Dienas ziņas

Vai ES sniegtās iespējas palīdz laukiem?

Dienas ziņas

Plaisas uz šosejas novēros līdz pavasarim

Gaujas nacionālajā parkā izbraukā zemsedzi

Kvadriciklisti un motociklisti izbraukā Gaujas nacionālā parka zemsedzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gaujas nacionālā parka (GNP) mērķis ir aizsargāt dabas teritorijas, kurām raksturīga liela bioloģiskā daudzveidība, kā arī saglabāt senlejai raksturīgās gleznainās ainavas un reljefu. Ik gadu šīs vērtības aplūkot dodas tūkstošiem tūristu, tomēr pēdējā laikā mierpilnu pastaigu dabā var izjaukt negaidīta motoru rūkoņa. Vairākus parka mežus izteiktā reljefa dēļ kā izklaides vietu iecienījuši kvadriciklu un motociklu vadītāji. Izliktās barjeras un brīdinājuma zīmes tiek ignorētas un nereti pat bojātas.

GNP izmantošanas noteikumi nosaka, ka parka teritorijā jāievēro izliktās aizlieguma un brīdinājuma zīmes, kā arī pārvietošanās ierobežojumi vietās, kur to neatļauj norobežojumi un aizlieguma zīmes. Netālu no Cēsīm Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) kopā ar tuvējo māju saimnieku ir uzstādījuši koka barjeru, lai mežā, kas ir dabas aizsargājamā teritorija, nebraukātu motorizētie spēkrati, tomēr motociklu un kvadriciklu vadītājiem tas nav šķērslis.

"Saimnieks pastiprinājis barjeras malas, lai neapbrauktu, bet tas nav saprotams cilvēkiem.

Pirms kāda laika mums bija zīme - kvadriciklu un motociklu vadītājiem šeit nebraukt, bet tā zīme ir nolauzta un tagad vispār kaut kur pazudusi," sacīja DAP vecākais valsts vides inspektors Jānis Bušs.

Šie meža ceļi ir paredzēti teritoriju apsaimniekošanas darbu veikšanai, ugunsgrēku dzēšanai, cilvēku glābšanas un meklēšanas darbiem. Šeit pārvietojas mednieki, kā arī takas ir paredzētas tūristiem, nevis radītas pārgalvīgiem motorizēto spēkratu vadītājiem, kuri, veidojot trases mežā, pamatīgi sabojā arī zemsedzi, izbraukā sūnas un bojā reljefu.

"Te ir tā, ka ir pat bēguši, ir mēģināts ķert, aizturēt un pateikt – nebrauciet šeit. Viņi redz, ka kāds tuvojas, un viņi bēg projām," teica Bušs.

DAP inspektors skaidroja, ka šobrīd viņu iespējas administratīvi sodīt mežu izbraukātājus ir ierobežotas, jo šos vadītājus nav iespējams aizturēt un kur nu vēl identificēt. Mežā viņi pārvietojas lielā ātrumā ar spēkratiem bez numura zīmēm, galvā tumšām aizsargķiverēm.

"Pirms dažiem gadiem bija situācija, kad gribēju aizturēt vienu, turēju viņu un, kamēr policija tika izsaukta un brauca, tikmēr viņš uzdeva gāzi un pārbrauca man pāri," klāstīja DAP inspektors.

Valsts policijā skaidroja, ka par gadījumiem, kad ar motorizētajiem spēkratiem tiek izbraukātas aizsargājamās dabas teritorijas, informāciju bieži nesaņem. Lielākoties šāda informācija nonāk pašvaldības policijas rīcībā. Tomēr arī Valsts policija uzrauga, vai kvadriaciklu un motociklu vadītāji ievēro reģistrācijas noteikumus.

"Normatīvie akti, kas regulē ceļu satiksmi, nosaka, ka ikvienā vietā, kur notiek kustība, jāievēro ceļu noteikumu prasības. Tātad gadījumi vai pieņēmumi, ka kāds uzskata, ka var braukt ar nereģistrētu transportu vai bez ķiverēm, vai bez numuriem, tādi gadījumi ir izslēgti," sacīja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāvis Jānis Lūks.

Šobrīd administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par aizsargājamo dabas teritoriju bojāšanu piemērojams naudas sodas no 30 līdz 1000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti