapijas nodaļai nonākot retais.
“Mums ir faktiski hemolītiski urēmiskais sindroms reģistrēts pirmo reizi. Hemolītiskais nozīmē, ka ir asiņošana, tāpēc ka trombocītu skaits asinīs samazinās. Urēmisks nozīmē, ka ir iesaistītas nieres,” skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Šie ir šogad pirmie gadījumi, kad zarnu nūjiņas baktērija skārusi tieši nieres. Latvijā no zarnu nūjiņas izraisītām infekcijām sirgst vidēji divi līdz seši cilvēki gadā.
“Nu pēdējo gadu, vismaz trīs gadu laikā, šāda situācija nav bijusi,” atzina Bērnu slimnīcas pārstāve Vita Šteina.
Kā skaidro ārsti, tieši gados mazākie pacienti ir īpaši jūtīgi pret šādām baktērijām, un smagāk saslimst tie, kuriem ir zemāka imunitāte, un tie, kuri inficētos produktus apēduši vairāk. Infekcija ir bīstama. Par to liecina bērnu atrašanās reanimācijā. Viņiem konstatēta nieru mazspēja.
Vaicāti par komplikācijām un to, vai nieres varētu būt neatgriezeniski bojātas, speciālisti saglabā optimismu.
“Es šo lietu nevaru komentēt tāpēc, ka es sadaļas par slimības vēsturi neesmu redzējis. Es domāju, ka parasti cilvēki izveseļojas,” sacīja Perevoščikovs.
Slimības inkubācijas periods ir liels, sākot ar vienu līdz desmit dienām, un tipiskākie simptomi ir sāpes vēderā, vemšana, asiņaina caureja, grūtības urinēt un paaugstināta temperatūra.
Speciālisti aicina vecākus novērot savus bērnus un aizdomu gadījumā vērsties pie ģimenes ārsta.
KONTEKSTS:
E.Coli izraisītās saslimšanas dēļ slimnīcā nonāca septiņi bērni no trijiem Siguldas bērnudārziem. Trīs bērnu stāvoklis ir smags, viņu dzīvība apdraudēta. Inficēšanās notikusi laika posmā no 3. līdz 9. septembrim.
PVD un SPKC izmeklē notikušo, galvenā versija – saindēšanās ar pārtiku. Dienesti pārbauda aizdomas par augusta pēdējā un septembra pirmajā dienā iegādātiem arbūziem. Tiek skaidroti arbūzu piegādātāji, izcelsme un partijas apjoms.
Ēdināšanu šajos trijos Siguldas bērnudārzos nodrošina SIA „Baltic Restaurants”. Uzņēmums sadarbojas ar iestādēm, pievērš pastiprinātu uzmanību pārtikas kvalitātei.