Ministre intervijā Latvijas Radio pirmdien stāstīja, ka jau šogad vēlas mainīt atalgojuma modeli, pārejot uz pilna laika apmaksu. "Tā ir liela pārmaiņa, bet tā ir ārstiem, mediķiem par labu. Nevis tikai un vienīgi ar diagnozēm saistīto grupu sistēma, bet pilnā laika apmaksas modelis," sacīja Meņģelsone.
Jaunais modelis paredzēs, ka mediķiem vairs nevajadzēs strādāt vairākās darba vietās. Tas nozīmēs mazākus izdegšanas riskus, mazāk laika tērēšanu ceļā.
Ministre atzina, ka jaunais modelis prasīs daudz līdzekļu, bet sarunas par to valdībā notiekot jau pašlaik.
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris intervijā Latvijas Radio sacīja, ka
nav jāmaina sistēma, bet jāpiešķir nozarei vairāk naudas.
"Var just, ka ministre neorientējas nozares procesos, tāpēc nevar atrast labāko risinājumu. Tas ir gauži vienkāršs. Atbilstoši tam, ko valdība mediķiem solījusi iepriekš, jāpalielina nauda. Un sadales sistēma ir pietiekami sīki reglamentēta, lai nodrošinātu atalgojuma pieaugumu, ja piešķir papildu līdzekļus," stāstīja Keris.
Pēc viņa teiktā, jebkuru sistēmu vienmēr var uzlabot, bet šajā gadījumā stratēģiski pārkārtojumi darba samaksas sistēmā neesot vajadzīgi. Galvenais - piešķirt papildu naudu algām.
KONTEKSTS:
Meņģelsone iepriekš izteikusies, ka mediķu algu celšanai nākamā gada budžetā vajadzīgi 55 miljoni eiro.
Mediķi jau ilgāku laiku prasījuši algu pieaugumu. LVSADA pērn 23. augustā Veselības ministrijā (VM) iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.
Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.
LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro.
Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju 2022. gada vasarā.