ĪSUMĀ:
- Jēkabpilī pazudis lielgabals no strīdīgā padomju laika memoriāla.
- Policija sākusi izmeklēšanu, aicina aculieciniekus atsaukties.
- Pie memoriāla redzamas traktora pēdas, ir bojāti koki.
- Lielgabals vērtēts neviennozīmīgi – ir prasīta šī okupācijas simbola aizvākšana.
- Jēkabpils domei bažas, ka notikušais var izraisīt diplomātisko skandālu.
- Ritēja sarunas par lielgabala pārvietošanu un zem tā esošo karavīru pārapbedīšanu.
- Procesu regulē vienošanās starp Latviju un Krieviju.
Valsts policija paziņojumā medijiem informēja, ka trešdien ap pulksten 9.00 Jēkabpils iecirknī saņemta informācija, ka Jēkabpilī, Rīgas ielā 205, no piemiņas vietas ir nozagts piemineklis – lielgabals.
Policijā par notikušo ir uzsākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana.
Valsts policija aicina atsaukties aculieciniekus, kuri laika posmā no 23. līdz 24. februārim šajā adresē ir manījuši kādas personas vai transportlīdzekļus, kas liecinātu par artefakta – lielgabala zādzību.
Ikvienu, kurš var sniegt jebkādu izmeklēšanai noderīgu informāciju, lūdz zvanīt pa tālruņa numuru 110.
Jēkabpils iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš informēja, ka policija strādā “pa karstām pēdām, tiek skaidroti lietas apstākļi. Par motīviem un versijām pašlaik es nekomentēšu.”
Notikuma vietā redzamas traktora pēdas, tāpat vairākiem netālu esošajiem kokiem norauta miza.
Ir skaidrs, ka dabūt metāla lielgabalu nost no postamenta nav bijis viegli. Varbūt arī tāpēc turpat blakus mētājās odekolona pudelītes.
„Pie šī jautājuma aktīvi strādā Valsts policija. Visu informāciju, kas bija pašvaldības rīcībā no novērošanas kamerām, mēs esam nodevuši. Tajā pašā dienā informācija operatīvi tika nodota. Policija zina šo izbraukšanas virzienu, cik es saprotu, tālāk jau izmeklēšanas darbs,” sacīja Jēkabpils domes izpilddirektors Guntars Gogulis.
Lai arī kas būtu pastrādājis šo zādzību, notikušais radījis plašu rezonansi sabiedrībā, jo lielgabals bija “sāpīgs” jautājums jau gadiem ilgi. Par objekta aizvākšanu sevišķi aktīvi bija iestājusies Jēkabpils Latviešu biedrība.
“Tas ir padomju militārisma simbols, lielgabals, kas pavērsts pret kultūras iestādi. Protams, ka tagad mēs jau nezinām, kas ir noticis, jo varbūt tie ir metāla zagļi, kas vienkārši to ir nozaguši. To nevajadzēja darīt šādā nelikumīgā veidā. Mēs varam nožēlot par veidu, kā tas ir noticis, un minēt tikai apstākļus, kādēļ un kādā veidā tas ir izdarīts,” sacīja Jēkabpils Latviešu biedrības pārstāvis Dainis Īvāns.
Sociālajos tīklos izskan visdažādākie viedokļi par notikušo – gan nožēla par necieņu pret vēsturi, gan atklāts atbalsts demontētājiem.
Nacionālās apvienības politiķis Jānis Dombrava “Facebook” komentārā rakstīja: “Ticu, ka Valsts policijai ir nozīmīgākas lietas, kuras izmeklēt, nevis nevienam nepiederošu, dažus eiro vērtu metāllūžņu meklēšanu.
Katru dienu no automašīnām tiek nozagtas detaļas lielākā vērtībā, bet tur izmeklēšana nenotiek.”
Savukārt Jēkabpils pilsētas pašvaldībā pauž bažas par to, vai notikušais nevar izraisīt diplomātisko skandālu, jo līdz šim pašvaldībā vēl turpinājās sarunas ar iesaistītajām pusēm par saskaņotu lielgabala pārvietošanu un zem tā esošo karavīru pārapbedīšanu Brāļu kapos. Procesu regulē vienošanās starp Latviju un Krieviju.
“Gatavojam informāciju pārējām iesaistītajām pusēm, tā ir Ārlietu ministrija, Brāļu kapu komiteja, Aizsardzības ministrija, kas ir vienmēr izrādījušas, iesaistītās puses, kas ir saistītas par šādu objektu sarunā, par šo objektu nākotni un ekspluatācijas lietām,” informēja Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis.
Jēkabpils pašvaldības šī gada budžetā iekļauts finansējums 20 000 eiro apmērā, lai sāktu labiekārtošanas darbus šajā parkā Rīgas ielā 205. Minētajā teritorijā atrodas arī Otrā pasaules kara memoriāls un nozagtais lielgabals, zem kura, iespējams, apglabāti Otrajā pasaules karā kritušie karavīri. Tiesa Jēkabpilī joprojām nav atrisināts jautājums par padomju memoriāla ar lielgabalu un apbedījumu pārvietošanu, kas aktualizēts vēl 2019. gadā, pirms Nacionālo bruņoto spēku militārās parādes 4. maijā.
KONTEKSTS:
Krustpils parkā Jēkabpilī pēc Otrā pasaules kara uzstādīts lielgabals – piemineklis – un apbedīti trīs karavīri. 9. maijā pie šī pieminekļa pulcējas, lai pieminētu karā kritušos.
Jēkabpils Latviešu biedrības valdes loceklis Gundars Kalve uzstāja, ka tas liecina par mūsu tautas likteni okupācijas laikā un jau 1994. gadā vajadzēja aizvākt arī šo lielgabalu.
Jēkabpilī jau gadiem diskutē par karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu. Pārapbedīšana gan jāsaskaņo ar Krieviju, jo ir vienošanās par kritušo apbedījumiem. Diplomātiskās sarunas joprojām notiek, iesaistīta ir arī Brāļu kapu komiteja. Tomēr skaidru atbildi no Maskavas pašvaldība vēl nav saņēmusi.
Jau kopš Latvijas valsts neatkarības atgūšanas Jēkabpilī tiek diskutēts par kritušo karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu.